Pazartesi, 05 Ağustos 2019 00:00

Özbek tarım heyetinden Tarım Kredi Kooperatiflerine ziyaret

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Resmi ziyaretleri kapsamında Türkiye’de bulunan Özbekistan Devlet Veterinerlik ve Hayvancılık Geliştirme Komitesi Başkanı Bakhromjon Norkobilov ve beraberindeki heyet Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerini ziyaret etti.

Özbekistan Devlet Veterinerlik ve Hayvancılık Geliştirme Komitesi Başkanı Bakhromjon Norkobilov ve beraberindeki heyet Tarım Kredi Kooperatiflerini ziyaret ederek, Genel Müdür Dr. Fahrettin Poyraz ile görüştü. Görüşmede Tarım Kredi Kooperatiflerinin faaliyetleri ve iki ülke arasındaki tarımsal ilişkilerin geliştirilmesi yönünden atılacak adımlar değerlendirildi.

Genel Müdür Poyraz, Tarım Kredi Kooperatiflerinin Türkiye’nin en büyük çiftçi kuruluşu olduğunu belirterek, “Ülke genelinde 36 bin 499 yerleşim yerinde 1625 kooperatifimiz ile 850 bin ortağımıza hizmet vermekteyiz. Ortaklarımızı tarımsal üretim öncesi ihtiyaçlarının temini yanında üretilen ürünlerin tüketiciye ulaştırılması konusunda da sorumluluk üstlenmekteyiz. Bunun yanında 15 şirketimiz ile yurtiçi ve yurtdışında tarımsal faaliyetlerde bulunmaktayız. Bu anlamda özellikle Türki cumhuriyetlerle yaptığımız işbirliği çalışmaları bizim için daha fazla anlam taşımaktadır” dedi.

Karşılıklı işbirliklerinin devamı ve geliştirilmesi için yapılan çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Norkobilov, Özbekistan’nın yeni yatırımlar beklediğine dikkat çekti. Norkobilov, “Özbekistan 4 mevsimi yaşayan oldukça verimli topraklara sahip bir ülke. Tarımsal anlamda yeni yatırımlarla bu verimli toprakları değerlendirmek istiyoruz. Kooperatif yapılanmasını ve Tarım Kredi Kooperatiflerini kendimize rol model alıyoruz. Bu ziyaret sırasında aldığımız bilgiler bizim için çok faydalı oldu” diye konuştu.

Özbekistan Halk Bank Genel Müdürü Murodilla Eshmatov, Balıkçılık Derneği Başkanı Omandjan Musaev, Hayvan Tanımlama Dairesi Başkanı Nargiza Amanbaeva, Yatırım Dairesi Başkan Vekili Boburbek Khamraev, Yabancı Yatırımcıları Çekme Bölümü Başkanı Abdurasul Boltaev ve Hayvan Sağlığı Dairesi Başkanı Shakhzod Khamzaakhon’un yer aldığı heyete Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Bayram Sertkaya, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Koordinatörleri Sami Dur, Ali Kurt eşlik etti. Toplantıya ayrıca Tareks Hayvancılık Genel Müdürü Adem Tatlı, Tareks Tohumculuk Genel Müdürü Burhanettin Topsakal, Tareks Tohumculuk Genel Müdür Yardımcısı Kamil Yılmaz, Tareks Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Ali Oğuz da katıldı.

Read 2739 times Last modified on Pazartesi, 05 Ağustos 2019 14:10

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…