Perşembe, 20 Aralık 2018 00:00

Aydınlı Kadınlara Kooperatifçilik Anlatıldı

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Müstakil İş Sanayici ve Sanatçı Kadınlar Derneğinin (MİSSDER) Kadın Kooperatifçiliğinin Güçlendirilmesi ve Yaygınlaştırılması projesi kapsamında ilki Aksaray’da gerçekleştirilen toplantının ikincisi Aydın’da düzenlendi.

Aydın Valiliğinin himayesi ve Aydın Ticaret Borsasının ev sahipliğiyle düzenlenen toplantıya, 58 ve 59.Hükümet Turizm ve Devlet Bakanı Sayın Güldal Akşit, Ak Parti Aydın Milletvekilleri Mustafa Savaş, Bekir Kuvvet Erim, Metin Yavuz, Rıza Posacı, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger ve eşi Fatma Köşger, ATB Başkanı Fevzi Çondur, ATB Meclis Başkanı Bahri Erdel, MİSSDER Başkanı Fadime Toğaç Arslan, Başkan Yardımcısı Nurten Poyraz, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Kredi Takip Müdürü Sinem Tokat, Teşkilatlandırma Yönetmeni Belma Gültop ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kadınlar katıldı.

Kadın kooperatiflerinin önemine dikkat çekilen toplantının açılış konuşmasını yapan MİSSDER Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Toğaç Arslan, kadınların da iş sahibi olabileceği ve kendi ayakları üzerinde durabileceği duygusundan hareket ederek bu derneği kurduklarını ve 7 yıldır çeşitli alanlarda faaliyet yürüttüklerini kaydetti. Dernek olarak kadın ve erkeğin dayanışma içinde yaşaması gerektiğini düşündüklerini dile getiren Toğaç, “Rekabetçi veya karşı duran bir tavır içinde değiliz. Eğer yan yana olabilirsek, dayanışma içinde olabilirsek bu hayatı daha kolay hale getirebiliriz. Bu konuda kadın kooperatifçiliğinin geliştirilmesi konusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz.” ifadesini kullandı. “Bir kadının ne kadar zor iş sahibi olduğunu biliyorum. Kadınların kendi doğalarına uygun nasıl bir iş yapabilirler diye düşündük ve kadın kooperatiflerine değindik. Bir kadın başka birine muhtaç olmadan kendi çocuklarına bakabilmelidir. Bu hayatın büyük yükünü yüklenmiş kadınlar, para kazanmak ve muhtaç olmadan yaşamak için kendi kurdukları kooperatiflerini geliştirmemiz lazım. Ele ele verirsek hayatımızı daha güzel bir noktaya getirebiliriz” dedi.

AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, kadınlar için çok önemli bir projeye adım attıklarını belirterek, “Kadınlarımızı üreten kesime dahil ettiğimizde ülkemiz daha iyi bir konuma gelecektir. Kadınlarımızın ekonomik bağımsızlığını kazanması ve üretimin içinde yer alması çok önemlidir. Aydın’da kadın eliyle kooperatifçiliğin gelişmesini istiyoruz. Aydın’da birçok alanda yürüttüğümüz projelerin içinde kadınlarımızın olmasını çok önemsiyoruz” diye konuştu.

58. ve 59. Hükümet eski Turizm Bakanı Güldal Akşit, Aydın’da kadın kooperatifçiliği konusunda güzel bir amaç konusunda yola çıkıldığını anımsatarak, “Bugün burada bölgedeki kadın kooperatifleri kurmak isteyen arkadaşlarla yola çıkıldı. Ben bu işin destekçisi olacağım, her zaman yanlarındayım. Kadınlarımız üretim yaparak hem ailelerinin geçimlerini, hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyorlar. Bu bölgede üretilebilecek çok ürün ve imkan var. Neden biz kadınlar bu imkanları değerlendirmeyelim ki” dedi.

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger ise, “Bizim ülke olarak gelişmemizi tamamlamamız için her bir bireyi kendi kabiliyeti doğrultusunda daha huzurlu bir hale getirebilmemiz lazım. Kooperatifçilik dalında yeterince başarılı olamamamızın nedenleri arasında, kadınlarımızı bu işin içine yeterince katmamış olmamız var. Bugüne kadar kadın kooperatifçiliği konusunda bize başvuran herkese destek olduk, olmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

Programda AK Parti Aydın milletvekilleri Rıza Posacı ve Bekir Kuvvet Erim de birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından, AK Parti Eski Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, kooperatifçilik tecrübelerine dair sunum yaptı. Çorum’da kurmuş oldukları Kadın Kooperatiflerinin çalışmalarından bahsetti. Daha sonra Ticaret Bakanlığı’ndan 2 uzman Kadın Koopertifçiliğinin geldiği noktayı ve nasıl kooperatif kurulacağına dair bilgilendirmeyi yaptı.

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğünden Teşkilatlandırma Yönetmeni Belma Gültop ile Kredi Takip Müdürü Sinem Tokat, Tarım Kredi Kooperatiflerine nasıl üye olunacağını  ve Tarım Kredi tarafından verilen destekler hakkında bilgi verdi.

Toplantının sonunda MİSSDER Başkanı Fadime Togaç Arslan, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’e, Başkan Yardımcısı Nurten Poyraz da Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur’a desteklerinden dolayı teşekkür plaketi takdim etti. Toplu fotoğraf çekimi ile program sona erdi.

Read 2006 times Last modified on Perşembe, 20 Aralık 2018 13:58

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…