Perşembe, 24 Ekim 2019 00:00

Samsun Bölge Birliğinde çeltik alımı tüm hızıyla sürüyor

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Birliği faaliyet alanında yer alan Samsun ve Sinop illerindeki Bafra, Terme, Alaçam, Sinop, Gerze, Boyabat ve Durağan alım merkezlerinde çeltik alımları tüm hızıyla devam ediyor.

Başta Milli Savunma Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumunun ihtiyaçları olmak üzere birçok kamu kurum ve kuruluşunun talebi, Samsun yöresinde hasat edilen kaliteli pirinçlerin Bafra’da bulunan Tarım Kredi Birlikin yüksek teknolojiye sahip çeltik işleme fabrikasında işlenmesiyle karşılanıyor.

Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Müdürü Erol Apaydın, çeltik alımları ile ilgili yapmış olduğu değerlendirmede, “Tarım Kredi Kooperatifleri olarak üreticilerimiz ile birlikteliğimiz hasat sonrası da devam etmektedir. Diğer tüm ürün alımlarında olduğu gibi çeltik alımında da ana misyonumuz üretici ve tüketici lehine fiyat istikrarı sağlamak. Çeltik alımında sözleşmeli üretim modelini uygulayarak kooperatiflerimizle sözleşme yapan ortaklarımıza ton başına 100 TL ilave prim ödüyoruz. Bu durumdan sözleşmeli ve kooperatif ortağı üreticilerimiz gayet memnun. Önümüzdeki yıllarda çeltik alımımızı daha fazla tabana yayarak ihtiyacımızın tamamı için sözleşmeli üretim modelini uygulamak istiyoruz” dedi.

Çiftçilerden aldıkları ürünleri işlenerek paketlenmek üzere Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki Tarım Kredi Birlikin Bafra’da bulunan çeltik işleme tesislerine gönderdiklerini belirten Apaydın, “Fabrikamızda işlenen çeltik, Kooperatiflerimizdeki satış reyonları, ulusal ve yerel market zincirleri, Milli Savunma Bakanlığı, Kredi Yurtlar Kurumu ve diğer çeşitli kurumlarla yapılan işbirlikleri aracılığıyla tüketicilerle buluşuyor” diye konuştu. Bu sayede üreticiden tüketiciye köprü vazifesi de gördüklerini belirten Apaydın, alım sürecinde milli ve yerli tohum çeşitlerine öncelik verdiklerini söyledi.

Samsun Bölge Birliğine bağlı kooperatiflerce 2018 yılı içerisinde 20 bin tonun üzerinde gerçekleştirilen çeltik alımının 2019 yılında 25 bin tonu geçmesi hedefleniyor.

Burak ÇALIK / SAMSUN

Read 1472 times

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…