Pazartesi, 22 Temmuz 2019 00:00

Samsun’da Tarım Kredi ve Gübretaş işbirliği ile bahçe günü etkinliği

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Fındık tarımında kalite ve verimliliği artırmak amacıyla Tarım Kredi ve Gübretaş işbirliği ile yapılan model alan uygulama sonuçları, düzenlenen bahçe günü etkinliğiyle üreticilerle paylaşıldı.

Samsun’un Terme ilçesi Kocamanbaşı Mahallesi’nde örnek çiftçi Nevzat Savaş’ın bahçesinde gerçekleştirilen örnek çalışmada, toprak analizi sonuçları, arazi yapısı ve iklim şartları gibi tarımsal üretimi etkileyen faktörler dikkate alınarak geliştirilen gübreleme, bitki besleme ve koruma programları sonucunda 400 kg/da verime ulaşıldı.

Gübretaşın fındığa özel geliştirdiği taban gübresi “Çotanak Ferfil” ve bitki besleme ürünlerinin zamanında ve bilinçli uygulanması ile Bölge ve Türkiye fındık üretim ortalamasına göre dört kat verim artışı elde edildi.

Uygulama sonuçlarını üreticilerle paylaşmak amacıyla düzenlenen bahçe günü etkinliği Terme Kaymakamı Mehmet Parlak, Belediye Başkanı Ali Kılıç, Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Oy, Bölge Müdürü Mustafa Doyurucuoğlu, Denetim Kurulu Üyesi İzzet Bodur, Gübretaş Samsun Bölge Müdürü Erhan Günal, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Gübretaş ziraat mühendisleri, İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri ve üreticilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Etkinlikte konuşan Terme Kaymakamı Mehmet Parlak, “Terme ilçemizin en önemli tarımsal üretimi fındıktır. İlçemizde ve bölgemizde fındık üretimi konusunda bir kültür oluşmuş olmakla birlikte en verimli üretim nasıl elde edilebilir bunun üzerine çalışmamız gerekmektedir. Fındık üretiminde harcanan emeğin karşılığını alabilmemiz ve fındık üretiminde daha fazla gelir elde edebilmemiz için örnek bahçelerin sayısını artırmamız gerekmektedir” dedi.

Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç da “Fındık ülkemizin en önemli stratejik tarım ürünüdür. Terme ilçemizde Tarım Kredi, Gübretaş ve İlçe Tarım Müdürlüğümüz son dönemde fındık üretiminde kalite ve verim artışı elde edebilmek için önemli çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Fındık üretiminin bilimsel olarak yapılması, yöremizdeki çiftçilerimizin buna katılım sağlaması, önder çiftçilerimizin örnekliğiyle daha güzel sonuçlara ulaşılmasını sağlayacaktır. Model bahçemizin üreticilerimize örnek olmasını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum şeklinde konuştu.

Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Müdürü Mustafa Doyurucuoğlu ise “Tarım Kredi Kooperatifleri olarak üreticilerimizin yüksek verimli ve kaliteli ürünler elde ederek, gelirlerini artırması en önemli hedeflerimizdendir. Kooperatiflerimizce tarımsal girdi tedariki yanında üreticilerimize doğru ve bilinçli tarımsal üretim yapmaları, kaynakları etkin kullanmaları açısından Gübretaş ziraat mühendislerimiz ile teknik destek vermekteyiz. Yöredeki çiftçi eğitimlerimizle başlayan, zamanında ve bilinçli uygulama yapılması, uygulamaların her safhasının takip edilmesi, randımanı yüksek kaliteli ürün elde edilmesi ile sonuçlanan süreci üreticilerimizle paylaşmaktan dolayı mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Konuşmalar sonrasında gerçekleştirilen model bahçe ziyaretinde, Gübretaş Bölge Müdürü Erhan Günal, Ziraat Mühendisi Ender Kozal ve bahçe sahibi Nevzat Savaş tarafından ziyaretçilere yapılan uygulamalar hakkında bilgi verildi.

Read 1413 times

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…