Print this page
Cumartesi, 27 Temmuz 2019 00:00

69. Geleneksel Hasat Bayramı coşkuyla kutlandı

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin ev sahipliğinde bu yıl 69’uncusu düzenlenen geleneksel Hasat Bayramına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılarak çiftçilerimizin hasat coşkusuna eşlik etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde TİGEM’in Polatlı Tarım İşletmesinde gerçekleştirilen Hasat Bayramına, bakanlıkların üst düzey yöneticilerinin yanı sıra, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Tareks Tohumculuk Genel Müdürü Burhanettin Topsakal, TK Birlik Genel Müdürü Hasan Hüseyin Demiröz, sivil toplum kuruluşları, çok sayıda çiftçi ile vatandaşlar katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın okuduğu dua ile başlayan programda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile biçerdövere bindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi kullandığı biçerdöverle buğday hasadı yaptı. Bakan Pakdemirli ile bindiği Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan ve yerli olarak geliştirilen elektrikli traktörü de kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, traktörün arkasındaki pullukla tarla sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hasat alanında kendisini karşılayan Karaahmet Köyü çiftçileri ile de sohbet ederek, fotoğraf çektirdi.

Daha sonra alandaki çiftçilere ve vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 69’uncusu düzenlenen Hasat Bayramı’nın Polatlılı ve Ankaralı çiftçilerle Türkiye’deki tüm üreticiler için hayırlara vesile olmasını diledi.

Hasadın, çiftçinin bir yıllık emeğinin, alın teri ve bekleyişinin semeresini topladığı bir bayram olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizler bugün sadece tarlanızdaki ürünün hasadını yapmıyorsunuz, aynı zamanda her anı sabırla, tevekkülle geçirilen bir senelik çalışmanın neticesini de alıyorsunuz. Sizler bugün Rabbimizin insanın istifadesine sunduğu toprağın, güneşin, suyun bereketine bir kez daha şahitlik ediyorsunuz. İşte böyle bir günde buradaki çiftçilerimizin nezdinde Türkiye’nin dört bir yanındaki üreticilerimizin Hasat Bayramı’nı gönülden tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Üreticilere alım fiyatlarında artış müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada “Yüzde 50 randıman esasına göre Giresun kaliteli kabuklu fındık için taban fiyat kilogramda 17 lira, levant kaliteli kabuklu fındık için de taban fiyat kilogramda 16,5 liradır. Buna kilogram başına yaklaşık 2 lira olan mazot-gübre desteği ve alan bazlı desteği de eklediğimizde kilogram fiyatları fiilen 19 lira ile 18,5 lira arasına gelmiş oluyor. Hazırlıklarını tamamlayan Toprak Mahsulleri Ofisi hasat başlangıcına denk gelen Kurban Bayramı’nın hemen akabinde inşallah alıma geçiyor, hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

Türkiye tarımsal hasılada dünya yedincisi

Tarım sektörünü yılların ihmalinden kurtararak dünyanın en gelişmiş ülkeleriyle yarışır hâle getirdiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün tarım sektörümüz, 82 milyonluk nüfusumuzun, 4,5 milyonluk sığınmacı kardeşimizin, her sene ülkemizi ziyaret eden 46 milyonluk turistin ihtiyaçlarını karşılarken, 5 milyondan fazla vatandaşımıza da istihdam imkânı sağlıyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002 yılında yaklaşık 37 milyar lira olan tarımsal gayrisafi yurt içi hasılayı 2018 yılında 213,4 milyar liraya ulaştırarak, Türkiye’yi tarımsal hasılada dünyada yedinci, Avrupa ise birinci sıraya yükselttiklerini kaydetti.

 

Hedef ilk 5 arasına katılmak

Hasadın ve bereketin coşkusunun paylaşıldığı, tarımda alın terinin, toprağa verilen emeğin, atılan tohumun, edilen duanın ve bir yıllık emeğin meyvelerinin toplandığı Hasat Bayramı'nın tarımla geçinenler için oldukça önemli olduğunu belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de “Geçen yıl da dâhil, son 15 yılda tarımsal verimliliğimiz, dünya ortalamasının çok üzerinde artmıştır. Tarım ve gıdada net ihracatçı konumumuzu önümüzdeki 11. Kalkınma Planı döneminde kuvvetlendirerek devam ettireceğiz. Çiftçimize, üreticimize ve sektör paydaşlarımıza danışarak, onların rehberliğinde iş ve işleyişimize yön vereceğiz. Sürecin sonunda, 100 milyar dolar tarım orman hasılasıyla, ülkemizi dünyanın ilk 5 tarım ekonomisi arasına katmayı hedefliyoruz. Hep söylüyorum; çiftçi ve üretici bizim için en büyük rehberdir" dedi.

 

Elektrikli traktörle maliyetler yüzde 90 düşecek

Bakan Pakdemirli, tarım alanının teknoloji ve Ar-Ge ile buluşturulduğuna dikkat çekerek, “Mazot maliyetlerini yüzde 90’dan fazla düşürecek, dünyada ve Türkiye’de ilk, yazılımı ve tasarımı yerli ve milli elektrikli traktörümüz; etkin planlama ve verimlilik sağlayacak akıllı küpe sistemimiz; Ata tohumu ve yerli sebze tohumu gibi diğer milli ve yerli üretim projeleri kapsamındaki ürünlerimiz görücüye çıktı” dedi.

Çiftçilerin, üreticilerin mazot derdinin Yerli Elektrikli Traktör Projesi'yle artık tarihe karışacağını belirten Pakdemirli, Hasat Bayramı kapsamında tanıtımı yapılan yerli ve milli elektronik küpe için de, “Büyük ve küçükbaş hayvanlarımız için akıllı küpe ile anlık hayvan sayımı, anlık konum bilgisi, kızgınlık takibi, profesyonel sürü yönetimi, salgın hastalıklarla etkin mücadele, yüzde 100 kayıtlılık sistemi an be an takip edilecek” ifadelerini kullandı.

 

Tarım Kredi ailesi Hasat Bayramında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleşen 69. Geleneksel Hasat Bayramına katılan Tarım Kredi Kooperatifleri de çiftçilerimizin hasat heyecanını paylaştı.

Büyük bir coşku içinde kutlanan Hasat Bayramına katılan vatandaşlar, kutlama alanında yer alan tarım paydaşları tanıtım stantlarını gezdi. Tareks Tohumculuk ve TK Birlik şirketleri ile birlikte Hasat Bayramında yer alan Tarım Kredi Kooperatifleri tanıtım standı, vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

Read 2189 times Last modified on Cumartesi, 27 Temmuz 2019 09:39
Erdem Aksu

Latest from Erdem Aksu

Fotoğraf Galerisi

başa dön
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…