Perşembe, 01 Ağustos 2019 00:00

‘Tarım Kredi Ortak Kart Projesi’nin ilk uygulaması Trabzon'da yapıldı

Written by 
Rate this item
(6 votes)

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ve PTT iş birliği ile başlatılan Tarım Kredi Ortak Kart Projesi’nin ilk uygulaması, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın katılımıyla pilot bölge Trabzon'da gerçekleştirildi.

Tarım Kredi Kooperatifleri Trabzon Bölge Birliği faaliyet sahasında bulunan Akçaabat Tarım Kredi Kooperatifinde düzenlenen tanıtım toplantısına; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz ve PTT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik ile davetliler katıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, düzenlenen programda, Anadolu'nun yüz yıllar boyu bolluğun, bereketin ve refahın beşiği olmasında tarımın büyük önemi olduğunu söyledi.

Türkiye'nin, dünyanın sayılı ekonomilerinden birisi olmasında en büyük payın tarıma ait olduğuna işaret eden Turhan, "Bunların yanında ulaşım ve haberleşme yani yol, köprü, internet, telefon ve iletişim teknolojileri bizleri çok daha yukarılara taşıyan faktörlerdir. Bu çağda bunlar olmadan bunları hesaba katmadan yaptığımız hiçbir işte beklediğimiz sonuca ulaşamayız." dedi.

Bakan Turhan, ulaşım ve haberleşme hizmetlerinin her alana adeta kan pompalayan damarlar olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Tarım ve teknolojiyi ne kadar çok buluşturursak elde edilen ürünleri en tasarruflu ve güvenli yollarla pazarlara ne kadar kolay ulaştırabilirsek üreticimizin, çiftçimizin önündeki engelleri ne kadar çok kaldırıp üzerindeki yükü hafifletirsek, o kadar çok ülkemize, milletimize, istikbalimize, ekonomimize hizmet etmiş oluruz. İşte bu kapsamda yaklaşık bir yıl önce PTT Genel Müdürlüğümüz ve Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğümüz imzaladıkları iş birliği protokolü ile ortak kartı hayata geçirmeye karar vermişlerdi. Amaç çiftçimizin yükünü hafifleterek üretime katkı sunmaktı elbette. Bugün burada bir yıl önce atılan müşterek tohumun meyveye durduğunu görüyoruz, tanık oluyoruz. Tohumu atan iki güzide kuruluşumuz PTT ve Tarım Kredi."

 "PTT bank uygulamasının altyapı çalışması tamamlandı"

Turhan, Tarım Kredi Ortak Kart Projesi’nin birçok süreci daha da hızlı şekilde çözüme kavuşturacağına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bir yıl önce Tarım Kredi Kooperatifleriyle imzalanan ortak kart protokolünde ön görülen maddeler bir bir hayata geçiriliyor. Bugün, bu protokolün hazırlık aşaması tamamlanan önemli maddelerinden birini hayata geçiriyoruz. Buna göre hali hazırda Tarım Kredi Kooperatiflerinin ayni ve nakdi kredi onaylarındaki senet süreçleri, PTT'nin sağladığı pratik çözümlerle ortadan kalkıyor. 500 binden fazla çiftçimizin hayatını kolaylaştıracak PTT bank uygulamasının altyapı çalışması tamamlandı, testleri yapıldı. Artık kullanım zamanı… Ülkemize, milletimize çiftçilerimize hayırlı olsun. Yüzler güldükçe, ocaklar tüttükçe, çarklar döndükçe, yollar uzadıkça, köprüler yükseldikçe, yollarımız tüm ülkede ağ gibi örüldükçe hedeflerimize daha emin adımlarla ilerleyeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın."

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz da değişen çağın ve dijitalleşen ortamın, çiftçi ile vatandaşın hayatını kolaylaştırma anlamında bir fırsata dönüştüğünü vurguladı.

"Bundan sonraki adımlar bu temelin üzerine inşa edilecek"

PTT AŞ ile yaptıkları iş birliğinin önemine dikkati çeken Poyraz, şunları kaydetti:

"Şu anda tarım sektöründe şikayet ettiğimiz hususlardan bir tanesi verimlilik maliyetlerinin yüksek olması ve bunların aşağıya çekilebilmesi sorunu. Dolayısıyla biz şu anda her türlü fırsatı verimliliği artırma ve maliyetleri aşağıya çekme anlamında kullanma gayreti içerisindeyiz. Bu bir adım, başlangıç ve temel. Bundan sonraki adımlar bu temelin üzerine inşa edilecek. Bundan sonra atılacak olan adımlarda sadece ortak kart kullanımı değil, yine cep telefonuna uyumlu programlar ile oradan işlemler yapmak, sipariş vermek ve e-ticaret anlamında yapılan ticaretin aynı zamanda tarım sektörüne taşınması gündeme gelecek.

Biz Tarım Kredi Kooperatifleri olarak bin 625 kooperatif, 199 şube, 17 bölge müdürlüğü ve 15 şirketimizle birlikte bir taraftan Türk tarımında çiftçilerimizin girdi tedarikini, ihtiyacını karşılarken, özellikle yakın zamanda tüketici tarafında da doğrudan doğruya çiftçilerimizin ürettiği ürünleri işletip pazara arz etme noktasında kabiliyetimizi artırma gayreti içerisindeyiz."

"Bu kart ile 9 milyon evrakın israf olmasını önleyeceğiz"

PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik de vatandaşın ve çiftçinin hayatını kolaylaştırmak, verimliliği ve karlılığı artırmak için bir araya geldiklerini söyledi.

Proje kapsamında 550 bin çiftçiye Tarım Kredi Ortak Kart sağlanacağını bildiren Bozgeyik, "Projenin  başlangıcını buradan yapıyoruz. Bu kart ile biz 9 milyon evrakın israf olmasını önleyeceğiz ve dijitalleştiriyoruz, sistemi elektronikleştiriyor en ileri teknoloji ile çiftimize hizmet getiriyoruz. Bununla kalmayarak çiftçimizin gelirlerini artırıyoruz. Çiftçimizin hayatını kolaylaştıracak PTT hizmetlerinin tümünden çiftçilerimizin indirimli olarak yararlanmasını sağlıyoruz. 550 bin çiftçimize verilecek bu kartlardan bugün 20 bin tanesini Trabzon'umuzda ilk olarak dağıtmış olacağız." diye konuştu.

Tanıtım toplantısında, Akçaabat Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarından iki çiftçimiz Ortak Kart ile ilk işlemi gerçekleştirdiler.

Ayrıca Trabzon Bölge Birliğinde Tarım Kredi Ortak Kart kullanımı için gerekli POS cihazı ve yazılımları Akçabat, Vakfıkebir, Görele ve Beşikdüzü Kooperatiflerinde kurulumları yapıldı.

Read 3922 times Last modified on Perşembe, 01 Ağustos 2019 13:06

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…