Pazartesi, 17 Şubat 2020 00:00

KKTC ile yakın işbirliği daha da güçlenecek

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Poyraz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile yakın işbirliğini daha da güçlendirmek amacıyla Gübretaş’ın değerlendirme toplantısını bu yıl Girne’de gerçekleştirdiklerini söyledi.

Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraklerinden Gübretaş Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez ve bölge birliği idarecilerinin katılımıyla 13-16 Şubat tarihlerinde Girne’de bir değerlendirme toplantısı düzenledi.

Toplantıya iştirak etmek üzere Kıbrıs’a giden Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Poyraz, Gübretaş Genel Müdürü İbrahim Yumaklı ile bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Poyraz ve Yumaklı tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz’a gerçekleştirilen ziyarette kimyevi gübrenin yanı sıra tarım alanında var olan ortak ilişkilerin geliştirilmesi ve gerçekleştirilebilecek yeni projeler üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu. Ayrıca mevcut işbirliğinin farklı adımlarla daha da genişletilmesi konusu ele alındı.

Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Poyraz ve Genel Müdür Yumaklı, Kuzey Kıbrıs’taki tarımsal üretimin öncü kuruluşu Zirai Levazım Kooperatifi’ni de ziyaret ederek, geçen ay göreve başlayan Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Aktolgalı ve yeni yönetime başarılar diledi. Görüşmede, kurumlar arasındaki işbirliğinin güçlenerek artırılması konusunda mutabık kalınırken, yapılabilecek çalışmalar değerlendirildi.

Ziyaret ve toplantı programıyla ilgili bir değerlendirme yapan Dr. Fahrettin Poyraz, “Tarım Kredi Kooperatifleri olarak Gübretaş ve diğer şirketlerimizle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki tarımın gelişimine katkılar sağlamaktan büyük bir mutluluk ve onur duyuyoruz. Buradaki üreticilerin ihtiyaç duyduğu girdileri karşılamanın yanında başta Ada’nın sembolü olan Hellim peyniri olmak üzere buradaki bazı tarımsal ürünlerin Türkiye’deki tüketicilere ulaştırılmasını sağlayarak, ekonomik katma değerler üretiyoruz” dedi.

Yakın işbirliğini daha da güçlendirmek amacıyla Gübretaş’ın değerlendirme toplantısını bu yıl Girne’de gerçekleştirmeye karar verdiklerini belirten Poyraz, “Bu toplantı vesilesiyle Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanımız ile buradaki önemli paydaşımız Zirai Levazım Kooperatifi’nin yeni Yönetim Kurulu Başkanı’nı ziyaret ettik. Çok verimli geçen bu görüşmelerde işbirliğimizin artırılmasına yönelik konuları ele alma fırsatını bulunduk. Yeni çalışmalarla Kuzey Kıbrıs’taki tarımsal büyümeye katkı vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Kıbrıs’ın Gübretaş ve Tarım Kredi Kooperatifleri açısından ticari faaliyetin ötesinde bir anlam taşıdığını belirten Dr. Fahrettin Poyraz, “Biz tıpkı Türkiye’de olduğu gibi Kuzey Kıbrıs’ta da her zaman ve her yerde çiftçilerin yanında olmaya çalışıyoruz. Kuzey Kıbrıs’taki çiftçi kardeşlerimize son birkaç yılda eğitimler de vererek, onların tarım konusunda bilinçlenmesini ve bu topraklardaki tarımsal verimin yükselmesini sağlamak bize ayrı bir heyecan veriyor. Önümüzdeki süreçte bu çalışmaların güzel neticelerini hep birlikte göreceğiz” dedi.

Gübretaş Genel Müdürü İbrahim Yumaklı ise ”Kuzey Kıbrıs’ta yıllık 15 bin ton civarında olan gübre ihtiyacının büyük bölümü, Zirai Levazım Kooperatifi işbirliğiyle son yıllarda Gübretaş ürünleriyle karşılanmaktadır” dedi.

Kuzey Kıbrıs’taki toplam gübre tüketimin yaklaşık üçte ikisini Gübretaş’ın yüksek verim ve kalite artışı sağlayan ürünleriyle karşılandığına dikkat çeken İbrahim Yumaklı, “Bu girdideki payımızı artırmanın yanı sıra işbirliğini sosyal fayda yönüyle de desteklemek amacıyla Kıbrıs’taki tarımsal üreticilere yönelik olarak 3 yıldır bazı eğitimler de veriyoruz. KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın de kıymetli destekleriyle yürüttüğümüz bu bilinçli tarım faaliyetlerine bu yıl iki ayrı noktada model üretim alanı da kurarak, yeni bir boyut daha kazandırdık. Her yıl Türkiye’nin birçok noktasında yaptığımız model alanlarda yüzde 50’lere varan verim artışları sağlamaktayız. Gazimağusa’daki arpa ve Lefke’deki patates model ekim alanlarında da, bölgedeki çiftçiler için örnek olacak verimlere ulaşacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de her yıl binlerce çiftçiye verilen bilinçli tarım eğitimleriyle ilgili bilgi birikimini, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üreticilere de aktarmak için özellikle son dönemde önemli adımları gerçekleştiren Gübretaş’ın yaptığı çalışmalara değinen Yumaklı,  “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde iyi tarım uygulamalarını yaygınlaştırarak üretimde sürdürebilirliği sağlamak, bilinçli besleme ile bol verimli ve üstün kaliteli tarımsal ürünler yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla özellikle analiz için tarım arazilerinden toprak numuneleri alma, bu analiz sonuçlarına göre bitki besleme reçeteleri oluşturma, çiftçi bilinçlendirme toplantıları düzenleme ve bitki yetiştirme teknikleri eğitimi faaliyetlerini yürütüyoruz. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ve Zirai Levazım Kooperatifi ile koordineli şekilde yürüttüğümüz bu çalışmaların Kuzey Kıbrıs’taki tarımın geleceğine katkılar sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

 

Read 1202 times Last modified on Çarşamba, 19 Şubat 2020 06:43

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…