Salı, 28 Nisan 2020 00:00

Tarım Kredi sözleşmeli üretim yoluyla çeltik alacak

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Birliği, önceki yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da çeltik alımı yapacak. Bu yıl çeltik alımı sözleşmeli üretim modeli yoluyla gerçekleştirilecek.

Samsun Bölge Birliğinden yapılan açıklamaya göre Bölge Birliğinin faaliyet alanında yer alan Samsun, Sinop ve Amasya illerinde kooperatifler aracılığıyla, Tarım Kredi ortağı çeltik üreticilerinden 2020 yılında sözleşmeli üretim yoluyla çeltik alımı yapılacak.

Tarım Kredi Birlik’in Bafra’da bulunan çeltik fabrikasına sevk edilen çeltikler burada işlenip paketlenerek ülke genelinde Tarım Kredi Kooperatif Marketler başta olmak üzere çeşitli kanallardan tüketiciyle buluşacak.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin diğer tüm ürün alımlarında olduğu gibi çeltik alımında da ana misyonunun üretici ve tüketici lehine fiyat istikrarı sağlamak olduğunu belirten Samsun Bölge Müdürü Erol Apaydın, “Çeltik alımında sözleşmeli üretim modelini uygulayarak Kooperatiflerimizle sözleşme yapan üreticilerimize açıklanan çeltik alım fiyatları üzerinden ton başına 100 TL ilave prim ödeyeceğiz. Bu durumdan, sözleşmeli üretim yapan Kooperatif ortaklarımız gayet memnun. Bu yıl çeltik alımımızı daha fazla tabana yayarak ihtiyacımız olan çeltiğin tamamı için sözleşmeli üretim modelini uygulamak istiyoruz“ dedi.

Sözleşmeli üretimin ülkemiz için önemine dikkat çeken Apaydın sözlerine şu şekilde devam etti:

“Sözleşmeli üretim modeli; üretici açısından satış riski olmadan ürününü pazarlaması, tüketici açısından gıda arz güvenliği, tarımsal endüstri açısından ise rekabet gücünü arttırıcı nitelikteki hammadde tedariki için son derece önemli. Sözleşmeli üretim modeli, ‘neyi, nerede, kiminle, nasıl üreteceğiz?’ sorularına cevap bulan planlı üretim sürecini kapsamakta.

Ayrıca, sözleşmeli üretim ile tohumun ekilişinden başlayarak ürünün tüketicinin sofrasına gelinceye kadar tüm süreçlerin takip edilmekte. 2020 yılı içerisinde sözleşmeli çeltik üretimi yapmak isteyen üreticilerimizin bütün ürününe talibiz. Bu kapsamda sözleşme imzalamak isteyen üreticilerimizin 5 Mayıs 2020 tarihine kadar Kooperatiflerimize başvurması veya telefonla ulaşması yeterli olacaktır.”

Read 537 times Last modified on Salı, 28 Nisan 2020 09:00

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…