Çarşamba, 30 Ekim 2019 00:00

Gübretaş zeytinde 4 kat verim artışı sağladı

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Sektörün öncü şirketlerinden Gübretaş’ın uyguladığı dengeli bitki besleme programı sayesinde Gömeç’te 9 dekarlık arazide, yağlık zeytinde ağaç başına 60 kg üzeri hasatla “var yılı”ndaki il ortalamasına oranla 2,5 kat ve Türkiye ortalamasına göre 4 kat verime ulaşıldı.

Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki Gübretaş, bilinçli tarımla verim ve kaliteyi artırmak amacıyla gerçekleştirdiği etkinliklere bir yenisini daha ekleyerek Balıkesir’in Gömeç ilçesindeki bir zeytin bahçesinde düzenlediği “Hasat Günü” etkinliğinde, bilimsel yöntemlerle zeytin tarımında ulaşılan verim sonuçlarını paylaştı.

Gübretaş’ın uyguladığı dengeli bitki besleme programı sayesinde Gömeç’in Dursunlu Mahallesi’nde bir önder üreticiye ait 9 dekarlık arazide, yağlık zeytinde ağaç başına 60 kg üzeri hasatla “var yılı”ndaki il ortalamasına oranla 2,5 kat ve Türkiye ortalamasına göre 4 kat verime ulaşıldı.

Etkinliğe Tarım Kredi Kooperatifleri Balıkesir Bölge Müdürü Hilmi Tunahan Eyice,  Gübretaş Genel Müdür Yardımcıları Metin Özyürek ve Mesud Şenkardeşler, ziraat mühendisleri ve bölgeden çok sayıda zeytin üreticisi katıldı.

Etkinlikte yaptığı konuşmada Gübretaş’ın bilinçli tarımı yaygınlaştırmak için yaptığı model üretim alanları çalışmaları ve bu arazilerden elde edilen sonuçlar hakkında bilgi veren Genel Müdür Yardımcısı Metin Özyürek, şunları söyledi: “Geçen yıl 18 noktada yaptığımız model üretim alanı uygulamasının sayısını 2019 yılında katlayarak artırdık. Yaygın üretimi yapılan 13 çeşit tarımsal ürün için bu yıl toplam 30 farklı noktada model üretim alanı kurduk. Bu alanlardan 27 tanesi ülkemizin değişik noktalarında yapılırken, iki tanesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ve biri de Azerbaycan’da yapıldı. Bu model üretim alanlarındaki çalışmaların sonuçlarını da hasat zamanı bölgedeki önder çiftçilerimiz ve kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

Zeytine elverişli iklim ve arazi koşullarına sahip olan Türkiye’nin zeytin üretimi ve ticaretinde dünyadaki en büyük 5 ülkeden biri olduğunu belirten Metin Özyürek; “Bu üründe sahip olduğumuz potansiyeli daha iyi değerlendirebildiğimiz takdirde zirveye yükselmek ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamak mümkün. Zeytin ticaretindeki potansiyelimizi değerlendirmenin yolu verim ve kaliteyi arttırmaktan, bunun yolu da bilinçli tarımdan geçiyor” dedi.

Genel verim ortalamaları ile araziden elde edilen sonuçları karşılaştıran Özyürek, “TÜİK verilerine göre ülkemizde ‘var yılı’nda ağaç başı ortalama 16 kg yağlık zeytin hasadı alınıyor. Balıkesir il genelinde ağaç başına 26 kg ve Gömeç ilçe genelinde ağaç başı 30 kg ile Türkiye ortalamasının daha üzerinde verimler alınmakta, ‘yok yılı’nda ise bu oranlar düşmektedir. Gübretaş’ın uygulama yaptığı bu arazide ise ağaç başına 60 kg üzerinde verim bekleniyor. Yani bu model arazimizden Balıkesir il geneli ortalamasının 2,5 katı ve Türkiye ortalamasının ise yaklaşık 4 katı kadar verime ulaşıldı” diye konuştu.

Toprağı doğru işlemenin önemine de değinen Metin Özyürek, “Unutmayalım ki toprak da canlı bir varlık. Bu yüzden toprağa, ihtiyacını doğru ve bilinçli şekilde vermek önemli. Siz toprağın ihtiyacını karşılarsanız, toprak da size karşılığını verir. Ziraat mühendisi arkadaşlarımız önce bunun incelemesini yapıyorlar. Sonrasında ise toprak analizi sonuçlarına göre bitki neyi istiyor ve neye ihtiyacı var bunun tespiti yapılıyor. Buna göre geliştirilen toprak reçeteleri uygulandığında yüksek verimlere ulaşılıyor” dedi.

Etkinlikte arazideki uygulama süreciyle ilgili görüşlerini paylaşan arazi sahibi Rahmi Kaptıkaçtı’ya günün anısına plaket verilmesinin ardından katılımcılar zeytin bahçesindeki verimi yerinde inceledi. Bu sırada Gübretaş ziraat mühendisi Hakan Ermeç de bu bahçedeki model üretim alanı uygulamasının aşamalarıyla ilgili üreticilere bilgi verdi.

Read 1075 times

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…