Cumartesi, 23 Kasım 2019 00:00

Ceviz üretiminin yaygınlaştırılması için işbirliği

Written by 
Rate this item
(1 Vote)

Bilecik’te ceviz üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla Valilik himayesinde başlatılan proje için protokol imzalandı. Proje kapsamına bin 600 aileye, 140 bin adedi Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından temin edilecek toplam 160 bin ceviz fidanı dağıtımı yapılacak.

 

Ceviz üretimini yaygınlaştırmak amacıyla hazırlanan ve 10 bin dekar alanda 160 bin adet ceviz fidanının dikileceği “Ceviz üretimini yaygınlaştırma” projesi için protokol imzalandı.

Bilecik Valisi Bilal Şentürk ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz tarafından imzalanan işbirliği protokolü törenine, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Kacır, Kütahya Bölge Müdürü Özkan İnci, projede yer alan ilçe kaymakamları ile Tarım ve Orman İl Müdürü ve davetliler katıldı.

 

“Bin 600 aileye dağıtım yapılacak”

Vali Şentürk, İl Özel İdaresi Toplantı Salonunda düzenlenen protokol töreninde, Bilecik'in önemli gelir kaynaklarının sektörel bazda değerlendirildiğinde ciddi bir sanayi sektörünün bulunduğunu ifade ederek, Bilecik'in dört bölgesinin bulunması dolayısıyla iklim ve toprak yapısıyla her türlü tarımsal ürünün yetiştiğini söyledi.

 Bilecik için gelecek yıllarda oluşturacak katma değer bakımından Organize Sanayi Bölgesi gibi katkı sağlayabilecek veya organize tarım bölgesine dönüştürebilecek ''Ceviz üretimini yaygınlaştırma'' projesiyle açılım yapmak istediklerini vurgulayan Vali Şentürk, şöyle konuştu:

“'İlimizde farklı ürünler üzerinde çalışmalarla beraber özellikle cevizin sahip olduğu ekonomik değer, muhafaza imkanın kolaylığı ve bakım ihtiyacının sınırlı olması dolayısıyla daha da yaygınlaştırmak adına 'Bilecik' adıyla da bilinen cevizin potansiyelini artırmak istedik. Yaklaşık bin 600 aileye hitap edecek proje hazırlandı. Şuan da bin 600 aile tespit edildi. 10 bin dekarlık bir alanda 160 bin ceviz fidanını toprakla buluşturacağız. Tabi burada, fidanların seçimi, sökülmesi, üreticiye ulaştırılmasından, dikimi ve bakımına kadar her aşamada il tarım müdürlüğümüz işin bizatihi içerisinde olacağını, ziraat mühendislerimize her bir köy ve ilçeyi zimmetlemek suretiyle gözetim ve takip uygulayacağımız bir sistemimiz olacak. Bir süreç yönetimi ile istediğimiz hedeflere ulaşmayı amaçlıyoruz. Bilecik genelinde şuan 500 bin civarında ceviz ağacımız mevcut ama topladığımızda yaklaşık bin 500 ton ceviz üretimimiz var. Bu normal ortalama değerlerin altında bir üretim miktarıdır. Verim düşüklüğünden kaynaklı bir durum. Yaptığımız çalışmayla beraber hedefimiz, 8-10 yıllık bir süreç içerisinde bin 500 tonu 6 bin 400 tonlara çıkarmaktır. Projemiz bununla kalmayacak ve daha ileri boyutta da vatandaşımızdan gelecek talepleri karşılayacak şekilde bir program hazırladık. Bu sayı daha da artabilir.”

 

Proje yüzde 50 hibe destekli

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz da imza töreninde yaptığı açıklamada, proje kapsamında İl Özel İdaresi kaynaklarının kullanılacağı ceviz fidanı dağıtımının yüzde 50 hibe destekli olduğunu belirterek, “Fidanların yarı bedeli çiftçilerimizden karşılanacak. Sözleşme imzalanarak resmiyet kazanacak proje kapsamında ‘Chandler’ çeşidi ceviz fidanları, Bilecik ili Merkez, Bözüyük, Gölpazarı, İnhisar, Osmaneli, Pazaryeri, Söğüt ve Yenipazar ilçe merkezine bağlı köylerdeki üreticilere 160 bin adet olarak dağıtılacak.

Toplam rakamın yaklaşık 140 bin adedi Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlı kooperatiflerimiz aracılığıyla yapılacaktır. 20 bin adet fidan ise Kaymakamlıklar vasıtası ile doğrudan alımı yapılacak ve toplam da yaklaşık 160 bin adet ceviz fidanı toprakla buluşacak. Bu sayede 5 yıl içerisinde şu anda Bilecik ilinde üretilen bin 558 ton kabuklu ceviz üretiminin yaklaşık yarısına eklenecek 660 tonluk bir üretimle toplam ceviz üretimimiz 2 bin 200 tona ulaşacaktır” diye konuştu.

 

İl ekonomisine ve çiftçilere katkı

Kabuklu ceviz fiyatının 25 TL/Kg olduğuna işaret eden Poyraz “10 yaş ceviz fidanlarından 30 kg. ortalama verim üzerinden yıllık 120 milyon TL tutarında Bilecik il ekonomisine katkı sağlanacaktır. Bu da Bilecik ili ekonomisine birkaç fabrikanın sağladığı ekonomik katkıya eşdeğer bir üretim demektir. Bu projenin sağladığı ekonomik katkının yanında boş alanlar ağaçlandırılarak hem ağaç sayısı hem de yeşil alanlarda artış sağlanacak ve Bilecik’in doğal güzelliğine katkı sağlanacaktır. Bu noktada Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘Daha Yeşil Bir Türkiye İçin’ sloganı ile 11 Kasım’da başlattığı rekor fidan dikimi etkinliğinin önemsiyor, bugün bu projeye de destek verdiğimizi düşünüyorum. Zira özellikle çocuklarımıza ağaç ve orman sevgisinin önemini vurgulamalı, toplumun tüm kesimlerinin çevreye olan duyarlılıklarını artırmalıyız” dedi.

 

 

Read 1190 times Last modified on Pazartesi, 25 Kasım 2019 14:25

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…