Cuma, 24 Ocak 2020 00:00

Çiftçi aracısız modeli sevdi

Written by 
Rate this item
(1 Vote)

Tarım Kredi Kooperatifleri artık çiftçilerle alım garantili sözleşme imzalıyor. Ürünleri markete doğrudan ulaştırarak hem aracı sayısını azaltıyor hem de sağlıklı ve güvenilir ürünleri tüketici ile buluşturuyor.

Balıkesir Bölge Birliğine bağlı Bursa’nın Gürsu ilçesinde çiftçiler ürünlerini Migrosa veriyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinin Migrosla anlaşması üzerine çiftçiler aracısız bir şekilde meyve ve sebzelerini tüketiciye ulaştırıyor.

Türkiye’nin verimli topraklarına sahip Bursa’nın Gürsu ilçesine bağlı Kumlukalan köyünde çiftçilik yapan karnabahar üreticilerinin mahsulleri Migros aracılığıyla tüketiciye satılıyor. Tarım Kredi Kooperatifleri ile Migros arasında yapılan anlaşma gereği kooperatif ortakları yetiştirdikleri meyve ve sebzeleri aracısız bir şekilde satabiliyor.

Çiftçi aracıdan kurtuldu

Bu durumun tüketici için daha uygun fiyatla ürüne ulaşabileceği anlamına geldiğini belirten Gürsu Tarım Kredi Kooperatifi ortağı Ömer Yörük(34), daha önce 3 liraya verdikleri karnabaharların tüketiciye 7 liradan satıldığını söyledi. Yörük, “Türkiye’nin her vilayetine sevkiyat yapıyoruz. Kış sebzesi, yetiştirmesi ve pazarlara göndermesi zor. Tarladan 3 liraya veriyoruz, pazarlarda 6-7 lira civarında satılıyor. Üretici bu zahmeti çekiyor, aracılar daha fazla para kazanıyor.” dedi.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin Migrosla anlaşma yapması sayesinde ürünlerini daha rahat ve güvenli bir şekilde satabildikleri ifade eden Yörük, 110 dönüm tarlasının olduğunu ve 20 dönümde karnabahar yetiştirdiğini vurguladı.

Samanlı Köyünde çiftçilik yapan Ömür Mestan(38) sözleşmeli üretim modelinin kendileri için büyük bir nimet olduğunun altını çizerek, “Karnabahar, kırmızı kelem, ıspanak, roka, brokoli yetiştiriyorum. Şu anda 20 dönümde ekili karnabahar var. Pazarlama konusunda eskiden bazı sıkıntılar yaşıyorduk. Şimdi, Tarım Krediye satışını yapıyoruz, oradan da Migrosa gidiyor. Bizim için büyük kolaylık. Karnabahardan sonra ıspanak ve sonrasında roka yetiştireceğim.” dedi.

20 yıldır Tarım Kredi Kooperatifleri ortağı olduğunu belirten Samanlı Köyü meyve üreticilerinden Ömer Türe(58) ise, “Gürsu Tarım Kredi Kooperatifi Denetim Kurulu Üyesiyim. Bölgede; şeftali, armut, elma ve ayva ağaçlarım var. Yılda 200 ton civarında meyve üretiyorum. Bu yıl 350 bin liralık meyve sattım. Türkiye’nin her tarafına gidiyor. 20 gün soğuk hava deposunda bekledikten sonra ürünlerin satışına başlıyoruz. Tarım Kredi Kooperatiflerinin bu yıl ürün alımı konusunda bizden talebi oldu. Bizim için Tarım Kredinin ürün alması son derece önemli. Dilerim bu durum arttırılarak her yıl devam eder” diye konuştu.

Tarım Kredi Kooperatifleri ve Migros arasında yapılan anlaşma sayesinde fiyatlarda bir denge oluştuğunu ifade eden Gürsu Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Nebile Şahin, bu sayede ürünlerin maliyetlerinin altında pazarlanmasının önüne geçtiklerini söyledi. Gürsu’da bu yıl 10 milyon liralık peşin alım gerçekleştirerek kooperatif ortaklarının zor günlerinde yanında olduklarının altını çizen Şahin, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçinin yanında olduğunu, yıl boyu mazot, gübre, tohum, kredi, kömür ve sigorta gibi konularda destek verdiğini söyledi. Şahin son olarak Migros ile yapılan anlaşma sayesinde üreticiyi aracılardan kurtardıklarını vurguladı.

Gürsu Tarım Kredi Kooperatifi Müdür Yardımcısı Fatih Karaduman ise, “Çiftçilerimiz önceki yıllarda aracı diye tabir ettiğimiz alıcılardan büyük zararlar görmüştü. Bazı aracılar aldıkları ürünün parasını ya geç ödemiş ya hiç ödememiş, bazılarının verdiği çekler karşılıksız çıkmıştı. Bu sayede Gürsu çiftçisini aracılardan kurtararak emeklerinin hakkını almalarını sağladık.” ifadelerini kullandı.

 

Read 2722 times

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…