Genel Müdür Poyraz’dan Dünya Toprak Günü Mesajı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, 5 Aralık Dünya Toprak Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Poyraz, mesajında "Toprak, üzerinde barındırdığı hayatın temel dayanağıdır. Barınmadan, beslenmeye kadar hem insanlar hem de diğer canlılar için çok büyük önem arz etmektedir. Bizler için böylesine hayati öneme sahip topraklar ne yazık ki, sınırsız değil. Özellikle de verimli topraklarımız, erozyon, yanlış ve bilinçsiz uygulamalar, kirlilik gibi sebeplerle kullanım dışı kalmakta. En uygun koşullarda 1 cm’lik toprak oluşumu için 100 ila 1000 yıl geçmesi gerekirken, bu toprağın işlenebilir, verimli bir yapıya kavuşması için en az 3 bin ile 12 bin yıl geçmesi gerekmektedir. Bunu göz önünde bulunduracak olursak toprağı özellikle de tarıma elverişli toprakları korumak tüm insanlığın ortak görevidir.

İklimiyle, yeraltı ve yer üstü zenginlikleriyle, bereketli tarım alanlarıyla cennet vatanımızın toprakları, atalarımızdan bize miras olduğu kadar, gelecek nesiller için emanetimizdir. Tarım Kredi Kooperatifleri olarak bizler de sürdürülebilir tarım ve kırsal kalkınma projelerimizin yanında topraklarımızın verimli ve bilinçli kullanımı, korunması konusunda her türlü sorumluluğu almaktayız.

Bu duygu ve düşüncelerle başta tüm çiftçilerimizin ve vatandaşlarımızın 5 Aralık Dünya Toprak Günü’nü kutlar, bol mahsullü ve kazançlı günler dilerim” ifadelerine yer verdi.

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…