Çarşamba, 20 Şubat 2019 00:00

Hellim Peyniri, Tarım Kredi İle Türkiye Pazarında

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Tarım Kredi Kooperatifleri şirketlerinden TK Birlik ve KKTC Süt ve Sıvı Yağ Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Ltd. (Koop-Süt)’ün işbirliği ile Türkiye’de Hellim Peyniri satışına başlayacak.

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Maliye Bakanı Serdar Denktaş’a ziyarette bulundu. Poyraz, Bakan Denktaş’a Tarım Kredi Kooperatifleri ve iki ülke arasındaki tarımsal işbirliği projeleri hakkında bilgi verdi. Poyraz, “Süt ve Sıvı Yağ Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Ltd. (Koop-Süt)’in ürünlerinden olan Hellimin Türkiye pazarında yer alması için çalışma başlattık. Amacımız, Türkiye ile KKTC arasında gıda ürünlerinde ticareti artırmak. Kıbrıs Türk Halkının üretimi ünleri Türkiye’ye taşımak, Kıbrıs’ın ihtiyacı olan hammadde girdilerinin transferini gerçekleştirmek. Neticede bizim kader birliğimiz var. Dolayısıyla işbirliği bizim için daima çok kıymetli” diye konuştu.

Maliye Bakanı Serdar Denktaş ise iki ülke arasında çok önemli bir iş birliği protokolüne imza atıldığını belirterek, "yaklaşımınız uzun süreden sonra duyduğum ve beni çok heyecanlandıran bir proje. Üreticilerimizin ürünlerinin pazar bulması açısından muhteşem bir fırsat” ifadesini kullandı.

Denktaş, KKTC’de doğal ortamda yetişen ayrelli (kuşkonmaz) gibi birçok besin değeri yüksek ürünlerin ve bunun yanında Kıbrıs patatesi, kolakas, harnup gibi ürünlerinde buradan paketlenerek pazarlanabilir hale gelmesinin üretim açısından önemli bir motivasyon olacağını belirterek; Türkiye’nin de bu anlamda en yakın pazar olduğunu söyledi.

Görüşmenin ardından hellim peyniri alımı ile ilgili işbirliği protokolü TK Birlik Genel Müdürü Hasan Hüseyin Demiröz ile Koop Süt Genel Müdür vekili Ömer Bahadi tarafından imzalandı.

Read 1747 times Last modified on Çarşamba, 20 Şubat 2019 18:21

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…