Perşembe, 20 Aralık 2018 00:00

Borsa İstanbul’da Gong “Bütçesini Bilen Çiftçi” İçin Çaldı

Written by 
Rate this item
(2 votes)

Tarım Kredi Kooperatiflerinin, 1 milyon çiftçiye finansal okuryazarlık eğitimi verilmesini hedefleyen "Bütçesini Bilen Çiftçi Projesi" için Borsa İstanbul’da Gong Töreni düzenlendi.

Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından, 850 bin ortağı ile çiftçilerin finansal ürünler ve kavramlar hakkında bilgilendirilmesi, finansal risk ve alternatifler arasında tercihte bulunabilecek farkındalığa sahip olmasını temin ederek çiftçinin finansal refahının artırılması amacıyla Haziran ayında hayata geçirilen “Bütçesini Bilen Çiftçi” projesi devam ediyor. Projenin yaygınlaştırılması ve bu konudaki farkındalığın artırılması amacıyla Borsa İstanbul'da Gong Töreni düzenlendi. Törene, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü, Genel Müdür Dr. Fahrettin Poyraz, Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Bağcı, FODER Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Denizmen, Borsa İstanbul AŞ Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Gönen, Tarım Kredi Kooperatiflerine ait şirketlerin genel müdürleri, kurum yöneticileri ve FODER idarecileri ile finansal okuryazarlık eğitimi alan çiftçiler katıldı.

Üreticilere katkı sağlayacak

Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçilere ekim döneminden hasat sonrasına kadar tüm üretim ve ürün değerlendirme aşamalarında destek verdiğini ifade eden Genel Müdür Poyraz, tohum, gübre, yem, mazot, tarım alet ve makine, sulama sistemleri, sera örtüsü ve sigorta gibi girdilerin tamamını temin ettiklerini anlattı. Tarım ve Orman Bakanlığınca düzenlenen Tarımsal Finans Çalıştayı'nda finansal okuryazarlık eğitimi düzenlenmesi kararı alındığını, bu projenin üstlenilmesi konusunda Tarım Kredi Kooperatiflerinin sorumluluk aldığını aktaran Poyraz, "Yaptığımız ön çalışma sonucunda sahada böyle bir ihtiyacın olduğunu ve üreticilere bu anlamda katkı sağlayabileceğimizi gördük." diye konuştu.    

Çiftçi parasını hasatta alıyor

Poyraz, daha önce yapılan Çiftçinin Nabzı Araştırması'nın sonuçlarına göre, üreticilerin yüzde 56'sının maliyet hesabı tutmadığını, girdilerini peşin olarak alan çiftçilerin oranının yüzde 29 seviyesinde olduğunu, bir başka deyişle çiftçilerin yüzde 71'inin girdilerini vadeli şekilde tedarik ettiğini ve en erken hasatta ödeyebildiğini söyledi. Poyraz, "Çiftçilerin yüzde 70'i parasını hasatta alıyor. Her 4 çiftçiden 3'ü lisanslı depoları hiç duymamış, ELÜS kullananların oranı ise yüzde 2’yi geçmiyor. Araştırma, üreticilerin yüzde 84'ünün para biriktiremediklerini ve tarlaları için yeni yatırım yapmadıklarını ortaya koydu. Yani sulama, traktör ile diğer ekipman ve alanlarda tarlasına, bahçesine yatırım yapabilen çiftçinin oranı sadece yüzde 32 seviyesinde." şeklinde konuştu.    

100 personele eğitim verildi

Araştırmaya göre, üreticilerin işini çok sevdiğini ve çiftçilik yapmaktan gurur duyduğunu ifade eden Poyraz, şöyle devam etti:    

"Ancak finansa erişimi, devletin finansa ve üretime dair verdiği destekleri, tasarruf etmeyi, yatırım yapmayı, dolayısıyla finansal okuryazarlığı bilmiyor. Üreticilerimize tarımsal işletmelerinin bütçelerinin ayrı, aile bütçelerinin ise ayrı olduğunu anlatmamız, bütçelerini yönetmeyi ve bütçe planlamasını nasıl yapmaları gerektiğini öğretmemiz gerekmektedir. Tarımsal Finans Çalıştayı Eylem Planı ve Strateji Eylem Planı kapsamında, finansal okuryazarlık, yani kredi ve tasarruf bilinci konusunda öncelikle ortaklarımıza ve diğer üreticilere eğitim vermek üzere haziranda 100 personelimize eğitmen eğitimi verildi."    

Poyraz, eğitmenlerin, Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) iş birliğiyle finansal okuryazarlık konusunda eğitildiğini bildirdi.    

Hedef 1 milyon çiftçiye eğitim

Poyraz, haziran ayından bu yana söz konusu eğitmenler vasıtasıyla 10 bin çiftçiye finansal okuryazarlık eğitimi verildiğini belirterek, "Hedefimiz, kooperatifimize kayıtlı yaklaşık 850 bin ortağımız ile birlikte 1 milyon çiftçiye ulaşmak. 10 bin sayısını önümüzdeki dönemde 1 milyon çiftçiye çıkaracağız." dedi.    

Tarım üreticilerinin; finansal konuların yanı sıra bütçe yönetimi, planlaması ve tasarruf konularında da bilgi sahibi olmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Poyraz, şunları kaydetti:    

"Tarımsal işletmelerde üretimin verimliliği ve sürdürülebilir olmasında finansman koşullarının rolü ve yönetimi oldukça önemli olmakla birlikte, tarımsal işletme sahiplerinin kredi kullanırken nelere dikkat edeceğini bilmesi de önemlidir. Finansman maliyeti konusunda sorgulayıcı olabilen üretici, kredi kullanırken de daha bilinçli olacaktır. Çiftçilerimizin tasarruf bilincinin artırılması için bilinçlendirme aktiviteleri, eğitim, seminer, gezi ve ziyaretler kooperatifçi arkadaşlarımız ve iş birliği içinde olduğumuz üniversiteler aracılığıyla gerçekleştirilmeye devam edecektir. Bütçesini Bilen Çiftçi Proje'mizle paralel olarak sürdürdüğümüz çalışmalar ile hem eğitim faaliyetlerimiz desteklenmekte hem de ortaklarımızın ihtiyaçlarının karşılanmasında kalite ve zaman verimliliğini artırmayı hedefliyoruz." 

Gıdanın 3’te 1’i israf oluyor

FODER Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Denizmen ise ülke insanını hak ettiği finansal bilince ulaştırmak üzere FODER'in 6 yıl önce kurulduğunu, bu süreçte gençler, kadınlar ve emekliler gibi birçok çevreden 2 milyon kişiye ulaştıklarını bildirdi.     

Denizmen, "Bugün de bu rakama 1 milyon çiftçi dostumuzu eklemekten gurur ve mutluluk duyuyoruz. Çiftçilerimiz; masamıza ekmeği, soframıza bereketi getiriyorlar. Ancak dünyada gıdanın 3'te biri israf oluyor. İsraf büyük bir sorun ve tasarruf dönemindeyiz. Finansal okuryazarlık ise tasarrufun temelidir, davranış ve tutumların altyapısıdır." diye konuştu.    

Çiftçilerin çok çalışıp az kazandığını dile getiren Denizmen, "Biz çiftçilerimizin, onlar da alın teri ile kazandıkları paralarının değerini ve kıymetini bilsinler diye düşünüyoruz. FODER olarak Tarım Kredi ile bir hayal kurduk. Bu hayalimiz, çiftçilerimizin finansal okuryazarlık seviyelerinin hak ettiği yere gelmesi, onların ekonomik durumlarında olumlu gelişmeler olması, finansal huzur ve özgürlüğe doğru bir geleceği inşa etmekti." ifadelerini kullandı.

ELÜS ile teminat değeri artacak

Törende konuşan Borsa İstanbul AŞ Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Gönen, Borsa İstanbul'un tarım için de ürünleri olduğunu belirterek, "Çok kafa yorduğumuz, gelişmesi için uğraştığımız ürünler var. Bunların başında ELÜS (Elektronik Ürün Senedi) geliyor. Ben bunu bilmeyen arkadaşlara, 'Buğdayın hisse senedi hali' diye anlatıyorum." ifadelerini kullandı.    

Tüm Türkiye'nin hisse senedinin Merkezi Kayıt Kuruluşu'nda (MKK) saklandığını, tarım ürünlerinde de ELÜS haline getirildiğinde MKK'de saklanabildiğini, burasının çok güvenilir olduğunu kaydeden Gönen, bunun çok büyük bir avantajı bulunduğunu, çiftçinin kaynağa ulaşmasında çok büyük kolaylık sağladığını anlattı.    

Gönen, ELÜS'lerin daha çok alınıp satılabilmesi, tüm Türkiye'den izlenen ve daha şeffaf bir piyasası olmasını amaçladıklarını, bunun için Ürün İhtisas Borsası kurulduğunu hatırlatarak, "ELÜS piyasasının büyümesi için elimizden geleni yapıyoruz. Bunu yaptığımız ölçüde bence sizin ürünlerinizi teminat değeri artacak ve kaynağa ulaşmanız kolaylaşacak." dedi.    

Konuşmaların ardından projenin yaygınlaştırılması ve farkındalığın artırılması amacıyla Gong Töreni düzenlendi.

Read 1145 times Last modified on Perşembe, 20 Aralık 2018 08:48

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…