Perşembe, 31 Ekim 2019 00:00

Tarım Kredi, 2. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Türkiye Verimlilik Vakfınca düzenlenen Verimlilik ve Teknoloji Fuarı, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla açıldı.

ATO Congresium'daki 2. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nın açılışına katılan Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, açılış sonrasında Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olan Tarnet’e ait standı ziyaret ederek, faaliyetler hakkında Tarnet Genel Müdürü Huzeyfe Yılmaz’dan bilgi aldı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, açılışta yaptığı konuşmada, değişimin hızına yetişilemeyen bir çağda olunduğunu dile getirerek, yönetimden üretime kadar hayatın her alanındaki yeniliklere ayak uydurulması gerektiğini, kendini yenilemeyen ve yeniliklerin karşısında duranın geride kalacağını söyledi. 

Yeniliklerin üretim ve ekonomiyi rekabetçi hale getirdiğine işaret eden Şentop, verimliliğin üretimden tüketime kadar önem taşıdığını, sürekli azalan kaynakları az emek, düşük maliyetle ekonomik değere dönüştürmenin yolunun verimlilikten geçtiğini ifade etti.

 

"Tüketirken yeterli duyarlılığı göstermiyoruz"

Şentop, rekabetin yoğunlaştığı bir süreçte klasik üretim tekniklerini kullanarak ayakta kalmanın mümkün olmadığını belirterek, "Günümüz teknolojisi bilgisayar sistemlerinden yararlanıyor. Bu durum üreticilerimize yeni pencereler açıyor. İş adamlarımız, fabrikatörlerimiz kendilerine açılan bu pencerelerden bakarak üretim planlamalarını yapmaları gerekiyor" diye konuştu.

 

"Ürün fiyatlarının aşağı çekilmesine katkı"

Tarım Kredi Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, teknolojinin tarımda kullanımını sağlayarak üretimdeki verimliliği artırmak istediklerine dikkati çekerek, “Teknolojinin gücünü kullanarak tarım arazilerimizden ve çiftçi ortaklarımızdan gelen veriler ışığında tüketim ihtiyacına göre üretim planlamalarımızı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Verimliliği artırdığımızda üretilen ürün miktarımız artacak, bu da ürün fiyatlarının aşağı çekilmesine ve halkın gıda güvenliğine ciddi oranda katkı sağlayacaktır" dedi.

 

“Daha az girdiyle daha çok üretim sağlanacak”

Poyraz, tarımda dijitalleşmeyle çiftçilerin yetiştirdiği ürünlerin verimliliğinin ve kalitesinin artacağını, böylece çiftçinin kazancının maksimize edileceğini belirterek, “Teknoloji kullanımıyla tarımda üretim şekilleri geliştirilecek, kaynakları doğru ve etkin kullanarak daha az girdiyle daha çok üretim sağlanacak. Tarnet, tarımda teknoloji kullanımının etkilerine yönelik detaylı çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalarla Tarnet olarak odaklandığımız ana hedef, çiftçimizin maruz kaldığı girdi maliyetlerini azaltmak" şeklinde konuştu.

Poyraz, şirketin bu süreçte kazandığı kurumsal deneyimleri ve tarım teknolojileri alanında yapacağı çalışmaları Verimlilik ve Teknoloji Fuarı'nda paylaşma imkânı bulacağını belirtti.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Verimlilik ve Teknoloji Fuarı 31 Ekim- 3 Kasım tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. Öte yandan Genel Müdür Poyraz, fuar etkinlikleri kapsamında Tarnet tarafından düzenlenecek olan "Geleceğin Tarımı ve Tarımda Verimlilik Paneli"ne konuşmacı olarak katılacak.

Read 1403 times Last modified on Perşembe, 31 Ekim 2019 14:20

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…