Salı, 19 Kasım 2019 00:00

Ortak Profil Yönetimi Sistemi ile otomasyon süreçleri kısalıyor

Written by 
Rate this item
(5 votes)

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, kooperatif çalışanlarının iş süreçlerini kolaylaştırıp kısaltarak, zaman ve iş gücü tasarrufu sağlayacak “Ortak Profil Yönetimi Sistemi”ni devreye aldı.

 

Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullanılan otomasyon sistemi (E-KOOP) üzerinde yapılan geliştirme ve güncelleme çalışmaları devam ediyor. Son olarak Bilgi İşlem Daire Başkanlığınca hazırlanan CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) içerikli Ortak Profil Yönetimi ekranı kooperatiflerde devreye alındı.

Kooperatif ortaklarına ait tüm bilgilerin görülebildiği ve işlemlerin aynı dinamik ekrandan yapılabildiği, birçok yönlendirme, uyarı ve hatırlatmaların da yer aldığı sistemle kooperatif çalışanlarının ortaklarla ilgili iş süreçleri kısalacak. Kurumsal performansı da etkileyecek olan sistem sayesinde zaman ve iş gücünden de tasarruf sağlanacak.

 

Sahadan bilgi ve öneriler toplanarak hazırlandı

Ortak Profil Yönetim Sistemi, Bilgi İşlem Daire Başkanlığınca yapılan çalıştay ve kooperatif saha ziyaretleri sonucunda toplanan geri bildirimlerle geliştirildi. Devreye alınan sistemle kooperatif ortakları ile ilgili uygulama üzerinde yapılan iş süreçleri daha hızlı ve tek noktadan kolaylıkla yürütülebilecek.

 

Yapay zeka çalışmaları yapılıyor

Sisteme yönelik ilerleyen zamanlarda devreye alınması planlanan çalışmalar ise sürüyor. Sistemin mevcut halinde kredilendirme aşamasında; kişi hakkında her türlü detaylı bilgi edinerek karar verme, ödeme alışkanlığı ve kredinin güvenilirliği konusunda fikir sahibi olma gibi birçok sonuca varılan verilerin aynı anda görülebilmesi sağlandı. Muhasebe ve satış verilerinden, anlık strateji üretilebilmesine olanak tanındı.

 Kişiye özgün sigorta yönlendirmesinin yapıldığı yönetim ekranında; ortak olmayan çiftçilere ait bilgilere de dış kurum internet servisleri ile erişilerek tek tuşla hızlı ortak kaydı yapılabilmesi ve sistemsel karar-destek mekanizmalarının oluşturulmasına yönelik yapay zekâ çalışmaları yapılıyor.

 

Memnuniyetle karşılandı

Kooperatif ziyaretleri sırasında toplanan öneri ve talepler ile geliştirilen sistem, devreye alınmasından itibaren büyük ilgi gördü. Kooperatif çalışanlarının memnuniyetine ilişkin çok sayıda geri bildirim alınan projede, personel görüş ve önerileri anlık değerlendirilirken, güncellemeler hızlı şekilde yapılıyor.

 

Sistemin getirdiği kolaylıklar

Ortak Profil Yönetimi Sistemi ile;

  • Personel iş yükünü en aza indirme,
  • E-KOOP’ta hızlı ve daha etkin işlem yapabilme,
  • Kolay kullanım,
  • Farklı modüllere ait bilgilerin aynı anda sunularak, kıyas ve yorum mekanizmalarının çalıştırılabilmesi,
  • Zaman ve iş gücünden tasarruf,
  • Uyarılar ve hatırlatmalarla dikkat çekerek hata ve risklerin en aza indirilmesi,
  • Kullanıcı memnuniyetin artırılması,
  • Kurumsal ve bireysel performans artışı,
  • Karar-destek sistemleri ile yeni ortak kaydı, satış, sigorta, kredi kullanım ve tahsilat artışları sağlanması hedefleniyor.
Read 1963 times Last modified on Salı, 19 Kasım 2019 07:23

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…