Print this page
Çarşamba, 26 Aralık 2018 00:00

Türkiye İle KKTC Arasında Tarımsal İş Birliği Protokolü

Written by 
Rate this item
(2 votes)

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Zirai Levazım, Makine ve Gıda Pazarlama Kooperatifi arasındaki iş birliği protokolü imzalandı.

Türkiye'den KKTC'ye Su Temini Projesi kapsamında Sulamaları İletim Tüneli'nin temel atma törenine katılmak üzere KKTC'de bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali'yi makamında ziyaret etti. Görüşmede, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı ve KKTC Zirai Levazım, Makine ve Gıda Pazarlama Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Salih Yücesoy da hazır bulundu. Görüşmenin ardından iki ülke tarım sektörü arasındaki gübre, sera, damla sulama, ilaç ve tarım ile ilgili eksik olan diğer konularda birbirini tamamlamayı amaçlayan “Tarıma değer katma, el birliği, güç birliği protokolü" imzalandı. Protokolü, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz ile Zirai Levazım Yönetim Kurulu Başkanı Salih Yücesoylu imzaladı.

İmza töreninde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Gübre, sera, damla sulama, ilaç ve diğer tarımsal konularda eksik olan ve iki ülke tarım sektörü arasında birbirini tamamlayacak ve iş birliğinin devamını artıracak bir protokole imza koyduk. İş birliği hayırlı olsun." dedi.

KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ise iki ülke arasında tarım alanında çok önemli bir iş birliği protokolüne imza atıldığını belirterek, "Bu protokolle kooperatifçilik çok önemli bir aşama kaydedecek ve ilişkileri bir üst perdeye taşıyacak. Çok avantajlı koşulları birlikte sağlayacak." ifadesini kullandı.

Genel Müdür Poyraz ise “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sahip olduğu potansiyeli biliyor ve iş birliğimizin bu gücü daha da ileriye taşıyacağına inanıyoruz. İmzaladığımız protokolümüzün her iki tarafa da hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

Read 2067 times Last modified on Çarşamba, 26 Aralık 2018 08:35
Erdem Aksu

Latest from Erdem Aksu

Fotoğraf Galerisi

başa dön
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…