Perşembe, 08 Kasım 2018 00:00

Kütahya Bölge CIAR Heyetini Ağırladı

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Çin Uluslararası Tarım Araştırma Merkezi (CIAR) heyeti Kütahya Bölge Birliğine bağlı kooperatiflerde bir dizi ziyarette bulundu.

Türkiye’den Çin Halk Cumhuriyetine tarımsal ürünler ihracına ilişkin Çin Uluslararası Tarımsal Araştırma Merkezi (CIAR)’nden gelen heyet, Kütahya Bölge Birliği faaliyet alanında bulunan ve kiraz üretimi ile öne çıkan Kütahya Pazarlar-Şaphane yöresi ve Afyonkarahisar Sultandağı ilçelerinde incelemelerde bulundu.  

Kiraz bahçelerine gerçekleştirilen ziyaretlerde heyete; Bölge Müdürü Özkan İnci, Merkez Birliği Sözleşmeli Üretim ve Ürün Değerlendirme Müdürü Mehmet Erol, bölge birliği ve kooperatiflerde görev yapan ziraat mühendisleri, Tarım ve Orman Bakanlığı ilçe müdürleri ve kiraz bahçesi sahipleri eşlik ettiler. Ziyaretlerde Çin heyetinde bulunan akademisyenlerin soruları yanıtlandı.

CIAR heyetinin Kütahya Bölge Birliğine gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bölge Müdürü İnci, Afyonkarahisar’ın Sultandağı, Kütahya’nın Pazarlar ve Şaphane ilçelerinde üretilen kirazların büyük oranda yurtdışına ihraç edilen ürünler olduğunu belirtti. Sultandağı, Pazarlar ve Şaphane ilçelerinde ziyaret edilen kiraz bahçelerinin bir kısmının organik sertifikalı bahçeler olduğunun da altını çizen İnci, ilaç kalıntılarının ve Akdeniz meyve sineğinin (Ceratitis capitata) bulunmadığı bu kirazların özellikle Avrupa ülkelerinden büyük talep gördüğünü söyledi.

İnci, “Tarım Kredi Kooperatifleri olarak, kiraz bahçelerinin; gerek damlama sulama malzemelerinin tedariki gerekse sıvı gübre ve zirai ilaç tedariki ve uygulamaları ile diğer tüm ihtiyaçların kredilendirilmesi konusunda her zaman üreticilerin yanındayız. Ayrıca ürünlerin değerlendirilmesi konusunda da üzerimize düşen ne görev varsa yapıyoruz ve de yapacağız.” dedi.

Pazarlar ilçesinde bulunan kiraz bahçelerindeki incelemelerden sonra Pazarlar Belediye Başkanı Cavit Erdoğan, Bölge Müdürü Özkan İnci,  AK Parti İlçe Başkanı Bilal Demirci ve CIAR heyeti Pazarlar Kaymakamlığına ziyarette bulundular.

Çinli heyetin Pazarlar ilçesine gerçekleştirdiği ziyaretin kendilerini mutlu ettiğini ifade eden Pazarlar Kaymakamı Kerem Yenigün de, Pazarlar Kaymakamlığı olarak,  ilçelerinde bulunan kirazların Çin Halk Cumhuriyetine ihracı konusunda her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduklarını söyledi. Yenigün ayrıca heyeti, 2019 kiraz hasat sezonunda yeniden Pazarlar’a davet etti.

Emrah BASTI / KÜTAHYA

Read 1205 times Last modified on Perşembe, 08 Kasım 2018 07:12

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…