Pazartesi, 10 Şubat 2020 00:00

Tarım Kredi Üreticinin Güvencesi

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Kış mevsimi olmasına rağmen Antalya’dan 30 ülkeye sebze ihraç ediliyor. Özellikle Kumluca’da 55 bin dönüm sera alanının yüzde 60’lık kısmında domates üretiliyor. Domatesin yanında üreticiler, yaz mevsiminin sebzelerini de seralarda yetiştirebiliyor.

Tarım Kredi de Antalya’da ortaklarından aldığı 9 bin 500 ton domatesin yanı sıra 1.000 ton biber, 1.150 ton patlıcan ve 35 ton salatalığı zincir marketler aracılığıyla tüketiciye ulaştırdı. Üretici için en büyük güven kapısı, Tarım Kredi Kooperatifleri oldu.

İç piyasaya sebze Tarım Kredi aracılığıyla ulaşıyor

Kış döneminde özellikle Ocak-Şubat aylarında Türkiye’de tüketilen sebzenin önemli bölümünün üretildiği Antalya Kumluca’dan, yaklaşık 30 ülkeye sebze ihraç ediliyor.

Kumluca’ya bağlı Hacıveliler Mahallesinde domates üreticiliği yapan Durali Akdeniz(52), çocukluğundan beri domates ürettiklerini belirterek, domates üretmenin zahmetli bir iş olduğunu söyledi. Seralarda domatesleri bebeğe bakar gibi özenle yetiştirdiklerini anlatan Akdeniz, soğuk havalarda seralarda nöbet tuttuklarını, fideden sökümüne kadar her aşamada emek harcadıklarını ve zamanla çok zorlandıklarını vurguladı.

Organik domatesler”

Toplamasının, kasaların taşımasının zor olduğunu dile getiren Akdeniz, “Domatesleri bombus arılarıyla üretiyoruz, hormon yok, lezzeti, kokusu çok farklı. Hem meyve hem sebze olarak tüketiliyor. Tamamı ihracat ürünü ve yetkililer tarafından sürekli kontrol altında. Eskiden bu kadar takip edilmiyordu. Ağırlıklı olarak Doğu Bloku ülkelerine hal üzerinden gidiyor” dedi.

“Tarım kredi üzerinden pazarlıyoruz”

Ürünleri artık Tarım Kredi üzerinden pazarlayacaklarını belirten Akdeniz, “Kooperatife 4 ay önce ortak oldum. Daha önce ön yargılarım vardı. Ama bir vesileyle gittim ve çok beğendim hizmetlerini. Ön yargılarım yıkıldı. Bir dediğimi iki etmiyorlar. Yıllar içinde bizim çiftçiliğimiz nasıl gelişip değiştiyse, Tarım Kredi de olumlu anlamda çok değişmiş. Bizler için paketleme ünitesi kurdular ve ürünlerimi Tarım Krediye vermeye başladım. Yıllardır ihtiyaçlarımı Tarım Kredinin dışından karşıladım. Ancak hep çiftçiler üzerinden haksız ve ‘nasıl fazla kazanç elde ederiz’ düşüncesi hakimdi. Tarım Kredi ise tam tersi. ‘Önce çiftçi kazansın’ duygusunu oluşturdu bende. Güven verdi. Ayrıca her aradığımız malzemenin en kalitelisi Tarım Kredide. Ödeme kolaylığı da var. Canımız ne isterse onu alıyoruz” diye konuştu.

“Ortak ürünlerini değerlendiriyoruz”

Antalya Bölge Birliği Yönetmeni Mustafa Güler ise dünyada en çok üretilen tarım ürününün domates olduğunu, faydası nedeniyle de fazla talep gördüğünü söyledi. İlçede üretilen ürünün yüzde 50’sinin ihracata gittiğini ifade eden Güler, kış aylarında doğal üretime yakın bir üretim yapıldığını anlattı.

Domates seradayken, kooperatiflere gelirken, pazara çıkarılırken sürekli numuneler alındığını, laboratuvar ortamında incelendiğini vurgulayan Güler, şunları kaydetti:

“Kumluca’da 55 bin dönüm sera alanı var, yüzde 60’lık kısmında domates üretiliyor. Kış döneminde özellikle Ocak-Şubat aylarında Türkiye’de tüketilen domatesin yüzde 50’den fazlası Kumluca’da üretiliyor. Tarım Kredi olarak ortaklarımızın girdilerinin temininin yanında ürünlerinin değerlendirilmesi konusunda da çalışmalar yapıyoruz. Bölgemizde her türlü sebze ve meyve neredeyse yılın 12 ayı yetişiyor. Biz de ürünleri ortaklarımızdan alıp zincir marketler aracılığıyla tüketiciye ulaştırıyoruz. Kumluca, Mavikent, Hasyurt, Turunçova, Adrasan ve Demre kooperatiflerimiz ortaklardan aldıkları ürünlerle gıda piyasasını regüle ediyor. Çiftçilerimize maksimum faydayı hedefliyoruz.”

“Çiftçimiz sadece üretim yapsın”

Üreticilerin çiftçilik haricinde bir çok sorunla uğraşmak zorunda kaldığını ve kooperatif olarak sadece çiftçilik yapmalarına katkı vermeye çalıştıklarını kaydeden Kumluca Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Kamil Akbay da bazı komisyoncuların para vermek yerine üreticileri kendi alışveriş yaptıkları işletmelere yönlendirerek kalitesiz ve pahalı ürün almaya mecbur bıraktıklarına işaret etti.

Tarım Kredi olarak ürün alımı için gerekli yatırımların yapıldığını ve gelecek hasat sezonunda daha fazla ürün alınacağını dile getiren Akbay, sözlerine şöyle devam etti:

“Üreticiyi hiç bir yere muhtaç etmek istemiyoruz. A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Biz istiyoruz ki onlar çiftçilik yapsın. Başka sorunlarını dert edip üretimden uzaklaşmasınlar. Gayretimizin temeli bu. Çiftçimiz, ‘Ürünü nasıl taşıyacağım, parasını alabilir miyim? Çek sahte mi çıktı? İstediğim girdiyi nerden temin edebilirim?’ gibi konularda kafasını yormasın. Tüm derdi en iyi ürünü üretmek olsun. Diğer konulardaki tüm zorluk ve engeli Tarım Kredi olarak biz aşarız. Üretici üreticilik haricinde her şeyi yapıyor ve kendi başına kalıyor. Her çiftçi avukat, ticaret erbabı, tüccar olmak zorunda kalıyor ve enerjisini üretim dışında diğer konularda harcıyor. Tarım Kredi ortaklarının ise üretimini geliştirip, artırmaktan başka derdi yok.”

Ürün değerlendirme kapsamında 2019 yılında Antalya Bölge Birliği; 9 bin 500 ton domates, 1.000 ton biber, 1.150 ton patlıcan, 35 ton salatalık alarak marketler aracılığıyla tüketiciye ulaştırdı. Alımlar sayesinde üreticiler piyasa koşullarında ezilmeden, ürünlerinin değerini zamanında alabildi.

Read 1061 times

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…