Cuma, 06 Aralık 2019 00:00

Genel Müdür Poyraz’dan NARDI’ya ziyaret

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Romanya’nın tarımsal araştırma konusunda faaliyet gösteren en önemli kuruluşu Fundulea Ulusal Tarımsal Araştırma ve Geliştirme Enstitüsünü (NARDI) ziyaret etti.

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz’a, 1927 yılında kurulan ve Romanya tarımının öncelikli sorunlarını çözmek için araştırma ve geliştirme çalışmaları yürüten NARDI’ya gerçekleştirdiği ziyarette; Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcısı ve Tareks Tarım Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Muaz Saka, Tareks Tarım Ürünleri Genel Müdürü Burhanettin Topsakal ve Genel Müdür Yardımcısı Kamil Yılmaz eşlik etti.

Genel Müdür Poyraz, NARDI Genel Müdürü Prof. Dr. Pompiliu Mustatea ile bir araya geldiği görüşmede, Tarım Kredi Kooperatifleri şirketlerinden Tareks Tarım Ürünleri ile NARDI arasında ilk işbirliğinin 1999 yılında NARDI tarafından ıslah edilmiş olan FLAMURA 85 ekmeklik buğday çeşidinin ülkemizde tescil ettirilmesine dayandığını söyledi.

İki kuruluş arasındaki işbirliğinin artarak devam ettiğine vurgu yapan Poyraz, bugüne kadar ülkemizde Tareks tarafından NARDI’nın toplam 6 ekmeklik buğday çeşidinin tescil ettirildiğini ayrıca iki yonca çeşidinin de tescil sürecinde olduğunu ifade ederek NARDI’nın çeşitlerinin üretimimizdeki payının yıllara göre değişmekle birlikte 4 bin – 5 bin ton olduğu bilgisini verdi.

Read 971 times Last modified on Cuma, 06 Aralık 2019 13:48

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…