Perşembe, 06 Şubat 2020 00:00

Tarım sektörü 15. Agroexpo Fuarında buluştu

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Türkiye’nin en büyük tarım fuarı "Agroexpo İzmir Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı" 15. kez kapılarını açtı. 75 ülkeden 950 firmanın buluştuğu fuara 360 bin ziyaretçinin katılımı bekleniyor.

Tarım sektöründen firma ve paydaşları bir araya getiren fuarın açılışı, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin de katıldığı törenle yapıldı. Bakan Pakdemirli, 15'inci Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı sayesinde ticari ilişkilerin daha da güçleneceğini belirterek, "Sektördeki firmalar bu vesileyle rakiplerini tanıma ve takip fırsatı kazanacak, bu sayede marka bilinirliklerini artırmış olacaklar." dedi.

Tarım ve hayvancılık sektörünün taşıdığı potansiyeli anlatabilme araçlarından birisinin de ticari fuarlar olduğuna işaret eden Pakdemirli, "Bu fuar ile inşallah ticari ilişkilerinizi daha da güçlendirmiş ve yeni iş birliklerine kapı aralamış olacağız. Sektördeki firmalar bu vesileyle rakiplerini tanıma ve takip fırsatı kazanacak, bu sayede marka bilinirliklerini artırmış olacaklar." diye konuştu.

"Tarımsal üretim desteklerle arttı"

Türkiye'nin  tarımsal üretim ve ihracatındaki artışta sağlanan desteklerin önemli katkısı olduğuna dikkati çeken Pakdemirli, "Tarımsal üretimimiz sağladığımız desteklerle arttı. Son 17 yılda çiftçilerimize toplam 141 milyar lira tarımsal hibe ve destek verdik. Bunun sonucunda bitkisel üretimimiz yüzde 22 artışla 120 milyon tona, süt üretimimiz yüzde 146 artışla 20,7 milyon tona, kırmızı et üretimimiz yüzde 167 artışla 1 milyon 126 bin tona, tavuk eti üretimimiz yüzde 200 artışla 2,1 milyon tona çıkmıştır. Yumurta üretimimiz ise yüzde 66 artışla 19,3 milyar adete ulaşmıştır." dedi.

Ar-Ge ve inovasyon çok önemli

Tarımsal üretim artarken üreticiyi fiyat dalgalanmalarına karşı koruduklarını belirten Pakdemirli, üreticilerin ürünlerinde değer kaybı yaşamaması için gerektiğinde müdahale alımları da yapıldığını hatırlattı.  Bakan Pakdemirli, tarımda Ar-Ge ve inovasyonu da çok önemsediklerini vurgulayarak, "Yazılımı da tasarımı da yerli ve milli elektrikli traktörümüz test aşamasında. Çiftçimizin halihazırda kullanmakta olduğu traktörü de dönüştürebileceğiz. Tüm dizel traktörlere beygir gücüne göre dönüşüm işlemini yapabileceğiz. Gübre için de kolları sıvadık. Araştırma enstitülerimizde, akıllı tarım çalışmalarını başlattık. Bu kapsamda gübrede yüzde 30 tasarruf sağlayacağız." İfadelerini kullandı.

Tarım Kredi standına yoğun ilgi

Bakan Pakdemirli, konuşmasının ardından fuar alanındaki firmaları ziyaret ederek, ürünleri ve çalışmaları hakkında bilgi aldı. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri standını da ziyaret eden Bakan Pakdemirli, Tarım Kredi Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz’dan kooperatifler ve iştiraklerin çalışmaları ile fuarda sergilenen yenilikler hakkında bilgi aldı. Bakan Pakdemirli açılış törenine katılan Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Kacır, Yönetim Kurulu Üyeleri ve şirket yöneticileri ile de sohbet etti.

Tarım Kredi Kooperatifleri ve şirketlerinin standı fuar alanını gezen ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. Genel Müdür Poyraz, ziyaretçilerle yakından ilgilendi, kooperatif çalışmalarını anlattı.

9 Şubat'a kadar sürecek fuarda, "Koyun-Keçi Güzellik Yarışması", "Ağır Abiler Yarışması", "Yoğurt Yeme Yarışması" gibi etkinlikler de yer alıyor.

Read 1183 times Last modified on Perşembe, 06 Şubat 2020 14:00

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…