Erdem Aksu

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, 17 Bölge Birliği, 1622 kooperatifi ve yaklaşık 8 bin çalışanıyla koronavirüs salgını nendeniyle evlerinden çıkamayan ya da tarımsal üretimin devamı için çalışmak zorunda olan çiftçilerin yanında olmaya devam ediyor.

Dünyada ve Türkiye’de Kovid-19 salgınıyla mücadele devam ediyor. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri de sosyal izolasyon ve salgının yayılmasının önlenmesi amacıyla evlerinden çıkamayan 65 yaş ve üzeri çiftçilere destek vermek ve tarımsal üretimde devamlılığı sağlamak için çalışmaya devam ediyor. Bunun yanında diğer ortakların ihtiyaçlarının karşılanması da aralıksız sürüyor. Ülke genelinde teşkilatlanmış 1622 kooperatif aracılığıyla Tarım Kredi Kooperatifleri, ortaklarının ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Karantina bölgesinde de Tarım Kredi

Ortaklarından gelen çağrılara en hızlı şekilde cevap veren Tarım Kredi personeli gerekli tüm tedbirler doğrultusunda talepleri karşılıyor. Erzurum Bölge Birliğine bağlı Kars Dağpınar Tarım Kredi Kooperatifi çalışanları, koronavirüs sebebiyle karantina bölgesi ilan edilen Kars Dağpınar Beldesinde, tarımsal üretimin aksamaması için çiftçilerin mazot, gübre gibi tarımsal girdi ihtiyacını tedarik ediyor.

Hem vatandaşlara hem de görevlilere destek

Ankara Bölge Birliğine bağlı Yörüklü Tarım Kredi Kooperatifi hinterlandında bulunan ve karantina altına alınarak giriş ve çıkışın yasaklandığı Oyaca köyünde de çiftçilerin talepleri karşılandı. 71 yaşındaki Battal Gazi Kemeç’in taleplerini kendisine teslim eden Kooperatif yetkilisi Soner Canbolat, ortaklara ve köy girişinde görevli Jandarma ekiplerine de kolonya teslim etti. Osmancık Tarım Kredi Kooperatifi yetkilileri ise Karaköy’den 67 yaşındaki İsmail Hakkı Ayva’ya çeltik tohumu teslim etti.

Tankerle motorin tedariği

Dünya genelinde devam etmekte olan koronavirüs salgını sebebiyle, Samsun’da ortakların sağlığı düşünülerek mobil tankerlerle motorin ihtiyaçları kapılarına kadar ulaştırıldı. Şanlıurfa’da ise evden çıkamayan 65 yaş ve üstü çiftçilerin köylerine gidilerek ihtiyaçları karşılandı. Kızıltepe Tarım Kredi Kooperatifi ortağı Sinan Koçhan‘ın talep ettiği sıvı gübre ve zirai ilacı Akyazı köyünde teslim edildi.

Tekirdağ, İzmir, Kütahya, Manisa, Rize, Çanakkale ve Malatya başta olmak üzere tüm yurtta kooperatif çalışanları telefonla kendilerine ulaşan ortakların tarımsal girdi ihtiyaçlarını gerekli sağlık tedbirleri altında kendilerine ulaştırdı. Dışarı çıkarak salgının yayılmasını istemeyen ve bu konuda herkesi duyarlı olmaya davet eden Tarım Kredi ortakları da örnek çalışmalarından dolayı kooperatif çalışanlarına teşekkür etti.

Videokonferans ile değerlendirme toplantısı

Bölgelere bağlı kooperatiflerde çalışmalar tüm hızıyla ve aralıksız sürerken Merkez Birliğinde Genel Müdür Dr. Fahretin Poyraz’ın başkanlığında bölge müdürleri ile videokonferans sistemiyle koordinasyon toplantısı yapıldı. Toplantıda, koronavirüs salgınıyla mücadele tedbirleri, tarımsal üretimin kesintisiz devamı için yapılan çalışmalar ve 65 yaş üstü ortakların taleplerinin karşılanması değerlendirildi.

Öte yandan Genel Müdür Poyraz, Genel Müdür Yardımcısı M. Okan Ateş ile Ankara Kahramankazan’da bulunan Tarım Kredi Kooperatif Market Operasyon ve Lojistik Merkezini ziyaret ederek, stok durumu ve market operasyonları hakkında da yetkililerden bilgi aldı.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Koronavirüs (Kovid-19)’le mücadele kapsamında tarımsal üretimin kesintiye uğramaması ve ortakların yaşayabileceği sorunlara karşı bir dizi tedbir aldı.

Dünyada ve Türkiye'de Koronavirüs (Kovid-19) ile çok çetin bir mücadelenin sürdüğü şu günlerde salgının etkilerini en aza indirmek ve tarımsal üretimin sekteye uğramaması adına gerekli tedbirler alınmakta. Bu kapsamda Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri de üzerine düşeni yaparak geçmişte olduğu gibi bu zor koşullar altında da ülke çiftçimizin yanında yer alıyor.

Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarının ve ülke çiftçisinin tarımsal girdi ihtiyaçlarını karşılamaya dönük mal ve hizmetleri zamanında, güvenilir, kaliteli ve uygun şartlarda sağlamak amacıyla çalışmalarını kesintisiz sürdürüldüğüne dikkat çeken Genel Müdür Dr. Fahrettin Poyraz, konu ile ilgili yaptı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Tarım Kredi olarak tarımsal ürünlerin ekim ve yetiştirme döneminde çiftçilerimizin tohum, gübre, ilaç, motorin, tarım makinaları vb. her türlü tarımsal girdi ihtiyacını uygun kredi imkânları ile karşılarken, ekimden hasada üreticilerimize teknik destek sağlamakta, hasat sonrası ise çiftçilerimizin ürünlerinin değerlendirilmesinde, alım yaparak üreticilerimizin pazarlama sorunlarına çözüm getiriyoruz.

Kredi faaliyetleri çerçevesinde ortaklarımıza tarımsal girdi ihtiyaçları için ayni kredi, nakdi kredi ve yatırım kredisi veriyor; uygun koşullarda finansmana erişimlerini sağlamak amacıyla piyasadaki değişimler de yakından takip ediyoruz.

Bu doğrultuda, dünya genelinde görülen ve ülkemizde de etkili olan yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınının piyasalara olumsuz etkilerini azaltmak için açıklanan sosyoekonomik önlemler paketi (Ekonomik İstikrar Kalkanı) kapsamında gerekli çalışmaları başlattık. Ortaklarımızın mevcut durumdan olumsuz etkilenmelerinin önüne geçmek için gerekli tedbirleri aldık. Bu kapsamda;

30.04.2020 tarihine kadar yurt genelinde yürütülmekte olan tüm icra ve iflas takipleri durdurulmuş olup, bu çerçevede yeni takip işlemleri yapılmayacak, ihtiyati haciz kararları icra edilmeyecek.

Kredi ödemelerindeki gecikmelere esneklik tanınarak, gecikmeye giren krediler, takip hesaplarına aktarılmadan önce 90 gün yerine 180 gün beklenecek.

Çiftçilerimizin kredi borçları sebebiyle Risk Merkezi’ndeki siciline mücbir sebep notu düşülmesi sağlanacak.

Vadesi Nisan ve Mayıs aylarında dolacak olan kredilerin anapara ve faiz tutarları 2 ay süreyle faizsiz olarak ertelenecek.”

Bu zor dönemi üreterek, birlikte aşacağız

Tarım Kredinin, Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, salgının yayılmasını önlemek, ortaklarının, çalışanlarının ve toplum sağlığını korumak amacıyla gerekli tedbirleri aldığının altını çizen Poyraz, “Merkez Birliğimiz, Bölge Birliklerimiz ve tüm kooperatif hizmet binalarında dezenfeksiyon çalışmaları yapıldı. Tarım Kredi, Merkez Birliği yanı sıra Türkiye geneline yayılan 17 Bölge Birliği, 1.625 Kooperatif, 197 hizmet bürosunda hizmet veren personelimizle üreten çiftçilerimizin yanında yer almaya devam ediyoruz.

Çiftçilerimizin tohum, gübre, yem, ilaç, mazot gibi tarımsal girdi ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Tarımsal üretim faaliyetlerinin kesintisiz devam etmesi için destek sunuyoruz.

65 yaş ve üstü ortaklarımız, ihtiyaçlarını ortağı oldukları kooperatifleri telefonla arayarak bildirebilirler” dedi.

Tarımsal üretimin, ülkece zor günler geçirdiğimiz bu sürecin aşılmasında büyük önem taşıdığını belirten Poyraz “Çiftçilerimiz üretmeye mutlaka devam etmeli. Tarım Kredi olarak, Koronavirüse karşı çiftçilerimizin yanındayız. Bu zor dönemi üreterek, birlikte aşacağız” ifadelerini kullandı.

Tarım Kredi Kooperatiflerince tarımsal üretime düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasının esasları belli oldu. Belirlenen alanlarda üreticiler yüzde 25 ila yüzde 100 oranında düşük faizli kredi kullanabilecek.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğince düşük faizli tarımsal yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasına ilişkin uygulama esasları belirlendi. Tarım ve Orman Bakanlığının konuya ilişkin tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak, 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Ocak ayında yürürlüğe giren Cumhurbaşkanı Kararı doğrultusunda hazırlanan tebliğe göre, üreticiler, sözleşmeli üretim yapanlar, tarımsal amaçlı kooperatif ve üretici birlikleri, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve yalnızca lisanslı depo yatırımı yapan kamu kurum ve kuruluşları ile bunların iktisadi işletmeleri, 31 Aralık 2022'ye kadar belirlenen indirim oranlarıyla kredi kullanabilecek.

Üretim konusuna göre, 500 bin lira ile 50 milyon lira arasında değişen üst limitteki krediler için yüzde 25-75 oranında faiz indirimi yapılacak. Özellikli kriter olarak belirlenen şartları sağlayan üreticiler, ek olarak yüzde 10 faiz indiriminden faydalanabilecek. Uygulanacak toplam indirim oranı yüzde 100'ü aşamayacak.

100 bin liraya kadar faizsiz kredi

Geleneksel bitkisel üretim yapan işletmeler, 50 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabilecek. 50 bin üzeri krediler ise en az yüzde 50 oranında sübvanse edilecek.

Geleneksel hayvansal üretim yapan işletmeler, 100 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabilecek. 100 bin üzeri kredilere ise en az yüzde 50 oranında sübvanse sağlanacak.

Yatırım ve işletme kredisi başvuruları, ilgisine göre Tarım Kredi Kooperatiflerine yapılacak. Başvurular Tarım Kredi Kooperatifleri usul, esas ve mevzuatları dahilinde değerlendirilecek ve uygun bulunanlara kredi kullandırılacak.

Sütçü ve kombine sığır yetiştiriciliği, damızlık düve yetiştiriciliği, büyükbaş hayvan besiciliği ve küçükbaş hayvancılık konularında, belirtilen illerde faaliyet gösteren veya gösterecek üreticiler öncelikli bölge yatırımı özellikli kriterinden yararlanabilecek.

Büyükbaş hayvan besiciliği kredisinden yararlanabilmek için manda dahil olmak üzere 50 baş ve üzerinde besi sığırcılığı işletmesi kurulması veya işletme kapasitesinin 50 baş ve üzerine çıkarılması gerekecek.

Belirlenen kapasite dikkate alınacak

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği kredisinden yararlanabilmek için ise üreticilerin, koyunda en az 250 baş, keçide en az 100 baş kapasiteye sahip işletme kurmaları ya da mevcut kapasitelerini belirtilen kapasitelere veya üzerine çıkarmaları, küçükbaş hayvan besiciliğinde ise 250 baş ve üzerinde besi işletmesi kurmaları veya işletme kapasitesini 250 baş ve üzerine çıkarmaları dikkate alınacak.

Kanatlı sektöründe ise etlik piliç yetiştiriciliği için asgari on bin adet, kaz, ördek, hindi için asgari bin adet, bıldırcın için asgari iki bin adet, deve kuşu için asgari elli adet ve üzeri kapasitelerde işletme kuran veya kurulu işletme kapasitesini asgari bu kapasitelere çıkaran üreticilere kanatlı hayvan yetiştiriciliği kapsamında yatırım ve işletme kredisi kullandırılacak.

Yüzde 25 ila yüzde 100 oranlarında düşük faizli kredi

Karar kapsamında, ilgili yönetmelik hükümleri kapsamında kurulmuş veya kurulacak lisanslı depo işletmelerine inşaat yatırımlarıyla makine-ekipman alımlarına yönelik yatırım kredisi kullandırılacak. Kapasite artışları ve yenilemeler de bu kapsamda değerlendirilecek.

Su ürünleri yetiştiriciliği yapacak üreticilerin faiz indirimli yatırım kredisine başvurabilmeleri için projelerinin Bakanlık tarafından onaylanmış olması şartı aranacak.

Tohumculuk sektöründe ise üreticilerin yetkilendirme ve denetleme yönetmeliği kapsamında yetkilendirilmiş tohumculuk kuruluşu belgesine sahip olması ve sertifikasyon sistemi dahilinde yurt içi sertifikalı tohum, fide, fidan veya doku kültürü ile tohumluk üretimi yapması veya sözleşmeli üretim yapması koşuluna bakılacak.

Belirlenen alanlarda üreticiler yüzde 25 ila yüzde 100 oranlarında düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullanabilecek.

Sözleşmeli üretim yapan gerçek ve tüzel kişilerin kredi kullanım üst limiti 50 milyon liraya, geleneksel bitkisel üretim üst limiti 2,5 milyon liraya, geleneksel hayvansal üretim kredi kullanımı üst limiti 1,5 milyon liraya çıkarılarak küçük üreticilerin daha düşük faizli kredi kullanması amaçlandı.

Tebliğ 3 yıl geçerli olacak.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Poyraz, 2020 yılında tesis yatırımlarının hızla devam edeceğini belirterek “Toplam 267 milyon TL'lik yatırım bütçesiyle şirket tarihinin bu alandaki rekoruna ulaşmayı hedefliyoruz. Bu tutar, geçen yıl gerçekleştirdiğimiz yatırım tutarının 2 katından da fazla" dedi.

Tesis yatırımları, Ar-Ge çalışmaları ve bilinçli tarımı yaygınlaştırma faaliyetleriyle sektördeki öncülüğünü sürdüren GÜBRETAŞ, 2020 yılında da büyümesini sürdürmeyi hedefliyor. GÜBRETAŞ'ın, 2019 yılını 4,3 milyar TL konsolide ciroyla tamamladığına işaret eden Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Poyraz, sürdürülebilir büyüme hedefiyle yeni yılda bir yandan yatırımlara hız verdiklerini söyledi. Poyraz, GÜBRETAŞ'ın, diğer yandan katı gübre satışlarını 1,8 milyon tonun üzerine çıkararak liderliğini sürdürmeyi amaçladığı vurguladı.

Poyraz, 68 yıllık kurumsal birikimiyle sektör liderliğini sürdüren GÜBRETAŞ'ın, geride kalan yılı katı gübrede 1 milyon 655 bin ton satışla tamamlarken, sıvı-toz gübre satışlarında ise 47,7 bin tonla bir önceki yıla göre yüzde 15'lik artış kaydederek şirket tarihinin yeni rekoruna ulaştığını, ihracatta ise satış miktarını yüzde 34 artırarak milli ekonomiye ürettiği faydayı bir adım daha ileri taşıdığını kaydetti.

“2020 yılında da büyümenin sürmesini bekliyoruz”

Ekonomik dalgalanmanın etkisiyle girilen 2019 yılının, yerel seçim yüküne rağmen Türkiye ekonomisinin normale döndüğü bir süreçle tamamlandığına işaret eden Poyraz, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Döviz kurlarının 2018'e göre daha stabil olması, faizlerin düşmesi, uluslararası piyasalarda ham madde ve emtia fiyatlarının az da olsa gerilemesi ile yurt içi gübre fiyatlarının düşüş göstermesi sonucu, yılın ilk yarısında beklentilerin üzerinde bir talep gerçekleşti. Sonrasında iklim şartlarının etkisiyle tarım alanları yeterli yağış almadığı için talepte azalma yaşandı. Buna rağmen 2019 yılı ülkemizde 6 milyon ton gübre tüketimiyle tamamlandı. Biz de GÜBRETAŞ olarak toplam talebin önemli bir kısmını tek başımıza karşılamış olduk. Sektör öncüsü olmanın getirdiği sorumlulukla bu yıl büyüme hızını daha da yükseltip katı gübre üretimimizi geçen yıla oranla yüzde 9 artırarak 637 bin tona çıkarmayı ve satış miktarımızı yüzde 12 artışla 1 milyon 846 bin tona ulaştırmayı hedefliyoruz. Böylece pazar payımızı yüzde 30 üzerinde tutarak pazardaki liderliğimizi sürdüreceğiz. Bu hedeflere ulaşmak için ilkbahar sezonu hazırlıklarını önceden tamamlayarak 2020'ye hızlı bir başlangıç yaptık. Son günlerde, bütün dünya ile birlikte ülkemizi de etkileyen koronavirüs salgınına rağmen 2020'nin, tarımsal üretim açısından büyümenin sürdüğü bir yıl olmasını umut ediyoruz. Bu global salgın sürecinde, sağlıklı ve güvenilir gıdaya erişim açısından tarım sektörünün stratejik önemi tüm dünyada daha da artmıştır. Zira bu süreçte tarım, aktif olarak faaliyete devam edilmesi gereken sektörlerin başında gelmektedir. Biz de GÜBRETAŞ ve diğer iştirak şirketlerimizle, bu zorlu sürecin kayıpsız şekilde atlatılması için faaliyetlerimizi aksatmadan sürdürerek tarımsal girdi ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyoruz."

Poyraz, Türkiye'nin dört bir yanındaki çiftçilerin özellikle şubat-nisan arası yoğun sezondaki gübre ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik GÜBRETAŞ'ın yaptığı çalışmalara değinirken, "Bu amaçla ocak ayından itibaren başlattığımız sevkiyatlarla ürünlerimizi bayilerimize ve kooperatiflerimize ulaştırdık. Bugünlerde ilave ihtiyaç duyulan gübrelerin karşılanması için de aynı tempoyla sevkiyata devam ediyoruz. Yaptığımız KAP açıklamasında da belirttiğimiz üzere stratejik öneme sahip tarım sektörünün önemli paydaşlarından biri olmanın bilinciyle Türkiye'nin gıda güvenliği ve vatandaşlarımızın sağlığı için faaliyetlerimize kesintisiz olarak devam etmekteyiz. Şirketimiz, şimdiye kadar 3 aylık dönemde Türkiye piyasasına miktar olarak bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18'den fazla kimyevi gübre arzı gerçekleştirdi. Bu sayede çiftçilerimizin farklı tarımsal bitkiler için ihtiyaç duydukları her türlü gübreye ulaşmalarını kolaylaştırmaya çalışmaktayız." ifadelerini kullandı. 

“Tohumdan sofraya ülkemiz için katma değerler ortaya koyuyoruz”

GÜBRETAŞ'ın da ana hissedarı olan Tarım Kredi Kooperatifleri ailesi olarak, ekim öncesinden başlayarak ürünlerin tarladan sofraya ulaşmasına kadarki tüm süreçlerde aktif rol üstlendiklerini aktaran Poyraz, "Bu amaçla bir yandan GÜBRETAŞ gibi tarıma girdi sağlayan şirketlerimizle çiftçilere sunduğumuz faydayı artırmaya çalışırken, diğer yandan bu üreticilerimizin hasat ettiği ürünlerin değerlendirildiği tarım kredi marketleri gibi zincirin uç halkasıyla tüm vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu kaliteli ve sağlıklı gıdaların tedarikini sağlamaya çalışıyoruz. Tohumdan sofraya tüm aşamalarda hem üreticilerimizi hem de tüketicilerimizi koruyarak ülkemiz için katma değerler ortaya koyuyoruz. Tarım sektöründe üstlendiğimiz öncü rolü, küresel salgın sürecinde de tarımın her boyutunda sürdürmeye çalışıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"GÜBRETAŞ, 2020 hedeflerine ulaşacak"

GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Poyraz, GÜBRETAŞ'ın 2020 yılına daha büyük hedeflerle başladığını, her alanda verimliliğe ve sürdürülebilir büyümeye odaklandıklarını vurguladı.

Bu hedefleri, tarım sektöründeki büyüme potansiyelini dikkate alarak belirlediklerini aktaran Poyraz, "Türk tarımının temel yapı taşlarından olan Tarım Kredi Kooperatifleri ailesinin en büyük şirketi GÜBRETAŞ; güçlü ve yaygın bayi ağı, yenilikçi vizyonu ve dinamik insan kaynağı ile 2020 hedeflerine ulaşacaktır." ifadesini kullandı.

Şirketin 2019 yılında tesis yatırımlarına büyük ağırlık verdiğini belirten Poyraz, bu dönemde GÜBRETAŞ'ın Türkiye ekonomisi için katma değer üretmeyi sürdürdüğüne işaret etti.

Poyraz, "Yatırımların gerçekleştirilmesi açısından zor sayılabilecek bir yıl olan 2019'da GÜBRETAŞ, önemli yatırımlara imza atmaya devam etti. İskenderun'da 59 milyon TL'lik yatırımla son teknolojiye sahip lojistik merkez, bölge müdürlüğü ve laboratuvarın da bulunduğu yeni tesislerimizi 11 ay gibi kısa sürede tamamlayarak sonbaharda devreye alırken, bu yatırım sayesinde toplam depolama kapasitemizi yüzde 35 artırdık. Böylece hem lojistik imkanlar hem de o bölgeden hizmet alan illerdeki çiftçilerimize ürünlerimizi ulaştırma açısından operasyonel verimliliğimizi yükselttik." değerlendirmesinde bulundu.

İskenderun tesislerindeki iskele güçlendirme projesini nisan ayında tamamlayacak GÜBRETAŞ'ın, Kocaeli'nde de önemli yatırımlar başlattığını bildiren Poyraz, "Yarımca tesislerinde 2019'da inşasına başladığımız Liman Dolgu Projesi'nde de önemli bir aşama kaydettik. Bu projenin ilk fazını 45 milyon TL'lik yatırımla bu yaz tamamlayacağız. Yarımca'da ayrıca 15 milyon TL'lik bütçeyle depolama tankları inşamız da devam etmektedir. Bunların yanı sıra mikrobiyal gübre projesi kapsamındaki pilot tesis kurulumunu ve NPK-2 ünitesinde iyileştirme çalışmalarıyla ilgili planlama aşamasını bu yıl bitireceğiz." ifadelerini kullandı.

Geçen yıl GÜBRETAŞ'ın yurt içi ve dışı tesis yatırımı faaliyetlerinde 129,5 milyon TL'lik yatırım gerçekleştirdiğini belirten Poyraz, "Bu yıl ise şirketimizin yatırım bütçesindeki çıtayı daha da yükselttik. 2020'de tesis yatırımlarımızı hızla devam ettirmeyi ve toplam 267 milyon TL'lik yatırım bütçesiyle şirket tarihinin bu alandaki rekoruna ulaşmayı hedefliyoruz. Bu tutar, geçen yıl gerçekleştirdiğimiz yatırım tutarının 2 katından da fazla." değerlendirmesinde bulundu.

GÜBRETAŞ kira sertifikasının kredi değerlendirme notu

Fahrettin Poyraz, yatırımların şirket açısından amaçlanan faydalarını da "Sektör liderliğimizi güçlendiren ve çevre dostu üretimi önceleyen bu yatırımlar sayesinde üretim çeşitliliği ve maliyet avantajlarımızı artırıyoruz. Tamamlanan ve tamamlanacak yatırımlardaki temel hedefimiz, bir yandan çiftçilerimize ve tarım sektörüne fayda sağlarken, bir yandan istihdam ve iş gücü üretmek, diğer yandan ise satış karlılığı artışıyla yatırımcılarımız için de katma değer sunabilmektir." şeklinde özetledi.

Yeni yatırımlarla GÜBRETAŞ'ı daha güçlü bir geleceğe taşımak amacıyla son dönemde bazı adımlar attıklarını belirten Poyraz, şunları kaydetti:

"Temmuz 2019'da aldığımız yönetim kurulu kararıyla sermaye piyasaları vasıtası ile finansman oluşturmak ve şirketimizin kaynak yapısını çeşitlendirmek için kira sertifikası ihraç sürecini başlatmıştık. Bu kararla GÜBRETAŞ, kaynak çeşitlerini artırırken, faizsiz getiri sağlayan ürünlere yatırım yapabilen fonlara ulaşılması konusunda önemli bir adım atmış oldu. Satmış olduğu ürün kazancı üzerinden geri ödemelerini gerçekleştirecek olan GÜBRETAŞ, bu sayede borçlanma maliyetlerinde de iyileşme sağlamış olacak."

Geçen günlerde GÜBRETAŞ'ın kira sertifikası kredi derecelendirme notunun da açıklandığını hatırlatan Poyraz, "Bir kredi derecelendirme şirketinin yaptığı değerlendirme sonucunda GÜBRETAŞ'ın kira sertifikasının kredi değerlendirme notu, en güçlü borç ödeme kabiliyeti olan TR A1 olarak belirlendiği açıklandı. Bu da bizim için memnuniyet verici bir gelişme." ifadelerini kullandı.

Bu yıla, şirketin iştirak yapısıyla ilgili iki önemli adımla başladıklarını bildiren Poyraz, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ocak ayında açıkladığımız ihale sonucunda GÜBRETAŞ'ın deniz taşımacılığı sektöründe faaliyet gösteren yüzde 100 hissedarı olduğu Nbulkgas Deniz İşletmeciliği Limited Şirketi'ndeki paylarının yaklaşık 75 milyon dolara devri konusunda anlaşma sağlayarak hisse devir sözleşmesini imzaladık. Diğer yandan Bilecik'in Söğüt ilçesindeki şirketimize ait altın madeni sahasıyla ilgili mahkeme kararı 30 Aralık 2019'da sonuçlandı. Biz de yönetim kurulu olarak ocak ayında şirketin faaliyet konuları arasında yer alan maden yatırımlarını gerçekleştirmek için ulusal ve uluslararası alanda faaliyet göstermek üzere yüzde 100 pay sahibi olduğumuz GÜBRETAŞ Maden Yatırımları AŞ şirketini kurma kararı aldık."

"Ar-Ge ve bilinçli tarımı yaygınlaştırma faaliyetleri artacak"

GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Poyraz, yeni yılda GÜBRETAŞ'ın operasyonel ve finansal hedeflerini bir üst seviyeye taşımaya çalışırken, bir yandan da sektöre öncülük ettikleri Ar-Ge çalışmalarını ve bilinçli tarımı yaygınlaştırma faaliyetlerini de artan ivmeyle sürdürmeyi hedeflediklerini kaydetti.

2019 yılında bu konuda önemli başarılar elde edildiğini aktaran Poyraz, "Özellikle şirketimizin Genel Müdürü İbrahim Bey ve çalışma ekibinin yoğun gayretleri sonucu, bu alanlarda önemli mesafeler alındı. Mayıs 2018'de faaliyete başlayan GÜBRETAŞ Ar-Ge Merkezi, gündemine aldığı projeleri hayata geçirmeye devam etti. Bu bağlamda 2 yıl önce başlatılan TAGEM projesiyle kamu, üniversite ile özel sektör iş birliği konusunda önemli bir adım atan şirketimiz, buna ilave olarak 2019'da Gebze Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi ile de iş birlikleri başlattı. Tarım sektörüne yenilikçi yaklaşımlar kazandıran bu proje ve iş birliklerinin faydalı sonuçlarını önümüzdeki dönem hep birlikte göreceğiz." ifadelerini kullandı.

GÜBRETAŞ'ın Türkiye'de bilinçli tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması ve üreticilere farkındalık kazandırılması amacıyla önemli faaliyetler gerçekleştirmeye devam ettiğini aktaran Poyraz, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda şirketimiz, 2019 yılında yaklaşık 4 bin 500 noktada 42 binden fazla tarımsal üreticiye ulaştı. 27 noktada uygulanan model üretim alanı uygulamalarında ise Türkiye ve bölge ortalamalarının üzerinde oranlarda verim sonuçları elde edilmesine önemli katkılar sağladı. Saha ekibimiz, tarımsal danışmanlık ve model üretim alanı uygulamalarını bu yıl artırarak devam ettirecek."

Poyraz, GÜBRETAŞ'ın, sahip olduğu köklü kurumsal birikim ve vizyoner yaklaşımıyla tarım sektörüne ve bu topraklara değer katmaya devam edeceğini bildirdi.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez ve Bölge Birlikleri ile Kooperatif hizmet binalarında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında dezenfeksiyon gerçekleştirildi.

Tarım Kredi Kooperatiflerinde koronavirüse karşı alınan tedbirler kararlı bir şekilde uygulanmaya devam ediyor. Bu kapsamda Merkez Birliği, Bölge Birlikleri ve kooperatiflerin hizmet binalarında servis odaları ve toplu kullanım alanları detaylı olarak dezenfekte edildi.

Özellikle sık ve/veya ortak kullanılan, temas edilen çalışma alanları, araçlar, cihazlar ve ekipmanlar başta olmak üzere ofislerde hijyen ve temizlik sağlandı. Lavabo, tuvalet, banyo, merdiven kenarlıkları, musluk, yemekhaneler, yatakhaneler, asansörler vb. ortak kullanım alanlarının dezenfekte edilerek hijyen şartlarına azami uyulması için tedbirler alındı. Kurum personeline konu ile ilgi bilgilendirme çalışmaları yapıldı.

Sayfa 1 / 23
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…