Pazartesi, 25 Kasım 2019 00:00

Tarım Kredi Kooperatif Market İzmir-Bayraklı Şubesi hizmete açıldı

Written by 
Rate this item
(8 votes)

Tarım Kredi Kooperatif Marketin İzmir-Bayraklı Fethi Sekin Caddesi’nde bulunan 20. Şubesi düzenlenen açılış töreni ile vatandaşlara kapılarını açtı.

Tarım Kredi Kooperatifleri İzmir Bölge Müdürü Mehmet Aksoy, Tareks Genel Müdürü Burhanettin Topsakal ve Tarım Kredi Birlik Genel Müdür Yardımcısı Göktürk Hakan Şahin’in  katıldığı açılışa vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi.

Çiftçi ürünlerini olumsuz piyasa şartlarına karşı korumayı hedefleyen, uygun piyasa fiyatlarından temin edilen ürünleri tüketiciyle buluşturan Tarım Kredi Kooperatif Marketlerde 300 çeşit ürün nihai tüketiciye sunuluyor.

Tarım Kredi market sayısını artıracak

Genel Müdür Poyraz, yaptığı açıklamada ise Tarım Kredi Kooperatifleri olarak üretici ile tüketici arasında köprü görevi gördüklerine dikkat çekti.

Piyasada bazı ürünlerin fiyatların aşırı artmasından tüketicinin mağdur olmaması için market açmayı hedeflediklerini ifade eden Poyraz, ''Şu anda gıda konusunda, sadece kar amacıyla geleceğimizi ipotek altına almaya çalışan birtakım kötü niyetli üreticilere karşı regülasyon anlamında piyasaya bir kalite getirmek istiyoruz. Dolayısıyla başta büyükşehirlerden başlamak üzere, market sayısını artırmak istiyoruz ama her köşe başında market açalım anlayışımız yok. Temel mantığımız uygun ölçekte Türkiye'de toplam sayısı 400 ile 500 arasında olan market açmak. Market kimliğini ön plana çıkaracak birtakım değişiklikler yapacağız. Türkiye'nin dört bir tarafında kooperatif marketler açarak çiftçiden aldığımız gıda ürünlerini doğrudan tüketicimizle buluşturacağız" şeklinde konuştu.

Hedef, çiftçiden 5 milyar liralık ürün almak

Türkiye'de şu anda Tarım Kredi Kooperatiflerinin ürünlerinin satışını yaptıklarını vurgulayan Poyraz, "Kredi Yurtlar Kurumuna ait yaklaşık 800 yurdun bütün gıda tedarikini de biz yapıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda özellikle yurtlardaki bu zehirlenme vakalarından sonra hükümetimiz ve devletimiz böyle bir tedbir uyguladı. Şu ana kadar da vaka yaşanmadı. Aynı şekilde kışladaki askerimizin gıdasının temini noktasında da en önemli tedarikçilerinden birisi yine Tarım Kredi Kooperatifleri" bilgisini paylaştı.

Yaklaşık 35 milyar liralık bir ekonomik döngüyü çeviren bir yapı olduklarını belirten Poyraz, "Sorumluluklarımızı artırma gayreti içinde olduk ve bu anlamda yaklaşık 300 çeşit gıda ürününü tüketiciyle buluşturmaya başladık. Buradaki temel hedefimiz bir taraftan tüketici haklarının en başta olanı sağlıklı kaliteli gıdaya ulaşma, bir taraftan da fiyat ve kalite regülasyonu sağlama gayretidir. Ortaklarımızdan her geçen yıl katlamalı olarak ürün alımını artırıyoruz. Göreve geldiğim zaman yaklaşık bu rakam 300 milyon lira civarında iken geçen sene bu rakamı 760 milyon liraya taşıdık. Aralık sonu itibariyle yaklaşık 1,5 milyar TL’lik alım yapacağız. Hedefimiz, tarımsal hasılanın 215 milyar lira seviyesinde olduğu ülkemizde, asgari 5 milyar TL gibi bir alım rakamına ulaşmaktır" ifadelerini kullandı.

Read 2487 times Last modified on Pazartesi, 25 Kasım 2019 14:27

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…