×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 986
Salı, 18 Aralık 2018 00:00

Tareks’ten Tohumculuk Değerlendirme ve Çeşit Tanıtım Toplantısı

Written by 
Rate this item
(1 Vote)

Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraklerinden Tareks tarafından, hibrit mısır ve diğer tohumlukların satışını yapan kooperatif yetkililerinin katılımı ile tohumculuk ile ilgili değerlendirme ve çeşit tanıtım toplantısı düzenlendi.

İstanbul’da 13-16 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen toplantıya; Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Pazarlama Daire Başkanı İlyas Kılıç, Tekirdağ Bölge Müdürü Ergin Çubukçu, Sakarya Bölge Müdürü Mustafa Erhan, 17 Bölge Birliğinden Bölge Müdür Yardımcıları ve ilgili personel, mısır tohumu satışı yapan birim kooperatiflerde görevli personel katıldı.

Toplantıda yaptığı konuşmada kendisinin de çiftçi olduğunu ve Tareks hibrit mısır tohumluk çeşitlerinin ekimini yaptığını dile getiren Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü, bu tohumlardan yüksek verim elde ettiğini ve tohumların kalitesinin diğer rakip firma çeşitlerinden daha kaliteli olduğunu söyledi.

Tohumculuk alanında faaliyet gösteren Tareks’e ait çeşitlerin, bugün uluslararası firmaların çeşitleri ile rekabet edebilecek seviyede olduğuna dikkat çeken Genel Müdür Dr. Fahrettin Poyraz ise, tarım sektörünün; gıda güvenliği için vazgeçilmez stratejik bir alan olduğunu ve ülke olarak üretime, tarıma önem verilmesi gerektiğini kaydetti. Dünya ve ülkemizde tarımın sürdürülebilirliğini sağlamak, üretimde kendi kendine yeterli olabilmek için Ar-Ge’ye daha fazla yatırım yapılmasının önemli olduğunun altını çizen Poyraz, çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.  

Tareks Genel Müdürü Burhanettin Topsakal ve Genel Müdür Yardımcısı Kamil Yılmaz tarafından da; ülkemiz tohumculuğunda ve küresel tohum pazarında yer almak, uluslararası firmalarla rekabet edebilmek için Ar-Ge çalışmalarının ve bitki ıslahı çalışmalarının hayati derecede önemli olduğu  bilinci  ile Tareks’in son yıllarda araştırma ve alt yapı geliştirme faaliyetlerini artırdığı, bu kapsamda Balıkesir/Altınova’da Araştırma İstasyonunda geliştirilen ve ıslah edilen çeşitlerin tescil edilerek üretime alındığı ifade edilirken Ar-ge çalışmaları, üretim ve tohumculuk faaliyetleri ile ilgili olarak da katılımcılara bilgi verildi.

Tareks Ticaret ve Pazarlama Müdürü Tolga Karadeniz, Nevşehir Şube Müdürü Semih Saygıner, Ar-Ge ve Ürün Geliştirme Şefi Hamdi Akkurt, Balıkesir Mısır Tohum İşleme ve Paketleme Fabrika Müdürü Ersal Atakul da katılımcıları; üretimi yapılan çeşitler, üretim aşamaları ve çeşit geliştirme çalışmaları ile ilgili bilgilendirdiler.

 

 

Read 3584 times Last modified on Salı, 18 Aralık 2018 13:08

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…