Super User

Super User

Tarım Kredi Kooperatifleri artık çiftçilerle alım garantili sözleşme imzalıyor. Ürünleri markete doğrudan ulaştırarak hem aracı sayısını azaltıyor hem de sağlıklı ve güvenilir ürünleri tüketici ile buluşturuyor.

Balıkesir Bölge Birliğine bağlı Bursa’nın Gürsu ilçesinde çiftçiler ürünlerini Migrosa veriyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinin Migrosla anlaşması üzerine çiftçiler aracısız bir şekilde meyve ve sebzelerini tüketiciye ulaştırıyor.

Türkiye’nin verimli topraklarına sahip Bursa’nın Gürsu ilçesine bağlı Kumlukalan köyünde çiftçilik yapan karnabahar üreticilerinin mahsulleri Migros aracılığıyla tüketiciye satılıyor. Tarım Kredi Kooperatifleri ile Migros arasında yapılan anlaşma gereği kooperatif ortakları yetiştirdikleri meyve ve sebzeleri aracısız bir şekilde satabiliyor.

Çiftçi aracıdan kurtuldu

Bu durumun tüketici için daha uygun fiyatla ürüne ulaşabileceği anlamına geldiğini belirten Gürsu Tarım Kredi Kooperatifi ortağı Ömer Yörük(34), daha önce 3 liraya verdikleri karnabaharların tüketiciye 7 liradan satıldığını söyledi. Yörük, “Türkiye’nin her vilayetine sevkiyat yapıyoruz. Kış sebzesi, yetiştirmesi ve pazarlara göndermesi zor. Tarladan 3 liraya veriyoruz, pazarlarda 6-7 lira civarında satılıyor. Üretici bu zahmeti çekiyor, aracılar daha fazla para kazanıyor.” dedi.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin Migrosla anlaşma yapması sayesinde ürünlerini daha rahat ve güvenli bir şekilde satabildikleri ifade eden Yörük, 110 dönüm tarlasının olduğunu ve 20 dönümde karnabahar yetiştirdiğini vurguladı.

Samanlı Köyünde çiftçilik yapan Ömür Mestan(38) sözleşmeli üretim modelinin kendileri için büyük bir nimet olduğunun altını çizerek, “Karnabahar, kırmızı kelem, ıspanak, roka, brokoli yetiştiriyorum. Şu anda 20 dönümde ekili karnabahar var. Pazarlama konusunda eskiden bazı sıkıntılar yaşıyorduk. Şimdi, Tarım Krediye satışını yapıyoruz, oradan da Migrosa gidiyor. Bizim için büyük kolaylık. Karnabahardan sonra ıspanak ve sonrasında roka yetiştireceğim.” dedi.

20 yıldır Tarım Kredi Kooperatifleri ortağı olduğunu belirten Samanlı Köyü meyve üreticilerinden Ömer Türe(58) ise, “Gürsu Tarım Kredi Kooperatifi Denetim Kurulu Üyesiyim. Bölgede; şeftali, armut, elma ve ayva ağaçlarım var. Yılda 200 ton civarında meyve üretiyorum. Bu yıl 350 bin liralık meyve sattım. Türkiye’nin her tarafına gidiyor. 20 gün soğuk hava deposunda bekledikten sonra ürünlerin satışına başlıyoruz. Tarım Kredi Kooperatiflerinin bu yıl ürün alımı konusunda bizden talebi oldu. Bizim için Tarım Kredinin ürün alması son derece önemli. Dilerim bu durum arttırılarak her yıl devam eder” diye konuştu.

Tarım Kredi Kooperatifleri ve Migros arasında yapılan anlaşma sayesinde fiyatlarda bir denge oluştuğunu ifade eden Gürsu Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Nebile Şahin, bu sayede ürünlerin maliyetlerinin altında pazarlanmasının önüne geçtiklerini söyledi. Gürsu’da bu yıl 10 milyon liralık peşin alım gerçekleştirerek kooperatif ortaklarının zor günlerinde yanında olduklarının altını çizen Şahin, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçinin yanında olduğunu, yıl boyu mazot, gübre, tohum, kredi, kömür ve sigorta gibi konularda destek verdiğini söyledi. Şahin son olarak Migros ile yapılan anlaşma sayesinde üreticiyi aracılardan kurtardıklarını vurguladı.

Gürsu Tarım Kredi Kooperatifi Müdür Yardımcısı Fatih Karaduman ise, “Çiftçilerimiz önceki yıllarda aracı diye tabir ettiğimiz alıcılardan büyük zararlar görmüştü. Bazı aracılar aldıkları ürünün parasını ya geç ödemiş ya hiç ödememiş, bazılarının verdiği çekler karşılıksız çıkmıştı. Bu sayede Gürsu çiftçisini aracılardan kurtararak emeklerinin hakkını almalarını sağladık.” ifadelerini kullandı.

 

Bölge Birliklerine bağlı kooperatiflerde görev yapan personele yönelik “Yetki ve Sorumluluk Kursu” ile “Aday Personel Mevzuat ve Yetiştirme Kursu” düzenlendi.

17 Bölge Birliğine bağlı kooperatiflerde görev yapan 70 personele yönelik “Yetki ve Sorumluluk Kursu” düzenlenirken, 8 Bölge Birliğine bağlı kooperatiflerde görev yapan 94 aday personele yönelik de “Aday Personel Mevzuat ve Yetiştirme Kursu” gerçekleştirildi.

Kursların açılış töreninde konuşan İnsan Kaynakları Daire Başkanı Davut Arpa,  Tarım Kredi Kooperatiflerinin tarım sektörü için Türkiye'nin mihenk taşı olduğunu vurgulayarak, “Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri olarak bir taraftan tarım sektöründe piyasa regülatörü olarak görev yaparken, bir taraftan da gıda arz güvenliğinin sağlanması noktasında önemli bir rol üstlenerek, güvenli gıdayı tüketicinin sofrasına taşımaktayız” dedi.

Davut Arpa, verilen eğitimin mesleki tecrübelere büyük katkı sağlayacağını kaydederek, “Bu eğitimler mesleki gelişiminizde daha etkin personel olmanız noktasında size katma değer sağlayacağı gibi sosyal yaşantınıza da katkı sağlayacaktır. İleride kendinizi nerede görmek istiyorsanız o doğrultuda kendinizi geliştirin" ifadelerini kullandı.

Eğitimlerin açılış törenlerinde Eğitim Müdürü E. Murat Odacıoğlu da hazır bulundu. Kursların program yöneticiliği görevini Eğitim Müdürlüğü personeli Aysel Seyhan üstlendi.

Yetki ve Sorumluluk Kursunda, çalışma mevzuatı, kredi mevzuatı, tedarik mevzuatı, pazarlama mevzuatı ve kuruluş mevzuatı ile muhasebe ve hukuk dersleri verilirken; Aday Personel Mevzuat ve Yetiştirme Kursunda ise çalışma mevzuatı, kredi mevzuatı ve kuruluş mevzuatı ile muhasebe, E-KOOP, EBYS ve sigorta dersleri yer aldı.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Erzurum Bölge Birliğini ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceledi.

Erzurum Bölge Birliği ziyaretinde Genel Müdür Poyraz’a, Tareks Hayvancılık Genel Müdürü Adem Tatlı, Erzurum Bölge Birliği Yönetim Kurulu Başkanı A. Rıfat Bezginoğlu, Bölge Müdürü İsa Güler ve Bölge Müdür Yardımcısı Özkan Yıldırım eşlik etti.

Genel Müdür Poyraz, Erzurum’daki temasları kapsamında Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’i de makamında ziyaret etti.

Ziyarette Poyraz, Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin çalışmaları hakkında bilgi verirken, Başkan Sekmen de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Genel Müdür Poyraz Erzurum ziyareti kapsamında Bölge Birliğine de giderek hem Bölge Birliğinin hem de Erzurum’da açılan Tarım Kredi Kooperatif Marketin çalışmalarını yerinde inceledi.

Şirketimizin, Balıkesir ili Gömeç ilçesinde yer alan zeytin-zeytinyağı fabrikası yerleşkesinde bulunan araziye zeytin salamura deposu yapılacaktır. Yapılacak olan zeytin salamura deposu 1.750 metrekare betonarme prefabrik yapı olarak inşa edilecektir.

Söz konusu inşaat işi ihalesi kapalı zarf usulü fiyat verme yolu ile yapılacaktır. İhaleye katılacak olan firmaların fiyat tekliflerini en geç 31.01.2020 tarihi mesai bitimine kadar Tarım Kredi Birlik A.Ş. Gömeç Zeytin ve Zeytinyağı Fabrikası Dursunlu Yolu 2. Km Gömeç Balıkesir adresine teslim etmeleri gerekmektedir.

İhale komisyonu şirket merkezimizde (Balgat / Ankara) 03.02.2020 tarihinde toplanacak ve ihale sonlandırılacaktır. İhale sonucu 04.02.2020 tarihinde tüm katılımcı firmalara mail yolu ile bildirilecektir.

TARIM KREDİ BİRLİK TARIM ÜRÜNLERİ HAYVAN. AMB. PETR. NAK. İTH. İHR. SAN VE TİC. A.Ş.

İLETİŞİM TEL: 0266 357 25 16

Sektörün öncü şirketi olarak yüksek kaliteli marka algısını sürdürülebilir kılmayı hedefleyen GÜBRETAŞ, tüm iş süreçlerinde kalite odaklı çalışmalarını sürdürüyor. Daha önce başlatılan Yalın Altı Sigma uygulamaları ve Kalite Yönetimi Sistemi’yle bu kurumsal yaklaşımını belgeleyen GÜBRETAŞ, üretim süreçlerinde Operasyonel Mükemmelik Sistemi’ni de hayata geçirdi.

GÜBRETAŞ, Mükemellik Sistemi kapsamında Yarımca Tesisleri’nde uygulamaya başladığı "Odaklanmış İyileştirme Granülasyon Verimliliği", "Planlı Bakımlar" ve "Vakumlu Temizlik Çalışması" projeleri sayesinde yıllık 1,5 milyon TL tasarruf sağlamayı hedefliyor.

68 yıldır ürünleriyle tarım sektörü ile çiftçiler için yüksek verim ve kalite artışı sağlama misyonunu sürdüren GÜBRETAŞ, bu yaklaşımını kurumsallaştırmaya yönelik çalışmalarına da devam ediyor. 2016’da Yarımca Tesisleri’nde başlattığı Yalın Altı Sigma uygulamaları ile kurum içi iş süreçlerinde verimlilik artırıcı projeleri devreye alan şirket, optimum verimlilik anlayışıyla önemli bir tasarruf da sağlamıştı. Yeni başlatılan Operasyonel Mükemmellik Sistemi projesiyle de üretim süreçlerinde kalite ve mükemmelliğin devamlılığını sağlamak amaçlanıyor.

GÜBRETAŞ Mükemmellik Sistemi (GMS), üretim tesislerindeki iyileştirme ve uygulamaların belli bir standarda taşınması ve sürekliliğinin sağlanması amacıyla etkili çözümler geliştirmeyi öngörüyor. Proje kapsamında yenilikçi fikirlerin teşvik edilmesi, çalışma ortamlarının güvenliğinin sağlanması, faaliyet verimliliği ve ürün kalitesinin maksimuma çıkarılması hedefleniyor.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Genel Müdür İbrahim Yumaklı, “68 yıllık köklü bir şirket olarak, yaptığımız her işi daima en iyi şekilde yapmak için GÜBRETAŞ Mükemmellik Sistemi (GMS) çalışmasını başlattık. Böylece çalışma ortamlarının güvenliğini, faaliyetlerdeki verimliliği ve ürünlerimizdeki kaliteyi her zaman sürdürülebilir kılmayı hedefliyoruz” dedi.

GÜBRETAŞ Mükemmellik Sistemi’nin ilk adımlarının 2016 yılında Yarımca Tesisleri’ndeki Yalın Altı Sigma çalışmalarıyla atıldığını hatırlatan Yumaklı, “GÜBRETAŞ Mükemmelik Sistemi, Yalın Altı Sigma projeleriyle başlattığımız sürekli iyileştirme yolculuğunun devam ettirilerek, bununla ilgili gerekli metotların sahadaki arkadaşlarımızla birlikte öğrenilmesi ve uygulanması aşamasıdır. Bu uygulamalar sayesinde üretim tesislerimizdeki verimliliği, kurumsal kültürün önemli bir parçası haline getirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

Sayfa 1 / 55
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…