×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 986
Pazartesi, 25 Şubat 2019 00:00

Gaziantep’te Tohumluk Nohut Dağıtımı

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulamaya konulan ‘Baklagil Üretimini Geliştirme Projesi’ kapsamında 350 çiftçiye Tarım Kredi Kooperatiflerince tedarik edilen 70 ton nohut tohumu dağıtıldı. 

Dağıtım törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği Müdürü Mehmet Aksoy, Bölge Müdür Yardımcıları, il protokolü ve çiftçiler katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye’nin tarım ülkesi olduğunu hatırlatarak, “Her zaman tarım sektörünü desteklememiz gerekiyor. Fatma Başkanımız bu noktada belediye olarak çiftçiye tohum dağıtıyor. Bu Türkiye’ye örnek bir belediyecilik anlayışıdır. Böylece hem çiftçiye destek oldular hem de bir belediye başkanı olarak çiftçinin gönlüne girmeyi başardılar. Fatma başkanımız burada gönül belediyeciliğini net bir biçimde bizlere gösteriyor. Bu çalışmalar tüm Türkiye’ye örnek olacaktır. Sosyal belediyecilik anlayışını gönül belediyeciliğine götüren süreci en güzel şekilde burada hep birlikte iştigal edeceğiz. Çiftçinin harmanında ne varsa bizim torbamızda o var. Çiftçimiz ne ekiyorsa biz onu yiyoruz. Ekonomik savaşla başa çıkamayanlar bugünlerde gıdayla alakalı, halde üreticinin 2 liraya sattığı malı marketlerde 9-10 liraya kadar satmaya çalışıyorlar. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bütün belediyelerimiz tanzim satış noktalarında çalışmaları başlattı belediyelerimiz hem çiftçimizi hem de vatandaşları mağdur etmeyecek bu çalışmaları yürütüyor.” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Burası bereketli hilal Mezopotamya Doğu Akdeniz arasında, toprak kıpkırmızı. Çevreyi, toprağı, suyu, havayı korumak en büyük görevimizdir. Bunlar Allah’ın bize verdiği emanettir. Bu emanetlerle uğraşan çiftçilerimiz de bizim gözümüzün nurudur. Bütün çiftçileri çok özel seviyoruz. Cumhurbaşkanımızla çıktığımız yolda; ‘işçiyi çiftçiden, zengini fakirden, işvereni hiç kimseden ayırt etmeyeceğiz. Herkes birinci sınıf vatandaş olacak. İşçinin derdi bizim derdimiz, çiftçinin derdi bizim derdimiz. İşçi huzurluysa, çiftçi huzurluysa biz huzurlu ve mutluyuz’ dedik. Milletimle kader birliği yaptık” ifadelerine yer verdi.

Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığının Türkiye’ye bir model olduğunu anlatan Şahin, “Bereketli hilalin nimetini rakamlara baktığımız zaman sanayide gıdaya dayalı üretimde en iyilerden bir tanesiyiz. Niye başta bu işi sağlam tuttuk, toprak anadır toprak yardır, toprak tevazudur, toprak berekettir. Cumhurbaşkanımız, ‘bu ülkede savunma sanayi ne kadar önemliyse gıda güvenliği de o kadar önemlidir’ diyor. Eğitimle ilgili kısmı Eğitim Bakanlığından, sağlıkla ilgili kısmı Sağlık Bakanlığından tarımla ilgili kısmı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından bekleyemeyiz, artık yeni bir belediyecilik var. Artık altyapı belediyeciliği bitmiştir. Artık sosyal belediyecilikte yetim, yoksul, yaşlı, mağdur, muhtaç hayat bulmaktadır. Sosyal devletten kimsenin haberi yoktu. Devletin şefkat yüzü, rahmet ve merhamet yüzü ile cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde 1990’lı yıllarda tanıştık. Bugün açtığımız alzheimer merkeziyle yetkin koordinasyon merkeziyle engelsiz yaşam merkeziyle örneğiz, lideriz. Tarımda da çok iddialıyız, lezzetin başkentiyiz. Bu bir zincir. Bu zinciri nasıl oluşturacağız, sof domatesi üretemezsen, Nurdağı’nın İslahiye’nin kırmızı biberini üretemezsen, o tat ne olacak, o salça olmazsa, o lezzet olmazsa, o baharat olmazsa, nohut, mercimek olmazsa nasıl olacak? İthalatı önlemenin yolu yerli ve milli üretimi desteklemekten geçiyor” dedi.

Törene katılamayan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz ise göndermiş olduğu mesajında; Belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra üretimi ve üreticiyi destekleyen ve bu örnek uygulamalarıyla Belediyecilik alanında ideal bir model ortaya koyan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e, Tarım Kredi Kooperatifleri ile iş birliği içinde yöre çiftçisine vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkürlerini iletti.

Plaket takdimi sonrası Bakan Kurum ve Başkan Şahin, çiftçilere nohut tohumu dağıttı.

Hikmet DEMİREL / GAZİANTEP 

Read 1878 times Last modified on Pazartesi, 25 Şubat 2019 14:13

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…