×

Notice

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1890
Çarşamba, 31 Ekim 2018 00:00

Gübretaş’tan Şanlıurfa’da Tarla Günü Etkinliği

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Gübretaş tarafından, tarımda kalite ve verimliliğin artırılması amacıyla yürütülen bitkiye ve bölgeye özel ürün geliştirme çalışmaları kapsamında Şanlıurfa'da "Tarla Günü" etkinliği düzenlendi.

Pamuk deneme ekimi sonuçlarının paylaşıldığı etkinliğe Gübretaş Genel Müdür Yardımcısı Metin Özyürek , Tarım Kredi Kooperatifleri Şanlıurfa Bölge Müdürü Raif Atayık, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Gündoğdu, Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, öğrenciler ve çiftçiler katıldı.

Gübretaş Genel Müdür Yardımcısı Metin Özyürek, Sultantepe Mahallesi’ndeki etkinlikte, Gübretaş’ın doğru ürünle doğru tarımsal üretimi buluşturan örnek çalışmalarla, bilinçli tarımın yaygınlaşmasına katkı sağladığını söyledi.

Bilinçli tarım ve doğru gübreleme programı sayesinde kütlü pamukta dekar başına 650 kilogramın üzerinden verim artışı sağlandığını belirten Özyürek, şöyle konuştu: "Son yıllarda ağırlık verdiğimiz Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirdiğimiz bitkiye ve bölgeye özel gübre çeşitleriyle ülke tarımının geleceği için katma değer üretmeye devam ediyoruz. Şirketimiz Türkiye Toprak Verimliliği Haritası Projesi’nden elde ettiği verilerden yararlanarak geliştirdiği ürünlerle, klasik gübre kullanım alışkanlıklarından farklı olarak, her ürünün ihtiyaç duyduğu tüm bitki besin elementlerini etkin şekilde topraktan almasına yardımcı oluyor. Her yıl Türkiye'nin farklı illerinde model tarla uygulamasıyla deneme ekimleri de gerçekleştiriyoruz. Bu yıl pamuktan ayçiçeğine, fındıktan zeytine ve çeltikten şeker pancarına kadar çeşitli tarımsal ürünler için Türkiye’nin 18 ayrı noktasında deneme ekim alanları oluşturduk.”

Şanlıurfa Bölge Müdürü Raif Atayık, Tarım Kredi kooperatifleri iştiraki Gübretaş’ın  bölgeye özel ürün geliştirme çalışmaları kapsamında Şanlıurfa’da düzenledikleri tarla günü etkinliği için emeği geçenlere teşekkür ederek; bu gibi çalışmaların devam etmesi gerektiğini belirtti. 

Gübretaş’ın ürüne özel, gübre üretiminin çiftçi ve üretici açısından üründe verimliliği artırmak adına çok önemli olduğunu söyleyen Atayık, Şanlıurfa Bölge Birliğinin faaliyetleri hakkında da bilgi verdi. Bölge Birliğinin 2017’de kurulduğunu 6 İlde 31 birim kooperatifi ile sahada çiftçi ve ortaklara hizmet götürdüğünü belirten Atayık, aktif olmayan çiftçileri kooperatiflere beklediğini, böylelikle Tarım Kredi Kooperatiflerinin imkanlarından faydalanabileceklerini söyledi.

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Gündoğdu ile Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, bilinçli bitki besleme hakkında birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından katılımcılar, bilinçli tarım ve doğru gübreleme programı uygulanan tarlada inceleme yaparak, yetişen ürünle ilgili bilgi aldı.

Read 1536 times Last modified on Çarşamba, 31 Ekim 2018 14:18

Fotoğraf Galerisi

{gallery}1890{/gallery}

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…