Çarşamba, 04 Eylül 2019 00:00

Anadolu’nun Ata Tohumu ürünleri tüketiciyle buluşacak

Written by 
Rate this item
(30 votes)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde, Anadolu’nun özünü ve zenginliğini oluşturan yerel tohumların sistemli ve bilinçli bir şekilde gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla başlatılan Ata Tohumu Projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

Güçlü, uluslararası rekabet gücüne sahip milli tohumculuğun geliştirilmesine öncülük etmek amacıyla “Mirasımız Ata Tohumu Projesi” kapsamında yerli tohumlardan üretilen ürünler, “Ata Tohum” markasıyla tüketiciyle buluşacak.

TİGEM’in Polatlı Tarım İşletmesinde gerçekleştirilen “Mirasımız Ata Tohumu Projesi” tanıtım taplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Emine Erdoğan’ın 2017 yılında İzmir’de yapılan “Yerel Tohum Buluşmaları” ile temelini attığı çalışmalar, Samsun ve Şanlıurfa’da devam etti. Bu bölgelerde yıllardır yetiştirilen ürünleri gelecek kuşaklara aktarabilmek amacıyla halk ve çiftçiler ellerinde bulunan ata yadigârı tohumları devletin güvenli ellerine teslim etti ve tohumlar toprakla buluştu.

Tarım ve Orman Bakanlığına teslim edilen tohumların sayısının haziran ayı itibarıyla bini aşarken, bu tohumların bir kısmı Gen Bankası’nda koruma altına alındı, bir kısmı da Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki kuruluşlarca kimyasal ve genetik analizlere tabi tutularak sınıflandırıldı.

Yapılan çalışmalar sonucunda üretilen ürünler “Ata Tohum” markasıyla Migros mağazalarında tüketiciyle buluştu. Satışına başlanan 11 adet ürünün içerisinde Kandıra’nın sivri biberinden Samsun’un köy salatalığına, Çorum’un 10 dilim kavunundan Ayaş’ın domatesine kadar birçok ürün bulunuyor.

 

"Gen Bankası'nda muhafaza edip, çoğaltıyoruz"

Ata tohumlarından ilk etapta 60 ton ürün elde edildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Bakanlığımız, bu tohumları Gen Bankamızda muhafaza edip çoğaltıyor, fide haline getirip tekrar toprakla buluşturuyor. Ata tohumlarımızdan ilk etapta 60 ton ürün elde ettik. Kandıra’nın sivri biberinden Samsun’un köy salatalığına, Çorum’un on dilim kavunundan Ayaş’ın beyaz bodur domatesine kadar 11 çeşit ürün mağazalarda satışa sunuldu. Bu sayede anılarımızda dahi yok olmaya başlayan tatlar ve kokular, bundan sonra nostalji olmayacak, inşallah yaşamaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

 

"Anadolu tarımın beşiğidir"

Erdoğan, Anadolu’nun bereketli topraklarının buğdayın ana vatanı olduğunu hatırlatarak, “Besinlerimiz, içeriği açısından zengin, özgün tadında ve kokusunda, seneler önce neyse şimdi de o şekilde soframıza gelecek inşallah. Bu başarının sağlanmasında emeklerinden ötürü çiftçilerimize şükranlarımı sunmak istiyorum. Ülkemizin parlak geleceğinin tohumları sizlerin elleri ve yürekleriyle serpiliyor. Bu tohumlar sizlerin alın teriyle sulanıyor. Bildiğiniz gibi tarım, ülkelerin en büyük gücüdür. Anadolu’nun bereketli toprakları buğdayın ana vatanıdır. Tarımın Anadolu’da 8 bin yıldan fazla zamandır yapılmakta olduğunu biliyoruz. Bir anlamda burası tarımın beşiğidir. Ve öyle kalmalıdır. Tarıma olan ihtiyaç gelecekte çok daha fazla karşımıza çıkacak. Dolayısıyla bugün attığımız adımlar geleceğimize sahip çıkmak ve çocuklarımızı kimseye muhtaç etmemek anlamına geliyor” dedi.

 

"Ata Tohumu Projesi devam edecek"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, her şeyin bir hayalle başlayacağını söyleyerek, tohum çalışmalarının artarak devam edeceğini belirtti.

Bakan Pakdemirli, “Her şey bir tohumla başlar gerçeğinden hareketle biz de ‘her şey bir hayalle başlar’ dedik ve 2017 yılında bu toprakların genleri için, Anadolu’nun ata tohumları için bu çok kıymetli projeyi başlattık. Proje kapsamında bugüne dek vatandaşlarımızın bağışladığı binin üzerinde tohumun genetik ve kimyasal tanımlamalarını yaptık ve gerekli özellikleri taşıyan tohumları çoğalttık. Elbette bu çalışmalarımız devam ederken ayrıca tohumların tesciline ilişkin prosedür ve işlemleri de yürütüyoruz” diye konuştu.

 

"Bu tohumlar, bu topraklardaki mührümüzdür"

Ata Tohumu Projesi’nin yalnızca bir proje olmadığını dile getiren Pakdemirli, “Şunun altını muhakkak çizmem gerekir, Ata Tohum Projesi yalnızca bir proje değildir. Bu çalışma, bir projeden çok daha fazlasını ihtiva eder. Çünkü biz, bu proje için ‘Anadolu’nun ata tohumları’ dedik. Zira biliyoruz ki ‘Analar dolu’ toprağımızın bizim olduğuna en büyük delil, işte bu ‘ata tohumları’dır. Bu tohumlar, bu topraklardaki mührümüzdür. Bu tohumlar, bu topraklardaki genlerimizdir. Bu tohumlar, farkımız ve markamızdır. Bu tohumlar, özgünlüğümüz ve özgürlüğümüzdür. Hasılı bu tohumlar, bu topraklardaki geçmişimiz ve geleceğimizdir” dedi.

 

Sözleşmeli üretim ile projeye destek

Tanıtım toplantısına katılan Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, stant alanında yer alan ürünlerin üreticileriyle görüşerek bilgi aldı.

Projenin ülkemiz açısından son derece önemli olduğunu belirten Poyraz, “Proje kapsamında toplanan üretilen fidelerin dağıtımına 2019 yılında başlandı. Türkiye’nin en büyük çiftçi ailesi Tarım Kredi Kooperatifleri olarak, aldığımız fideleri ortaklarımıza dağıtarak sözleşmeli üretim modeli ile üretimini sağladık. Deneme amacıyla başlanan çalışmada Gürsu, Yenişehir, Yunuseli, Karacabey, Gebiz, Torbalı, Kazan ve Fethiye Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarına toplamda 477 bin 125 adet fide teslim ettik. GKN037066 salatalık fidesi, GKN 037131 kıvırcık fidesi, TGM17019 domates fidesi kokteyl, TGM 17013 domates Ayaş bodur ve TGM 17034 biber fidesi Kandıra fideleri ile deneme ekimleri yaptık. Hasadı yapılan ürünleri de ulusal market ağları ile tüketiciye ulaştırarak projenin nihai hedefini sağlamış olacağız” diye konuştu.

Konuşmalarının ardından Emine Erdoğan, tohum bağışı yapan çiftçilere plaket verdi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise Emine Erdoğan’a projeye yaptığı katkılardan ötürü hediye takdim etti.

Read 6076 times Last modified on Çarşamba, 04 Eylül 2019 14:01

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…