Perşembe, 04 Temmuz 2019 00:00

Tarım Kredi Kooperatiflerinden planlı tarım arazisi projesine destek

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ile BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından ortaklaşa düzenlenen 'İklim Esnekliği ile Ekosistem Yönetimini Geliştirerek Gıda Güvenliğine Yönelik Entegre Arazi Kullanım Planlaması' programına katıldı.

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ile BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), toprak kaynaklarının yönetimini iyileştirmek, gıda güvenliğine dikkat çekmek amacıyla 'İklim Esnekliği ile Ekosistem Yönetimini Geliştirerek Gıda Güvenliğine Yönelik Entegre Arazi Kullanım Planlaması' tanıtım programı düzenledi.

Programın açılışında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, dünya nüfusunun 2050 yılında 10 milyarı bulacağının tahmin edildiğini söyledi. Pakdemirli, buna bağlı olarak gıda tüketiminin de yüzde 60 artış göstereceğini belirtti.

Türkiye'nin mevcut nüfus ve tarım potansiyeline dair de konuşan Bakan Pakdemirli "Peki, nasıl bir Türkiye'de yaşıyoruz? diye baktığımızda; Tarım sektörümüz, 82 milyon ülke nüfusunun yanı sıra, yaklaşık 5 milyon mülteci ve göçmen ile 50 milyon turisti beslemektedir. Yapılan çalışmalar ve uygulanan akılcı politikalarla Türk tarımı, dünyanın 7. büyük, Avrupa'nın ise en büyük tarımsal ekonomisi haline gelmiştir" dedi.

2050 yılında ülke nüfusunun 100 milyonu geçeceğinin tahmin edildiğini hatırlatan Pakdemirli, bunun sonucunda kentleşme oranının, yüzde 86'yı bulabileceğini ve küresel ısınma, yanlış kullanma, çölleşme, erozyon gibi sebeplerle, tarıma elverişli arazilerin tehdit altında olacağını belirtti.

Tarım arazilerinin sürdürülebilir kullanımı ve etkin korunması ile tarımsal üretimin artırılması için mevzuat çalışmalarına devam ettiklerini belirten Pakdemirli, bu amaçla, tarımsal amaçlı seralarda, ruhsat aşamasında yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılması için gerekli düzenlemelerin ivedilikle yapıldığını ifade etti.

"İklim Esnekliği İle Ekosistem Yönetimini Geliştirerek Gıda Güvenliğine Yönelik Entegre Arazi Kullanım Planlaması (ILUP)" Projesinin ilk etapta pilot il Ankara'nın Ayaş ilçesinde yürütüleceğini ancak daha sonra ülkenin tamamına yayılacağını belirten Pakdemirli, "Bu proje ile toprak ve su potansiyelini belirleyerek, Entegre Arazi Kullanım Planının yapılmasını öngörüyoruz. Yine, tarım alanlarının korunmasını ve üretim potansiyeline uygun kullanılması ile diğer sektörler için de alternatif alanların belirlenmesini amaçlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri projeye destek vermek amacıyla tanıtım alanında stant açarken, stanttaki Tarım Kredi Birlik ürünlerine katılımcılar yoğun ilgi gösterdi.

Read 1662 times Last modified on Perşembe, 04 Temmuz 2019 14:36

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…