Pazartesi, 13 Ağustos 2018 00:00

Yeşil Altın Alım Fiyatı Açıklandı

Written by 
Rate this item
(1 Vote)

Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından gerçekleştirilecek Antep fıstığı alımı için yapılan basın açıklamasında Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Aksoy, “Bugün itibariyle 425 gr + % 30 kırmızı iç fıstığı 36 TL/Kg’dan müstahsil makbuzu ile alacağız.” dedi.

Gaziantep Bölge Birliğinde, Antep fıstığının Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından yapılacak alımı için toplu basın açıklaması yapıldı.

Açıklama sırasında Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Aksoy’un yanı sıra; Gaziantep Fıstıkçılar Odası Başkanı Hasan Karaoğlan, KATEM Fıstıkçılar Sitesi Dernek Başkanı Ali Demir, Gaziantep Ticaret Borsası Fıstık Komite Başkanı Müslüm Kılınç, Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit ve Yavuzeli Ziraat Odası Başkanı Bekir Sakar hazır bulundu.

Bölge Müdürü Mehmet Aksoy açıklamada; “Tarım Kredi Kooperatiflerinin öz kaynağına bağlı olarak öncelikle ortaklarımızın ve diğer üreticilerimizin vereceği miktarlarda yeşil altın olarak ta bilinen Antep fıstığı alımını, piyasada çiftçilerimizin lehine olacak şekilde gerçekleştireceğiz. Tarım Kredi Kooperatifleri olarak çiftçilerimizden hububat başta olmak üzere mısır ve baklagil gruplarımızdan ürün alımları gerçekleştirdik. Merkez Birliği Genel Müdürlüğümüzün yatırımları ile Adıyaman iline bağlı Kahta ilçemizde badem ve fıstık işleme tesisi kurulmasının üzerine tesisin girdi ihtiyaçlarını karşılamak için Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarından boz ve kavlamış fıstık alımı gerçekleştireceğiz. İlerleyen günlerde de kırmızı fıstık alımı yapacağız. Çiftçimizin mağdur olmaması, emeğini gerçek değerinde satabilmesi ve işletmesine ek bir gelir sağlayabilmesi için mücadele veriyoruz.” dedi.

Çiftçinin lehine olacak bir fiyat oluşturmaya çalıştıklarına dikkat çeken Aksoy, “Hepimiz aynı geminin içerisinde gidiyoruz. Geminin su almadan yüzmesini sağlamalıyız. Bugün itibariyle 425 gr+% 30 kırmızı iç fıstığı 36 TL/Kg’dan müstahsil makbuzu ile alacağız. Piyasayı dengelemek ve çiftçimizin lehine fiyat oluşturmak için Yavuzeli ve Araban ilçelerimizde ürün alımı için start verilmiştir. Fiyatımız, fıstık borsası ve piyasa gözetilerek belirlenmiştir. Bugün olduğu gibi bundan sonra da çiftçimizin yanında olacağız. Açıkladığımız fiyatın çiftçimize hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Fıstıkçılar Odası Başkanı Hasan Karaoğlan, “Ürün alımları bizim için çok önemlidir. Ürün alım müstahsillerimiz bugün perişan bir durumda olup, Tarım Kredi Kooperatiflerinin açıklayacağı fiyatlar çiftçimizi rahatlatacaktır. Biz de oda olarak böyle bir çarkın içinde olmaktan mutluluk duyarız. Hiçbir üreticimizi, kırmadan incitmeden yolumuza devam edeceğiz.’’ dedi.

“Tarım Kredi Kooperatiflerinin ürün alımını destekliyor ve teşekkür ediyoruz” diyen KATEM Fıstıkçılar Sitesi Dernek Başkanı Ali Demir, Antep fıstığı üretiminin dünyada en fazla Türkiye’de, Türkiye’de ise en çok Gaziantep ilimizde gerçekleştirildiğini belirterek, bu yıl yaklaşık 200 bin ton Antep fıstığı üretimi beklediklerini kaydetti.

Gaziantep Ticaret Borsası Fıstık Komite Başkanı Müslüm Kılınç, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçi lehine yapmış olduğu bu girişimleri takdir ederek çalışmalarında başarılar dilerken Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit de, “Piyasada hasat zamanında genel olarak ürün alım fiyatları aşağıya çekilmektedir. Ancak, bugün Tarım Kredi Kooperatiflerinin ürün alımı için gerçekleştirdiği bu girişim bizi çok sevindirdi. Zaten Tarım Kredi Kooperatiflerini sahada çiftçinin yanında görüyor ve oda olarak çalışmalarını takdir ediyoruz. Üreticimiz Antep fıstığından 2 yılda bir ürün almaktadır. Biz de çiftçimizin bu emeğinin karşılığını en iyi şekilde almasını istiyoruz. Bütün girdiler artarken ürün hasat zamanında hep alım fiyatları düşüyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinin ürün alımı gerçekleştirmesi ile çiftçimizin nefes alacağına inanıyoruz. Emeklerinden dolayı Tarım Kredi Kooperatiflerine başarılar diliyorum.” dedi.

Son olarak Yavuzeli Ziraat Odası Başkanı Bekir Sakar da, “Tarım Kredi Kooperatiflerinin ürün alımı ile çiftçilerimiz rahatlayacak ve emeğinin karşılığını görecektir.” ifadelerini kullandı.

Hikmet DEMİREL / GAZİANTEP

 

Read 1616 times Last modified on Cuma, 31 Ağustos 2018 12:47

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…