Pazartesi, 29 Temmuz 2019 00:00

Tarım Krediden “Sıfır Atık Projesi”ne tam destek

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın önderliğinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından pilot il seçilen Ankara’da başlatılan “Sıfır Atık Projesi”ne Tarım Kredi Kooperatifleri de katıldı.

Kaynakların verimli kullanılması ile israfın önlenmesi, atığın azaltılması ve atıkların dönüştürülmesini kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan "sıfır atık" konusunda ülke çapında bir bilinçlendirme çalışması başlatıldı.

Pilot il olarak belirlenen Ankara’da kamu kurumlarında uygulanmaya başlanan ve tüm Türkiye’de yaygınlaştırılması amaçlanan sıfır atık projesine Tarım Kredi Kooperatifleri de destek veriyor.

Şubat ayında Tarım Kredi Kooperatiflerince yapılan planlama çerçevesinde kurumdaki her birim dikkate alınarak ihtiyaçlar ve kumbara, poşet, konteyner gibi gerekli ekipmanlar belirlenerek Genel Müdürlük hizmet binası katlarına dağıtıldı.

Projeye destek veren kurum çalışanları da kağıt, plastik ve diğer atık grubundaki cam, porselen vb. nitelikteki atıkların, ayrı toplanması için katlarda bulunan kumbaralara çeşitlerine göre ayrıştırılarak atılması konusunda gerekli hassasiyeti gösterdi.

Bu çalışma ile Şubat ayından bu yana Genel Müdürlükte toplam 2 ton 10 kg kağıt, 290 kg plastik ve 200 kg cam atık geri dönüşüme kazandırılmak, 9 kg tıbbi atık da bertaraf edilmek üzere ilgili kuruluşlara teslim edildi.

Diğer yandan yine aynı proje kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca verilen kompost makinesi ile de personel için hazırlanan öğle yemeği sonrasında kalan atıklar kullanılarak kompost üretimi yapılıyor. Üretilen kompostlar da bahçe ve saksı bitkilerinde toprak iyileştirici olarak kullanılıyor.

Bu faaliyetle de yine projenin başladığı Şubat ayından bu yana toplam bin 200 kg kompost üretimi gerçekleştirildi. Ayrıca proje kapsamında Merkez Birliğinde toplanan ve geri dönüşüme gönderilen cam, kağıt ve plastik atıklarından toplam 34 ağaç kurtarılırken, 24 bin 924 m3 sera gazının atmosfere salınımı da engellendi. 

Read 2073 times Last modified on Pazartesi, 29 Temmuz 2019 08:27

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…