Super User

Bölge Birliklerine bağlı kooperatiflerde görev yapan personele yönelik “Yetki ve Sorumluluk Kursu” ile “Aday Personel Mevzuat ve Yetiştirme Kursu” düzenlendi.

17 Bölge Birliğine bağlı kooperatiflerde görev yapan 70 personele yönelik “Yetki ve Sorumluluk Kursu” düzenlenirken, 8 Bölge Birliğine bağlı kooperatiflerde görev yapan 94 aday personele yönelik de “Aday Personel Mevzuat ve Yetiştirme Kursu” gerçekleştirildi.

Kursların açılış töreninde konuşan İnsan Kaynakları Daire Başkanı Davut Arpa,  Tarım Kredi Kooperatiflerinin tarım sektörü için Türkiye'nin mihenk taşı olduğunu vurgulayarak, “Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri olarak bir taraftan tarım sektöründe piyasa regülatörü olarak görev yaparken, bir taraftan da gıda arz güvenliğinin sağlanması noktasında önemli bir rol üstlenerek, güvenli gıdayı tüketicinin sofrasına taşımaktayız” dedi.

Davut Arpa, verilen eğitimin mesleki tecrübelere büyük katkı sağlayacağını kaydederek, “Bu eğitimler mesleki gelişiminizde daha etkin personel olmanız noktasında size katma değer sağlayacağı gibi sosyal yaşantınıza da katkı sağlayacaktır. İleride kendinizi nerede görmek istiyorsanız o doğrultuda kendinizi geliştirin" ifadelerini kullandı.

Eğitimlerin açılış törenlerinde Eğitim Müdürü E. Murat Odacıoğlu da hazır bulundu. Kursların program yöneticiliği görevini Eğitim Müdürlüğü personeli Aysel Seyhan üstlendi.

Yetki ve Sorumluluk Kursunda, çalışma mevzuatı, kredi mevzuatı, tedarik mevzuatı, pazarlama mevzuatı ve kuruluş mevzuatı ile muhasebe ve hukuk dersleri verilirken; Aday Personel Mevzuat ve Yetiştirme Kursunda ise çalışma mevzuatı, kredi mevzuatı ve kuruluş mevzuatı ile muhasebe, E-KOOP, EBYS ve sigorta dersleri yer aldı.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Erzurum Bölge Birliğini ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceledi.

Erzurum Bölge Birliği ziyaretinde Genel Müdür Poyraz’a, Tareks Hayvancılık Genel Müdürü Adem Tatlı, Erzurum Bölge Birliği Yönetim Kurulu Başkanı A. Rıfat Bezginoğlu, Bölge Müdürü İsa Güler ve Bölge Müdür Yardımcısı Özkan Yıldırım eşlik etti.

Genel Müdür Poyraz, Erzurum’daki temasları kapsamında Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’i de makamında ziyaret etti.

Ziyarette Poyraz, Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin çalışmaları hakkında bilgi verirken, Başkan Sekmen de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Genel Müdür Poyraz Erzurum ziyareti kapsamında Bölge Birliğine de giderek hem Bölge Birliğinin hem de Erzurum’da açılan Tarım Kredi Kooperatif Marketin çalışmalarını yerinde inceledi.

Şirketimizin, Balıkesir ili Gömeç ilçesinde yer alan zeytin-zeytinyağı fabrikası yerleşkesinde bulunan araziye zeytin salamura deposu yapılacaktır. Yapılacak olan zeytin salamura deposu 1.750 metrekare betonarme prefabrik yapı olarak inşa edilecektir.

Söz konusu inşaat işi ihalesi kapalı zarf usulü fiyat verme yolu ile yapılacaktır. İhaleye katılacak olan firmaların fiyat tekliflerini en geç 31.01.2020 tarihi mesai bitimine kadar Tarım Kredi Birlik A.Ş. Gömeç Zeytin ve Zeytinyağı Fabrikası Dursunlu Yolu 2. Km Gömeç Balıkesir adresine teslim etmeleri gerekmektedir.

İhale komisyonu şirket merkezimizde (Balgat / Ankara) 03.02.2020 tarihinde toplanacak ve ihale sonlandırılacaktır. İhale sonucu 04.02.2020 tarihinde tüm katılımcı firmalara mail yolu ile bildirilecektir.

TARIM KREDİ BİRLİK TARIM ÜRÜNLERİ HAYVAN. AMB. PETR. NAK. İTH. İHR. SAN VE TİC. A.Ş.

İLETİŞİM TEL: 0266 357 25 16

Sektörün öncü şirketi olarak yüksek kaliteli marka algısını sürdürülebilir kılmayı hedefleyen GÜBRETAŞ, tüm iş süreçlerinde kalite odaklı çalışmalarını sürdürüyor. Daha önce başlatılan Yalın Altı Sigma uygulamaları ve Kalite Yönetimi Sistemi’yle bu kurumsal yaklaşımını belgeleyen GÜBRETAŞ, üretim süreçlerinde Operasyonel Mükemmelik Sistemi’ni de hayata geçirdi.

GÜBRETAŞ, Mükemellik Sistemi kapsamında Yarımca Tesisleri’nde uygulamaya başladığı "Odaklanmış İyileştirme Granülasyon Verimliliği", "Planlı Bakımlar" ve "Vakumlu Temizlik Çalışması" projeleri sayesinde yıllık 1,5 milyon TL tasarruf sağlamayı hedefliyor.

68 yıldır ürünleriyle tarım sektörü ile çiftçiler için yüksek verim ve kalite artışı sağlama misyonunu sürdüren GÜBRETAŞ, bu yaklaşımını kurumsallaştırmaya yönelik çalışmalarına da devam ediyor. 2016’da Yarımca Tesisleri’nde başlattığı Yalın Altı Sigma uygulamaları ile kurum içi iş süreçlerinde verimlilik artırıcı projeleri devreye alan şirket, optimum verimlilik anlayışıyla önemli bir tasarruf da sağlamıştı. Yeni başlatılan Operasyonel Mükemmellik Sistemi projesiyle de üretim süreçlerinde kalite ve mükemmelliğin devamlılığını sağlamak amaçlanıyor.

GÜBRETAŞ Mükemmellik Sistemi (GMS), üretim tesislerindeki iyileştirme ve uygulamaların belli bir standarda taşınması ve sürekliliğinin sağlanması amacıyla etkili çözümler geliştirmeyi öngörüyor. Proje kapsamında yenilikçi fikirlerin teşvik edilmesi, çalışma ortamlarının güvenliğinin sağlanması, faaliyet verimliliği ve ürün kalitesinin maksimuma çıkarılması hedefleniyor.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Genel Müdür İbrahim Yumaklı, “68 yıllık köklü bir şirket olarak, yaptığımız her işi daima en iyi şekilde yapmak için GÜBRETAŞ Mükemmellik Sistemi (GMS) çalışmasını başlattık. Böylece çalışma ortamlarının güvenliğini, faaliyetlerdeki verimliliği ve ürünlerimizdeki kaliteyi her zaman sürdürülebilir kılmayı hedefliyoruz” dedi.

GÜBRETAŞ Mükemmellik Sistemi’nin ilk adımlarının 2016 yılında Yarımca Tesisleri’ndeki Yalın Altı Sigma çalışmalarıyla atıldığını hatırlatan Yumaklı, “GÜBRETAŞ Mükemmelik Sistemi, Yalın Altı Sigma projeleriyle başlattığımız sürekli iyileştirme yolculuğunun devam ettirilerek, bununla ilgili gerekli metotların sahadaki arkadaşlarımızla birlikte öğrenilmesi ve uygulanması aşamasıdır. Bu uygulamalar sayesinde üretim tesislerimizdeki verimliliği, kurumsal kültürün önemli bir parçası haline getirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

Tarımsal üretimde önde gelen bölgelerden olan Bursa Karacabey, özellikle salçalık domates üretimi ile öne çıkıyor. Türkiye salçalık domates üretiminin yüzde 40’ını karşılayan Karacabey, Tarım Kredi Kooperatiflerinin devreye girmesiyle sözleşmeli üretimin de merkezi haline geldi.

Karacabey’de her yıl 140 bin dönümlük alanda domates ekimi yapılıyor ve 14 domates fabrikası bu alanda faaliyet gösteriyor. İlçede kurulu salça fabrikaları yıllık 181 bin 651 ton salça üretim kapasitesiyle çalışıyor.

Bursa’da yetiştirilen tarla ürünlerinin yüzde 35’i, sebze ürünlerinin yüzde 46’sı, hayvansal ürünlerin yüzde 13’ü ve tarımsal gelirin yüzde 28’i Karacabey’den karşılanıyor. Karacabey Tarım Kredi Kooperatifi de ilçede yetişen sebzeler için üreticilerle bu yıl ilk defa sözleşmeli üretim yaptı.

Ortakları, kooperatif vasıtasıyla sözleşmeli üretime yönlendirdiklerini belirten Karacabey Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Sedat Kural, bu kararla hem çiftçinin girdilerini temin ettiklerini hem de ürünün pazarlanmasının garanti altına alındığını söyledi.

Bölgede özellikle salçalık domates üretiminin çok fazla olduğunu vurgulayan Kural, “Sözleşmeli ürün olarak 25 bin ton domates, 138 bin ton bezelye, 125 bin ton kuru soğan aldık. Soğanları Carrefoursa marketlere, bezelye ve domatesleri ise Tarım Kredi Birlik adına Tamek Gıdaya gönderdik. Bu sistemle, çiftçilerimiz hem borçlarından kurtuluyor hem de piyasada fiyat açısından denge oluyor.” dedi.

Çiftçilerin sözleşmeli ortak ürün alımından çok memnun kaldığını belirten Kural, talebin daha fazla olduğunu belirterek, “Biz aldığımız ürünlerin bedelini 15 gün içinde çiftçilerimize ödedik. Kimse mağdur olmadı ve ortaklarımızın Tarım Krediye olan bağı artmış oldu” diye konuştu.

Üretim yılı başında Karacabey Tarım Kredi Kooperatifiyle domates üretimi için sözleşme imzaladığını kaydeden üretici Naim Demirbaş (63), kooperatife 150 ton domates sattığını ve piyasanın üzerinde fiyat aldıklarını söyledi.

Bu yıl ilk defa yapılan uygulamadan çok memnun olduklarını dile getiren Demirbaş, “Bunun devam etmesini diliyoruz. Daha önce başka yerlere ürünümüzü satıp, paramızı alamıyorduk. Tarım Krediye taahhüt veren bütün ortaklar çok memnun ve herkes parasını zamanında aldı. Bu sene domates üretim sezonu bizim için iyi geçti.” dedi.

Tarım Krediye 40 ton bezelye sattığını ve karşılığında 60 bin TL aldığını belirten bir başka ortak Şaban Bayırdelen (37) ise, ürünlerinin piyasa koşullarının üzerinde değer gördüğünü vurguladı.

Geçmiş yıllara göre ödemelerini çok erken aldıklarını ifade eden Bayırdelen, “Erken ödemeler sayesinde faiz oranlarımız düştü. Borçlarımızı zamanında ödedik. İşçilerimizin paralarını verdik. Bunlar fabrikalara kalsa 3-4 ay içerisinde ancak oluyor. Tarım Kredi ise 15 gün içerisinde verdi. Daha önceden ürünlerimizi aynı şekilde üretiyorduk ama satışında sıkıntı yaşıyorduk. Tarım Kredinin bu tür çalışmalarının artarak devam etmesini istiyoruz.” dedi.

Sayfa 1 / 55
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…