Çarşamba, 31 Ekim 2018 00:00

Söke'de Hibe Yem Bitkisi Tohumları Dağıtıldı

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Tarım ve Orman Bakanlığının ‘Bitkisel Üretim Geliştirme Projesi’ kapsamında özelikle pamuk ekimi yapılan arazilere yönelik gerçekleştirilen ve yüzde 75’i devlet tarafından karşılanan yem bitkisi tohum dağıtımı töreni Aydın’ın Söke ilçesinde yapıldı.

Törene; Aydın Valisi Yavuz Selim Köşker, Söke İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Tarım Kredi Bölge Müdürü Mücahit Asalıoğlu, Aydın Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Ökdem başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri ile üreticiler katıldı.

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşker; “Pamuk kaliteli toprakların yetiştirdiği en önemli ürün, ülkemizin de stratejik bir ürünü. Söke’de topraklar tuzlu olduğu için mono kültür olarak kullanılıyor. Toprakta verimliliği arttırmak için münavebeye girmesi gerekiyor. Bunun için herhangi bir ürünün teşvikinin davam edebilmesi için üç seneden fazla ekilmemesi şartını getirdi. Bu, toprakların korunması ve verimliliğin arttırılması için alınmış bir tedbir. Devletimiz bu tedbirleri alırken, üreticileri düşünen tedbirleri de alıyor. Bu tohum dağıtımı devletin üreticilere ürettiği bir çare ve bir tedbirdir. Tohumun yüzde 75’ini kendisi karşılayarak, hibe şeklinde tohum veriyor. Tohumun temini anlamında Tarım ve Orman Bakanlığımıza Aydın ili adına teşekkür ediyorum. Tohum dağıtımının Aydınımıza ve üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından üreticilere teslim belgeleri takdim edilirken; Tarım Kredi Kooperatifleri İzmir Bölge Birliğine bağlı Söke Tarım Kredi Kooperatifine ait depolarda hibe tohumlarının dağıtımı yapıldı.

 

Read 1383 times Last modified on Çarşamba, 31 Ekim 2018 14:30

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…