×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 986
Pazartesi, 25 Şubat 2019 00:00

Gaziantep’te Koyun Süt Yemleri Sahiplerini Buldu

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından üreticiye, tedariği Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından yapılan 1.400 ton koyun süt yemi dağıtıldı.

Dağıtım törenine Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Aksoy, Bölge Müdür Yardımcıları, il protokolü ve çiftçiler katıldı.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez “Milletimin efendileri” diyerek başladığı konuşmasında, kendisinin de zaman zaman çobanlık yaptığını kaydetti. Dönmez, “Enerji bakanı yüksek tahsil yapmış diye düşünebilirsiniz ama rahmetli amcam, dedem çiftçiydi. Zaman zaman okulda, yaz tatillerinde, gidip köyde onlara yardımcı olurdum. Hayvan otlatmaya çıktığım da olmuştur. Çobanları dinlerken de hatıralar gözümün önünden geçti. Onurlu bir meslektir, hiç gocunmayın. Gururla yapmaya devam edin” ifadelerine yer verdi.

Enerji Bakanı Dönmez, Antep fıstığının artık yurt dışında da tanınmaya başladığını belirterek, uluslararası arenada daha fazla tanıtılması önerisinde bulundu. Bakan Dönmez, “Antep fıstığını sadece Türkiye'dekiler değil, yurt dışındakiler de tanımaya başladılar. Daha fazla çalışmamız lazım, tanıtmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, hazırlanan destek programı ve projeler hakkında bilgi vererek, “Biz Gaziantep'te kader birliği modeli oluşturduk. Bu şehir sanayi, üretim şehriyse, en önemlisi toprağımız, bereketli hilal dediğimiz ana damarımızdır. Sanayi sektörü, gıdaya dayalıdır. Bu yüzden toprağımızı korumamız lazım. Artık kalkınma yerelde başlıyor, artık şehirler yarışıyor. En büyük gücümüz toprağımız. Kıpkırmızı bir toprağımız var. Bize has, çok özel bereketimiz var. Alın teri ile evin ekonomisine destek veren eli nasırlı çiftçilerimiz var. Siz bizim ana damarımız, canımız ciğerimizsiniz. Bu modeli beş seneden beri yapıyoruz. Çok güzel bir sistem kurduk. 2014 yılı, en kurak dönemimizdi. Çiftçiler tohum desteği istedi, verdiğimiz desteği büyük bir berekete dönüştürdü. Bugün eğer uluslararası alanda gastronomi memleketi olduysak, yerel ürünlerimizi desteklediğimiz içindir. Bize düşen, sizlerin elinizi güçlendirmek. Tam bu mevsimde geldiler, oğlaklar ölüyor dediler. Süt yemi vermemiz gerekiyordu. Bu desteği vermemiş olsak, oğlaklar erken doğum yapacak ve ölecekti. Bu desteklere baktığımızda ise muhteşem bir sonuç elde ettik. Biz sizinle gönül belediyeciliğini yıllardır yapıyoruz. Gönlümüz birbirimizle, birbirimizi gerçekten çok seviyoruz.” dedi.

Törene katılamayan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz ise göndermiş olduğu mesajında; Belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra üretimi ve üreticiyi destekleyen ve bu örnek uygulamalarıyla Belediyecilik alanında ideal bir model ortaya koyan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e, Tarım Kredi Kooperatifleri ile iş birliği içinde yöre çiftçisine vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkürlerini iletti.

Konuşmaları takiben gerçekleştirilen plaket takdiminin ardından Bakan Dönmez ve Başkan Şahin, çiftçilere yemlerini dağıttı. 

Read 1928 times Last modified on Pazartesi, 25 Şubat 2019 14:08

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…