Cuma, 20 Aralık 2019 00:00

“Piyasada rekabet için değil denge için varız”

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, NTV televizyonunda yayınlanan Ekonomi Notları ve TRT Radyo 1’de yayınlanan Ekonomi Günlüğü programlarının canlı yayın konuğu oldu. Poyraz, Tarım Kredi Kooperatiflerinin piyasada rekabet için değil denge sağlamak için çalıştığını söyledi.

Genel Müdür Dr. Fahrettin Poyraz, katıldığı canlı yayınlarda yaptığı açıklamalarda, Tarım Kredi Kooperatiflerinin gelecek yıllar için hedeflerinden ve çiftçilere sağladığı imkânlardan bahsetti.

Poyraz, NTV’de canlı yayınlanan Ekonomi Notları programında Ahmet Ergen’in konuğu oldu. Poyraz programda yaptığı açıklamada, Kooperatif Market ağının Türkiye genelinde gitgide yayıldığını ifade etti. Poyraz, şu an için 32 market ile faaliyetlerini sürdürdüklerini, hedeflerinin ise iki yıllık bir planlama sonrasında bu rakamı 500’e çıkarmak olduğunu vurguladı.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin sadece tarımsal girdi temin etmediğini aynı zamanda temel gıda ürünlerinin de satışının gerçekleştirildiğini kaydeden Poyraz, “Tüm Türkiye’ye yayılmış olan bin 625 kooperatifimiz ve 197 hizmet büromuz var. Bu kooperatif ve şubelerimizde tarımsal girdileri temin ederken aynı zamanda temel gıda ürünlerinin satışını da gerçekleştiriyoruz. Yani şu anda bin 700 civarında hali hazırda bir yapımız mevcut” dedi.

“Rekabet için değil, denge için varız”

Genel Müdür Poyraz, Kooperatif Marketlerde, ortaklardan alınan 320 çeşit ürünün yer aldığını belirterek şöyle devam etti: “Bunların bir kısmı doğrudan satışı olan gıda mamulleri. Bir kısmı da ortaklarımızdan alarak kendi tesislerimizde işlediğimiz ya da başka firmalara işlettirerek mamul haline getirdiğimiz ürünler. Doğrudan üreticiden aldığımız ürünleri kendi tesislerimizde işliyoruz. Bir ürünle ilgili herhangi bir altyapımız yoksa da illaki o altyapıyı yaptıralım diye bir iddiamız yok. O zaman düşük kapasitede çalışan, atıl kapasitesi olan sanayicilerimize gidip, 'Biz ortaklarımızdan şu ürünleri alıyoruz. Bunu bize şu standartlarda mamul madde haline getirir misin?' diyoruz.

Biz aynı zamanda diğer kooperatif yapılanmalarının ve kadın kooperatifleri tarafından üretilen yöresel ürünleri de raflara taşıma noktasında destekleyici politikalar uyguluyoruz. Amacımız ne marketlerle ne de diğer gıda firmalarıyla rekabet halinde olmak. Bunu yaparken önceliğimiz üreticilerin emeklerinin karşılığını alması, piyasada da fiyat dengesinin kurulması” dedi.

 

“2020 hedefi 2,5 milyar TL”

2017 yılında üreticilerden 450 milyon liralık ürün aldıklarını söyleyen Poyraz, bu rakamın 2018 yılında 800 milyona, 2019 yılı için ise 1 milyar 250 milyona ulaştığını kaydederek;Önümüzdeki yıl ürün alımlarındaki hedefimiz 2,5 milyar lira iken, orta vadede 5 miyar lirayı yakalamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Aynı zamanda ‘bütün marketler bizim’ sloganıyla yola çıkarak 20 bini aşan markete ortaklarımızdan aldığımız ürünleri taşıyoruz” diyen Poyraz, Kredi Yurtlar Kurumunun Türkiye genelinde 800 yurdunun tek gıda tedarikçisi olduklarını ve Türk Silahlı Kuvvetlerin ana gıda tedarikçilerinden olduklarını, diğer sivil toplum kuruluşları ile de iş birliklerinin sürdüğünü belirtti.

Sabit faiz oranıyla kredi imkanı

TRT Radyo 1’de yayınlanan Ekonomi Günlüğü programına da katılan Poyraz, Türkiye’de kooperatifçilik kültürünün yerleşmesi için çalıştıklarını belirterek “Önceliğimiz kalite. Dünya örneklerinde olduğu gibi Türkiye’de de üretici ve tüketici arasında bir köprü olmaya çalışıyoruz. Tarımsal girdilerde ciddi çalışmalarımız var. Hazine ve Maliye Bakanlığının da destekleriyle sübvansiyonlu kredileri kullandırma noktasında sertifikalı tohum, gübre ve yemde yüzde 3,5 sabit faizle kredi kullandırıyoruz.  Yani çiftçimiz 10 bin TL’lik sabit faizli bir tarımsal girdi aldıysa bir sene sonrasında ödeyeceği faiz maliyeti sadece 350 TL oluyor.

Uygulama çerçevesinde çiftçilerimize ilk etapta 300 milyon lira tutarında sertifikalı tohum ve yem kredisi kullandırdık. Üretim konuları dışındaki tarımsal faaliyetlerle ilgili olarak ise çiftçilere yüzde 50 sübvansiyonlu olarak ve yine sabit faiz oranlarıyla kredi kullanma imkanı sağlandı” dedi.

“Sözleşmeli üretimde aktif rol almak istiyoruz”

Ocak ayında sözleşmeli üretim ile ilgili olarak yasal bir düzenlemenin mecliste yapılacağını kaydeden Poyraz şunları kaydetti: “Tarım Kredi Kooperatifleri olarak bu sözleşmeli üretim uygulayıcılığında aktif rol almak istiyoruz. Tarımsal girdilerin olabildiğince düşük maliyetle finanse edilerek ayni olarak verilmesi, sonrasında da üretilecek ürünün alınması ve tüketiciye ulaştırmasında çok aktif çalışacağız. Tarımsal girdileri sağlandığı, ürün alım noktasında da alım sözleşmesi yapıldığı zaman çiftçi sadece nasıl daha kaliteli ürün elde edebilirim diye düşünüyor. Satış endişesinin olmadığı bir sistem kurgulamaya çalışıyoruz.”

Ayrıca akaryakıtta 150 güne kadar sıfır faiz uygulamalarının olduğunu ifade eden Poyraz,  “Üretici 150 gün herhangi bir faiz maliyetine katlanmaksızın bizden akaryakıt temin edebilir. Türkiye’de bin 400 civarında çiftçi pompamız var. Bu şekilde de çiftçimize destek veriyoruz” dedi.

Read 2305 times

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…