Print this page
Pazartesi, 27 Ocak 2020 00:00

Antalya Bölgede domates ve muz alımları başladı

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Antalya Bölge Birliğince ortak ürünleri değerlendirmesi kapsamında domates ve muz alımları başladı.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, yurt genelinde üreticiden aldığı ürünleri tüketici ile buluşturmaya devam ediyor. Antalya Bölge Birliğine bağlı Kumluca Tarım Kredi Kooperatifi, ortak ürün değerlendirme faaliyetleri kapsamında domates alımlarına başladı. Kooperatif, piyasa fiyatından direkt üreticiden aldığı domatesleri, piyasaya pazarlayacak. Ürün alımları ilerleyen dönemde biber, patlıcan ve salatalık gibi ürünler eklenerek devam edecek.

Gazipaşa Tarım Kredi Kooperatifi tarafından yörede son yıllarda yetiştiriciliği artarak yapılan tropik meyve türlerinin yanında yeşil muz alımına da başlandı. Kooperatif ortaklarından alınan ürünlerin satışı anlaşmalı marketlerde yapılıyor. Tropik meyvelerin talebe bağlı alımı yapılırken yeşil muz alımına ise yıl boyunca devam edilecek.

Tarım Kredi Kooperatifleri, üreticilerin üretim öncesi olduğu kadar üretim sonrası da yanında yer almaya devam ediyor. Ürün değerlendirme faaliyetleri kapsamında alınan en iyi kalite ürünler pazara arz edilerek vatandaşlarımıza ulaştırarak gıda güvenliği ve fiyat istikrarı oluşmasına da katkı sağlanıyor.

2017 yılında yaklaşık 450 milyon lira civarında ürün ortaklardan alınırken, 2018’de bu rakam 800 milyon liraya, 2019 yılında yaklaşık 1.3 milyar gibi bir rakama ulaştı. 2020 yılında ise 2.5 milyar lira civarında alım yapılması planlanıyor.

Read 1017 times Last modified on Pazartesi, 27 Ocak 2020 08:37
Erdem Aksu

Latest from Erdem Aksu

Fotoğraf Galerisi

başa dön
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…