Uluslararası Kooperatifler Birliği

Uluslararası Kooperatifçiler BirliğiICA 1895 yılında Londra’da kurulmuştur. İlk Milletlerarası toplantı da bu tarihte ICA tarafından Londra’da gerçekleştirilmiştir.

ICA’nın temel amacı, dünya çapında, özerk kooperatiflerin güçlendirilmesi ve geliştirilmesini sağlamanın yanında, kooperatifler arasında karşılıklı yardımlaşmayı ve dayanışmayı sağlayarak kooperatifçiliğin gelişmesine katkıda bulunmak, kooperatifler arası bilgi ve tecrübe değişiminin sağlanması için bilgi derlemek ve kooperatifçiliği uluslararası alanda tanıtmak, yaygınlaştırmak ve savunmak şeklinde özetlenebilir.

Kurumumuzun 1987 yılından beri üyesi bulunduğu Merkezi İsviçre’nin Cenevre Kentinde bulunan ICA’ya 77 ülkeden 200’den fazla üye bulunmaktadır.

ICA’nın Amerika, Asya Pasifik ve Avrupa’da Bölge teşkilatları vardır.

Ülkemiz de Avrupa’daki kooperatiflerin üye oldukları ICA Avrupa Bölgesine kayıtlıdır.

Bünyesinde tarımdan yapı kooperatiflerine kadar bir çok kooperatif sektörünü bulunduran ICA’nın kooperatifçiliğin geniş kitlelere tanıtılmasında rolü büyüktür

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…