Kahta Badem ve Fıstık İşleme Tesisimiz Hizmete Açıldı

Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki TK Birlik tarafından, Adıyaman İli Kahta İlçesi Organize Sanayi Bölgesi içerisinde kurulan Badem ve Fıstık İşleme Tesisi, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Açılışa TBMM Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Şanlıurfa Bölge Müdür Vekili Mustafa Önol, TK Birlik Genel Müdürü Hasan Hüseyin Demiröz ile kurum yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Hedef 50 Bin Ton

Açılışta konuşan Aydın, bademde üretim sahası itibariyle Adıyaman'ın bir numara olduğunu belirterek "Badem üretim olarak Kahta'da yapılıyor. Yakında verimde de inşallah bir numaraya çıkacak. Çünkü bizim badem bahçelerimiz daha yeni ve bu bahçelerin büyüyüp gelişip her sene gittikçe verimi artacaktır. Bu yıl 5 bin ton rekolte elde edildi. Hedefimiz, 50 bin tona çıkarmak." ifadesini kullandı.

Adıyaman'ın çevre illerle ve bölgesinde rekabet edebilir bir konuma gelebilmek için çok daha fazla yatırım aldığını aktaran Aydın, 15 yıl önce Kahta'da Küçük Sanayi Sitesinin bile olmadığını ve köy olduğunu ama şimdi ilçenin adeta şehir olduğuna işaret etti.

Fıstıkta İhracat Dönemi

Poyraz, tesisin açılışında yaptığı konuşmada “Tesisimiz 16 bin metrekare alan üzerine 5 bin 400 metre kare kapalı alan olarak kurulmuş vaziyette. Yıl itibariyle de 3 bin 200 ton Antep Fıstığı ve 2 bin 800 ton badem işleme kapasitesine sahip. Ancak bu rakamlar 8 saatlik vardiya üzerinden hesaplanmış rakamlar. İhtiyaç olması durumunda çift vardiya ya da 3 vardiyaya çıkarttığımız zaman, bu rakamları 2 veya 3 ile çarpabilirsiniz. Diğer taraftan ilke etapta 20 arkadaşımızı burada istihdam edeceğiz. Fakat az önce arz ettiğim gibi kapasiteyi arttırdıkça bu sayı 50’ye kadar da çıkabilecek. Adıyaman, fıstık ve badem noktasında ciddi bir merkez konumunda. Yıllık yaklaşık 100 milyon lira civarında piyasa oluşmakta. Fıstığı işlerken ıslak işleme sonucu ortaya çıkan aflatoksin maddesi var. Burada kurulan tesisin bir özelliği de fıstığı kuru işleme ile kabuğunu ayıkladığı için aflatoksin oluşumunu engelleyen bir yapıya sahip. Dolayısıyla burada ürettiğimiz ürünleri sadece yurtiçinde değil, aynı zamanda yurt dışına da satma, ihraç etme imkanına sahip olacağız” dedi.

Hedef Üretim Sonrası Destek

Yatırım yapmanın, ülkeye hizmet etmek anlamına geldiğini belirten Poyraz, “Tarım Kredi Kooperatifleri olarak yurt içinde çalışan yaklaşık 8 bin, yurt dışında çalışan 2 bin 700 personeli, 17 Bölge Müdürlüğü, 1625 kooperatif, 198 şube ve 13 şirketle Türkiye’de, ülke tarımı ve çiftçisine hizmet etmeye çalışıyoruz. Bugüne kadar Tarım Kredi Kooperatifleri özellikle çiftçimizin ürün öncesi ihtiyaçlarının tedariki doğrultusunda ciddi bir sorumluluk üstlendi. Ama bundan sonra bizim hedefimiz sadece ürün öncesi değil, üretilmiş olan ürünün çiftçiden alınması ve pazara arz edilmesi noktasındaki yönümüzü, kapasitemizi de kuvvetlendirmek olacak. Burada çalışmalarımıza başladık. Bugün açılışını yaptığımız tesis de aslında ortaklarımızın, çiftçilerimizin ürünün pazara arz etme, daha değerinde pazara arz etme noktasında kurulmuş olan bir tesis. Tabi yapacak çok işimiz var. Bu bölge tarımın merkezi konumunda olan bir bölge. Biz Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştiraklerimiz de, bu bölgedeki tarımı daha ileri götürme noktasında, daha fazla sorumluluk üstleneceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu. Konuşmaların ardından "Kahta Badem ve Fıstık İşleme Tesisinin açılışı gerçekleştirildi.

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…