Print this page
Salı, 05 Şubat 2019 00:00

Sözleşmeli Üretim ve Ürün Değerlendirme Toplantısı

Written by 
Rate this item
(7 votes)

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Pazarlama Daire Başkanlığı, Sözleşmeli Üretim ve Ürün Değerlendirme faaliyetlerini ve 2019 yılı planlamalarına yönelik istişare toplantısı düzenlendi.

Toplantıda katılımcılarla bir araya gelen Genel Müdür Dr. Fahrettin Poyraz, ürün ve üretim planlaması noktasında yaşanan kopukluğun fiyatlara yandığını belirterek “Bir taraftan vatandaş üretici olarak 'ürün para etmiyor' diye şikayetçi diğer taraftan da tüketici de 'niye ürünü bu fiyattan alıyoruz' diye şikayetçi. Üretici ile tüketici arasında doğru bağı kurabilirsek eminim ki üretici de üretiminde memnun olacak, tüketici de makul fiyatta kaliteli ürünü alma imkanına sahip olacak. Biz Tarım Kredi ailesi olarak çalışmalarımızın merkezine talebe bağlı üretim planlamasını koyduk ve başarılı olabilmek için özellikle talep kısmında yer almamız lazım dedik. Ürünlerimizi hangi pazarlara hangi miktarda taşıyabiliriz diye yola çıkarak kendi pazarımızı oluşturalım, pazarda tutunalım, ondan sonra ortaklarımıza bu pazarlara yönelik üretim yaptıralım ve onlardan bu ürünleri alalım dedik. Büyük miktarlı gıdayla uğraşan marketler ya da ihracatçıların doğrudan çiftçiyle muhatap olması için bir rol model oluşturmaya çalışıyoruz. 2018 yılında ortaklarımızdan 772 milyon TL değerinde 620 bin ton tarımsal ürün aldık. Bu rakamın yaklaşık 150 milyon lirasını sözleşmeli üretim modeli oluşturuyor. Biz bu rakamı 1.5 milyar TL’lik hacme taşımak istiyoruz. Bunu yapacak tecrübe ve birikime sahibiz. Yaptığımız örnek çalışmalar da bunun en büyük göstergesi. Meyve suyu üreticileriyle geçtiğimiz yaz, Kütahya’da vişne alımı yaptık. Meyve suyu üreticileri projeyi başarılı buldu ve 4 ürün için daha 2019 yılında birlikte çalışalım dediler. Vişne, kayısı, şeftali ve kirazda da aynı şeyi yapacağız. MEYED (Meyve Suyu Endüstrisi Derneği)’e bağlı şirketlerle yıllık 200 bin ton meyve suluk meyve tedarik edeceğiz. Makarna firmalarıyla da benzer bir işbirliğine gittik, tüm makarna sanayileriyle protokol imzaladık.  Yıllık 3 milyon ton civarında buğday talepleri var, bunun 600 bin tonu ithal. Onlar adına tüm Türkiye’den alım yapacağız ortaklarımızdan. Yaptığımız bu çalışmalar ile hem fiyat hem de güvenilirlik açısından vatandaşlarımıza en uygun gıdayı temin edeceğiz. Burada en önemli görev siz mesai arkadaşlarıma düşüyor” dedi.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin son dönemde sözleşmeli üretim konusunda önemli adımlar attığını kaydeden Genel Müdür Yardımcısı Özgür Güven, “Tarım Kredi Ailesi olarak, ortaklarımızın tarımsal girdi ihtiyaçlarının karşılanması yanında, üretilen ürünlerin değerlendirilmesi noktasında da sorumluluk alıyoruz. Ürün değerlendirme faaliyetlerimiz arasında önemli bir alanı oluşturmakta. Üretimde karşılaştığımız en büyük sorunlardan biri onca emekle ortaya konan ürünün değerinde alıcı bulmaması. Üretici kazanamadığı takdirde tarımsal faaliyetlerde süreklilik sağlanamaz. Bu da gerek güvenilir gıda arzı noktasında gerekse ekonomik açıdan ülkemize büyük yük getirir. Tarım Kredi olarak ortaklarımıza, alım garantisi sunabileceğimiz proje ve işbirlikleri geliştiriyoruz” dedi.

Ürün değerlendirme faaliyetleri kapsamında üreticilerden tarımsal ürün alımı, yaş meyve sebze alımı hususunun kurum açısından son derece önemli olduğunu kaydeden Pazarlama Daire Başkanı İlyas Kılıç, bu hususta Bölge Birlikleri ve kooperatiflerin daha fazla çaba sarf etmeleri gerektiğini kaydetti. Kılıç “Ürün değerlendirme rakamlarına baktığımızda geçtiğimiz yıl 772 milyon TL’lik alım yaptık. 2019 yılı  için 1,5 milyar TL’lik alım planlıyoruz. Genel Müdürümüz ilerisi için 5 milyar TL’yi hedeflediğimizi ifade etti. Bu hedef neden olmasın. Sözleşmeli üretim modeli ile bu hedef mümkün” diye konuştu.

Toplantında sözleşmeli üretim faaliyetleri, 2019 yılı planlamalarını hakkında sunumlar gerçekleştirildi. Sunumlar esnasında Bölge Birlikleri katılımcıları ile belirtilen hususlar üzerinde istişareler yapıldı. Toplantıya Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Genel Müdür Yardımcısı Özgür Güven, Pazarlama Daire Başkanı İlyas Kılıç, Sözleşmeli Üretim ve Ürün Geliştirme Müdürü Mehmet Erol, Kurumsal Satış ve Müşteri İlişkileri Müdürü Erol Apaydın, Pazarlama Müdürü Emir Gaffar Ateş, 17 Bölge Birliğinin Bölge Müdür Yardımcıları ve Yönetmenleri ile Merkez Birliğinden ilgili birimlerin çalışanları katıldı.

Read 3066 times Last modified on Salı, 05 Şubat 2019 10:43
Erdem Aksu

Latest from Erdem Aksu

Fotoğraf Galerisi

başa dön
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…