Salı, 11 Şubat 2020 00:00

Gübretaş ve TKİ’den tarımda verimliliği artıracak işbirliği

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Son yıllarda yoğunlaştığı Ar-Ge çalışmaları kapsamında özel sektör ile kamu ve akademik işbirlikleri konusunda önemli adımlar atan GÜBRETAŞ, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ile yaptığı başbayilik anlaşmasıyla bunlara bir yenisini ekledi. Böylece tarım ve enerji sektörlerinden iki öncü şirket arasında, ülke tarımı ve milli ekonomiye katma değer sağlayacak önemli bir işbirliğine imza atılmış oldu.

Bir süredir yürütülen görüşmeler sonucu, Türkiye Kömür İşletmelerinin kömürden elde ettiği ve tarımda toprak düzenleyici olarak kullanılan TKİ-HÜMAS’ın tarımsal üreticilere ulaştırılması için işbirliği yapıldı. GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Poyraz ile Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürü Ömer Bayrak tarafından imzalanan TKİ-Hümas Başbayilik Anlaşması, ülkemizin önemli yeraltı kaynaklarından Hümik Asit’in tarımda daha etkin kullanımı sayesinde çiftçi maliyetlerinin düşürülmesi ve tarımsal verimliliğin artırılmasını amaçlıyor.

Sözleşme kapsamında GÜBRETAŞ, TKİ tarafından üretilen bu ürünün 5 yıl boyunca pazarlama, satış ve dağıtımı konusunda tek yetkili ve başbayii olacak. GÜBRETAŞ, yerli kaynakların milli ekonomi için katma değere dönüştürülmesi hedefiyle bu ürünün yurtiçi satışlarının yanı sıra son yıllarda ağırlık verdiği ihracat çalışmaları kanalıyla yurtdışı pazarlara da ulaştırılmasını sağlayacak.

Anlaşma çerçevesinde öncelikle TKİ’nin Ilgın tesislerinde üretilen 160 bin litre TKİ HÜMAS, GÜBRETAŞ tarafından çiftçilerin kullanımına sunulacak. Projenin ikinci fazında TKİ, hümik asit tesislerini Soma Tunçbilek’e taşıdığında ortak Ar-Ge çalışmalarıyla ürünün içerik olarak zenginleştirilmesi ve maliyet optimizasyonu gibi çalışmalar da gerçekleştirilecek.

Başbayilik anlaşmasıyla 2025 yılına kadar en az 1,5 milyon litre TKİ-HÜMAS ürününün yurtiçi ve yurtdışında tarımsal üretimin kullanımına sunulması hedefleniyor.

“Önemi Zamanla Anlaşılacak”

Yapılan imza töreninde konuşan Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Poyraz,  “Bu işbirliği sayesinde tarım alanlarının verimliliği yükseltilirken, ürünün yurt dışına ihracatıyla milli ekonomiye de katkı sağlanacak. TKİ'nin 10 yılı aşkın zamandır Ar-Ge'sini yürüttüğü bu çalışmanın tarımda verimlilik problemine çözüm getirecek adımlardan biri olduğuna inanıyorum” dedi.

Anlaşmanın tarıma sağlayacağı faydaların ileride daha iyi anlaşılacağını vurgulayan Poyraz, "Türkiye olarak bazı açmazlarımız var. Gıda üretiminde tarımsal girdilerin önemli bir kısmını maalesef ithal etmek zorundayız. Bir taraftan da bu ürünleri üretme mecburiyetimiz var. Tüketicilerimize de bunları en makul fiyattan ulaştırmalıyız. Bunun için verimlilik artışı gündeme geliyor. O yüzden bu anlaşma, Türk tarımı açısından tarihi özellik taşıyor. Zaman içinde bu anlaşmanın Türkiye ekonomisi ve tarımı açısından çok önemli olduğu daha iyi anlaşılacak. Bu bize ait, yerli bir çalışma. Neresinden bakarsanız bakın, her yönüyle ülkemiz açısından faydalı bir iş. Zaman içinde, yaygınlaştıkça bunun önemini hem çiftçi hem üretici ve tüketici tarafından fiyatlara yansıması şeklinde faydalı sonuçlarını hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.

GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı ise ürünün ihracatının Türkiye için bir katma değer oluşturacağından bahsederek “Ne yazık ki topraklarımız organik madde yönünden yeterli değil ve toprak kalitesini artırmak için hümik asidin çok önemli bir yeri var. Biz bu anlaşmayla Türkiye genelindeki tüm tarım alanlarına bu ürünü ulaştırabileceğiz. Katma değerli bu ürünün sadece yurtiçi dağıtımını değil, yurtdışına ihracı için de çalışacağız” dedi.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre 1 litrelik hümik asidin 8 tonluk hayvansal gübreye eşit olduğuna dikkat çeken Yumaklı, “Bu ciddi bir oran farkı. Bu şekilde hem kaynaktan tasarruf sağlayacağız, hem de maliyetler düşecek" ifadelerini kullandı.

TKİ Genel Müdürü Ömer Bayrak da yerli üreticilerin desteklenmesi ve güçlenmesinin stratejik önem arz ettiğini aktardı. TKİ'nin hümik asit üretimine 2009'da başladığını belirten Bayrak, şunları kaydetti: “Bu anlaşmada amacımız yerli ve milli kaynaklarla üretim. Gerektiğinde yılda üretim kapasitesini 1 milyon litreye kadar çıkarabileceğimiz TKİ-HÜMAS markalı sıvı hümik asit ürünümüzün kullanımının artırılmasıyla üreticimizin gübre ihtiyacı konusunda dışa bağımlılığını azaltıp, tarım topraklarının iyileşmesini ve düzenlenmesini sağlayıp, daha bereketli hale getirilmesini hedefliyoruz. Bu husustaki çalışmalarımız devam edecek.”

Ankara’da TKİ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen törenin sonunda, günün anısına karşılıklı hediye takdimi yapıldı.

Kömürden Elde Edilen Hümik Asit İle Tarımda Verim Artıyor                                      

Tarım arazilerinden verim alabilmek için organik madde miktarının en az yüzde 3 olması gerekmektedir. Fakat Türkiye topraklarının büyük çoğunluğunda organik madde düzeyi yüzde 3’ün altındadır. Bu durum toprağın verim kapasitesini düşürmekte ve bitki beslemeden beklenen faydanın alınmasını engellemektedir.

Hümik asit, humusun en aktif maddesidir. Humus, toprağa atılan kimyasal gübrelerin alımını kolaylaştıran en önemli maddedir. Hümik asit, doğada en fazla Leonardit olarak adlandırılan düşük kalorili kömürlerin içerisinde bulunmaktadır.

TKİ’nin 2009’da başlattığı çalışmalarla “leonardit” adı verilen düşük kalorili kömürlerden elde edilerek geliştirilen TKİ HÜMAS, içerdiği organik madde ve hümik-fulvik asit sayesinde tarımsal üretimde toprak düzenleyici olarak kullanılmaktadır.

Ekim öncesi toprağın organik maddece zenginleştirilmesi, tarımsal üretimde verimi artırmaktadır. TKİ HÜMAS, öncelikle bu amaçla kullanılabilecek önemli bir üründür. Bunun yanı sıra bu ürün, damla sulamada doğrudan bitki yoluyla kullanılabilmektedir.

Hümik asit içeren TKİ-HÜMAS’ın kullanımıyla Türkiye topraklarının %90’ında yeterli miktarda bulunmayan humus oranı ve organik maddeler geri kazandırılmakta, böylece verim artışı sağlanmaktadır.

Hümik asit; toprağın havalanmasını, su tutma kabiliyetini ve bitkinin kılcal/saçak köklerini arttırmaktadır. Toprağın asit-baz dengesini sağladığı için bitkilerin köklerinden besinleri daha kolay ve hızlı almasına etki etmektedir. Katyon değişim kapasitesi çok yüksektir. Bu nedenlerle toprakta var olup bitkinin alamadığı besin elementlerini bitkinin almasını sağlarken verime ve büyüme hızına ciddi etki göstermektedir.  

Read 1595 times Last modified on Pazartesi, 17 Şubat 2020 11:52

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…