Pazartesi, 04 Mart 2019 00:00

Bakan Pakdemirli’den Siirt ve Şırnak'a Ziyaret

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Siirt ve Şırnak’a gelen Tarım ve Orman  Bakanı  Bekir Pakdemirli’ye ziyaretlerde, Tarım ve Orman Bakan Yardımcıları Mustafa Aksu ve Akif Özkaldı, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcısı Özgür Güven, Şanlıurfa Bölge Müdürü Raif Atayık ve ilgili  Kamu Kurum Kuruluşlarının yöneticileri eşlik etti.

Bakan Pakdemirli, Siirt Üniversitesi bahçesindeki Siirt ürünlerinin yer aldığı stantları gezip, üniversitenin konferans salonunda vatandaşlarla bir araya geldi. Siirt’te son 7 yılda 483 milyon TL hibe verdiklerini söyleyen Bakan Pakdemirli, tarımsal hasılatın da 6 misli arttığını belirtti.

Pakdemirli, “Çiftçimiz bundan sonra elektriği yüzde 12 daha ucuza kullanacak. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullanmış olduğunuz ve 31 Aralık 2018 tarihi itibari ile borçlarınızda yüzde 10 yapılandırma imkanı getirdik. Besicilerimize ucuz arpa veriyorduk bunu da peşin para alıyorduk. Bunun vadesini de 2 aya çıkardık. Tarımsal hasılatımız tam 6 misli artmış. Bu hasılatın Siirt fıstığından kaynaklandığını düşünüyorum" dedi.

Ayrıca Şırnak’ ta düzenlenen “Tarım ve Orman Sektör Değerlendirme Toplantısı’na katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli şunları kaydetti: “Son 17 yılda Şırnak’a neler yapılmış. 596 milyon TL bu devlet hibe vermiş. Tarımsal hasılatımız Şırnak’ta 3 kat artmış. Bunca güvenlik sıkıntısına rağmen hasılatımız artıyor. Bu problemlerin olmadığını düşünün bu bölgede 67 mislini artırır. Genç çiftçilerimize 16 milyon hibe vermişiz. Kırsal kalkınmada 16 milyon hibe, büyükbaş hayvan sayımızda yüzde 208 artmış. Küçükbaş hayvan sayımız dört misli artmış. Süt üretiminde 6 misli artmış 120 tona gelmişiz. Bal üretiminde 8 kat artarak, 373 ton üretmişiz. Orman ve su alanlarında 1.1 milyar yatırım yapmışız. İçme suyu, 2 adet baraj, 26 dere ıslahı, 1 milyon fidan dikimi, 2 bal ormanı, Uludere mesire yeri, 260 aileye 5.2 milyon lira hibe ve 12 adet meteoroloji istasyonu yapmışız. Sadece bizim Bakanlığımız ile ilgili olanlar bunlar. Şırnak’ta organize hayvan bölgesi yapmayı da planlıyoruz”

Read 1009 times Last modified on Pazartesi, 04 Mart 2019 14:35

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…