Poyraz, Sahur Bereketi programının canlı yayın konuğu oldu

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, TRT 1’de canlı yayınlanan Sahur Bereketi programının konuğu oldu.

Sahur Bereketi programına katılan Genel Müdür Dr. Fahrettin Poyraz, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çalışmaları, tekafül sigortası, kooperatifçilik ve helal gıda hakkında açıklamalarda bulundu.

Genel Müdür Poyraz, dünyada en temel ihtiyacın gıda olduğuna, tarımsal faaliyetlerin de bu anlamda kesintisiz bir şekilde sürdürülmesi gerektiğine dikkat çekerek; “Devletimizin çizdiği çerçevede bir taraftan çiftçilerimiz çalışırken; biz de kooperatif olarak çiftçimizin ihtiyacı olan tarımsal girdileri sağlama noktasında tüm Türkiye sathına yayılmış bir teşkilat yapısıyla destek vermeye gayret ediyoruz.” dedi.

Poyraz, Tarım Kredi Kooperatiflerinin bir buçuk asırdır varlığını sürdürdüğünü kaydederek; Tarım Kredinin sermayesinin, 850 bin ortağının ortaya koyduğu ortaklık payları ile oluştuğunu, bu sermaye ile faaliyetlerini sürdüren bir kooperatif yapılanması olduğunu söyledi.

“Kooperatifçilikle ortaya çıkan büyük bir güç var”

Tarım Kredi Kooperatiflerinin kamuoyunda devletin bir kuruluşuymuş gibi algılandığını ifade eden Poyraz, “Kooperatif yapılanmaları kanunen korunmuş yapılanmalardır.  Ama kanunen korunmuş olması ona devlet kuruluşu hüviyeti vermiyor. ‘Dayanışma esasını merkeze alarak kendi birlikteliğinizi kendi menfaatinizi yukarıya taşıyın’ diyen bir yapılanma, temel mantık bu. Yani kooperatif yapılanmaları kendi giderlerini kendi gelirleri ile karşılar. Kooperatiflerin şirketleri de diğer piyasadaki şirketler gibi kendi giderlerini kendi gelirleri ile karşılar. Arada bir fark var, o da önemli fark. Diğer şirketlerde esas olan kar maksimizasyonu iken yani ‘biz ticaret yapalım çok daha fazla kazanç elde edelim’ derken; kooperatif yapılanmaları genelde bu karı elbette gözetirler ama esas öncelikleri kendi ortakları, kendi üyeleri ve kamunun genel anlamda menfaatini maksimize etmektir. Bu nüans onu diğerlerinden ayırıyor. Yani bir toplumsal sorumluluk var burada. Dolayısıyla sadece kar gözüyle bakılmaz. Burada küçük küçük birikimlerin bir araya gelmesi, faydaların ve beklentilerin birleştirilmesi, birlikte hareket edilmesi sonucu ortaya çıkan büyük bir güç var.” dedi.

Bereket Tekafül, sigortacılıkta bir ilk

Tekafül sigorta sisteminin işleyişine de değinen Poyraz şunları kaydetti: “Kurumsal yapı olarak bu işe giren sigorta şirketi yani tekafül şirketi bu işin bir nevi emanetçisi konumunda. Yani yapılan iş ve işlemlerden bir komisyon alıyor masraflarını çıkartma anlamında ama işin gerçek sahibi burada katılımcılar. Yani katılımcılar bir nevi dayanışma göstererek biz önümüzdeki süreçte birbirimizi destekleyelim herhangi birimiz de bir sıkıntı olması durumunda onun sıkıntısını hep birlikte giderelim. Bu anlayışla buraya kaynaklarını koyuyorlar ve son tahlilde dönem sonunda burada biriken havuzda bir kalan varsa elbette gerçek hak sahipleri katılımcılar olduğu için de oradaki kaynağın katılımcılara iadesi mümkün.”

Tekafül sigortasıyla İslami anlamda yaşama noktasında tercihi olanlara bir kapı araladıklarını ifade eden Poyraz, “Diğer katılım sisteminde olduğu gibi özellikle sigorta sisteminin de olmazsa olmazı; faiz sistemin dışındadır. 2017 yılında sistemde bir değişiklik yapılarak yönetmelikte bu kapı aralandı. Yani tamamen faizsiz sigortacılık kurulmasında Hazine ve Maliye Bakanlığı bu anlamda bir imkan sağladı. Biz de bu anlamda bu imkanı değerlendirerek kurumsal yapıyı tamamladık ve Bereket Tekafül’ü kurduk. Buradaki hassasiyet tüm bu iş ve işlemlerinin yapılması sırasında bir danışma komitesi var. Tüm bu hassasiyetleri dikkate alma noktasında işin ehli olan İslami, ekonomi, bankacılık ve sigorta bilgisi üst düzeyde olan komite üyeleri; herhangi bir işlem tesis edilirken tereddüde düşüldüğü zaman bu İslam'a uygun mu değil mi aman bir hata yapmayalım anlamından bizi bağlayıcı bir şekilde de orada duruyorlar.” şeklinde konuştu.

“Helal gıda olmazsa olmazımız”

Helal gıda konusuna da değinen Poyraz, helal gıdanın kendileri için olmazsa olmaz olduğunu vurguladı. Poyraz, “Bütün ürünlerimizi bu anlamda son derece titizlikle, dikkatle kendi ürettiklerimizi de ürettirdiklerimizi de hem genel anlamda mevzuat ve gıda kodeksi çerçevesinde takibi yapılıyor, hem de helal gıda noktasında takibat yapılıyor.” dedi.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin sosyal sorumluluk kapsamında da rol üstlendiğini ifade eden Poyraz, “65 yaş ve üzeri olan evde kalan insanlarımıza sunulan yardımda valiliklerimiz ve diğer yardım kuruluşlarımızın gıda tedarikçisi olarak sorumluluk aldık. Aynı şekilde şu anda Ramazan ayında pek çok kuruluşun ihtiyaç sahiplerine gıda paketi hazırlamada tedarikçi durumundayız. Ayrıca hem kendi personelimiz olarak hem de şirketlerimiz ile birlikte devletimizin başlattığı kampanyaya biz de destek verdik.” ifadelerini kullandı.

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…