Başkan Külcü’den Dünya Toprak Günü Mesajı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü, 5 Aralık Dünya Toprak Günü sebebiyle bir mesaj yayımladı.

Külcü, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün Türkiye’de tarımsal topraklarımızı erozyon, çoraklaşma, bilinçsiz ve aşırı gübre kullanımı gibi nedenlerle kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyayız. Toprak; barınmadan, beslenmeye kadar hayatımızın merkezinde, kültürel ve tarihsel mirasımız olarak paha biçilmez değerdedir. Topraklarımıza hassasiyetle yaklaşmak ve korumak, onu besleyecek sistemleri inşa etmek zorundayız. Nüfusunun arttığı, buna karşılık tarım alanlarının azaldığı dünyada, geleceğimizi güvence altına almak için topraklarımızı korumamız gerektiğinin bilincinde olmalıyız. Tarıma elverişli 1 cm kalınlığında toprak tabakasının, yaklaşık olarak 100 ila 1000 yıl arasında oluştuğunu aklımızdan bir an bile olsun çıkarmamalıyız. Toprak, kaybedilmesi durumunda tekrar yerine konulması mümkün olmayan bir hazinedir. Öyleyse toprağı çok iyi korumalı ve özenle kullanmalıyız. Tarım Kredi Kooperatifleri olarak toprağın önemini ve kıymetini çok iyi biliyor, bizlere emanet olan ülkemizi yarınlara taşımak için her türlü sorumluluğu alıyoruz. Ortaklarımızın ve vatandaşlarımızın da bizimle aynı hassasiyeti paylaştığını çok iyi biliyoruz.

Bu vesileyle Tarım Kredi ailesi olarak, tüm çiftçilerimizin ve vatandaşlarımızın 5 Aralık Dünya Toprak Günü’nü kutlar, bereketli bir yıl dilerim.”

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…