Print this page
Çarşamba, 24 Temmuz 2019 00:00

Müfettişlere “Uygulamalı Modern Denetim” eğitimi

Written by 
Rate this item
(1 Vote)

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ile Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında düzenlenen eğitime katılan Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığı bünyesinde görev yapan müfettişlere sertifikaları verildi.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) Denetim ve Risk Yönetimi Merkezi tarafından verilen eğitime katılan Tarım Kredi Kooperatifleri Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığında görevli müfettişler için sertifika dağıtım töreni düzenlendi.

Tarım Kredi ve ASBÜ arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında düzenlenen eğitimle müfettişlerin yetkinliklerinin artırılması ve kuruma rehberlik edecek Teftiş Kurulunun kapasitesinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Bu amaçla müfettişlere yönelik “Kurumsal Risk Yönetimi”, “Performans Denetimi” ve “Uygulamalı Veri Analizi” konularında “Uygulamalı Modern Denetim” eğitimi verildi. Eğitim sonunda katılımcılara sertifikaları düzenlenen törenle verildi.

 “Verimlilik için teknolojinin nimetlerinden faydalanmamız gerekiyor”

Sertifika töreninde konuşan Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, “Tarım Kredi Kooperatifleri olarak 850 bin ortağa sahip köklü bir kuruluşuz. 150 yılı aşkın bir geçmişimiz var. Önce tarımsal girdileri tedarik edelim, sonrasında üretelim. Ama bir baktık ki, bizim pazar noktasında da yer almamız lazım. Bunun çabası içerisindeyiz. Neticede büyük bir yapıyız. 1.625 kooperatif, 17 bölge müdürlüğü, 15 şirketimiz ve yaklaşık 30 milyar liralık bir ekonomik büyüklüğümüz var. Bizim bir taraftan etkinliğimizi, bir taraftan da verimliliğimizi artırmamız gerekiyor” dedi.

Kooperatif ortaklarının, üreticilerin tarımsal girdilerin karşılanması hususunda fiyat avantajı beklediğini belirten Poyraz “Çiftçimizin bizden beklentisi, onları tüccara ezdirmememiz. Ürünlerini onlardan daha iyi fiyata alalım, sonrasında bu ürünleri işleyip en uygun fiyata verelim. O zaman ne yapmamız gerekiyor? Dolayısıyla verimliliğimizi artırmalıyız. Bunu yapmak da aslında çok kolay. Teknolojinin nimetlerinden faydalanmamız gerekiyor. Rehberlik Teftiş Kurulu olarak bu konuda gerekli adımları attık. Eğitim çalışmalarımız bizim için bu anlamda çok büyük önem taşıyor” diye konuştu.

“Türkiye’nin mesleki uzmanlaşmaya ihtiyacı var”

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Barca ise Türkiye’nin sosyal bilimler alanında ilk ve tek tematik devlet üniversitesi olduklarını belirterek “Türkiye’de ilk kez açılan çok sayıda yüksek lisans ve doktora programına sahibiz. Şüphesiz sermaye birikimi çok önemli ama insan kaynakları alanında sıçrama yaşanmadığı sürece bir aşama atlamak mümkün olmayacaktır. İnsan kaynağına, uzmanlık düzeyinde olmasına ihtiyaç duyulan o kadar çok alan var ki! Türkiye’nin mesleki uzmanlaşmaya ihtiyacı var. Tarım Kredi Kooperatiflerinin bu anlamdaki yaklaşımını çok takdir ediyorum” ifadelerini kullandı.

 Mesleki önceliklere göre 10 eğitim programı belirlendi

ASBÜ Denetim ve Risk Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Dr. Halis Kıral ise amaçlarının çözüm ortağı olarak mesleki hayata, uzmanlara, müfettişlere katkı sağlamak olduğunu söyledi. Kıral, “Biz kuruluşumuzdan bu yana 6 aylık bir dönemde 25 ayrı eğitim verdik. Tarım Kredi Kooperatifleri müfettişlerine de mesleki anlamda önceliklerine göre 10 eğitim programımızı da belirlemiş olduk” şeklinde konuştu.

Törene Tarım Kredi Kooperatifleri Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanı Murat Yılmaz, Başkan Yardımcıları Tamer Yılmaz ve Ömer Gencay Ünlü, ASBÜ Denetim ve Risk Merkezi öğretim üyeleri ile kursiyerler katıldı. Konuşmaların ardından kursiyerlere sertifikaları takdim edildi.

Read 2713 times Last modified on Çarşamba, 24 Temmuz 2019 14:20
Erdem Aksu

Latest from Erdem Aksu

Fotoğraf Galerisi

başa dön
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…