Avrupa Birliği Tarım Koooperatifleri Birliği

Avrupa Birliği Tarım Kooperatifleri BirliğiAvrupa Birliği genelinde kooperatif işletme modelini geliştirmek, birlik genelinde tarım ve kırsal kesime yönelik politikaların oluşumuna katkı sağlamayı kendine amaç edinen Avrupa Birliği Tarım Kooperatifleri Birliği’ne (COGECA) Avrupa Birliği ülkelerinden kooperatifler üye olabilmektedir.

Ülkemizin Avrupa Birliğine tam üyelik yolunda sürdürdüğü çalışmalar paralelinde Kurumumuz 2004 yılında Avrupa Birliği Tarım Koooperatifleri Birliği’ne (COGECA) gözlemci statüsünde üye olmuştur

Merkezi Brüksel’de bulunan ve 30.000 kooperatifin üye olduğu Avrupa Birliği Tarım Kooperatifleri Birliği’nin (COGECA) yaklaşık 9 milyon çiftçi ortağı ile 600.000’den fazla çalışanı bulunmaktadır. 210 milyar Euro ciroya sahip olan COGECA’ya bağlı kooperatifler genel olarak tarımsal girdilerin temininde %50 den fazla, tarımsal ürünlerin işlenmesi ve pazarlanmasında ise %60’dan fazla pazar payına sahip bulunmaktadırlar.

Avrupa Birliği bünyesinde faaliyet gösteren COGECA, Avrupa Birliği Komisyonu ile de koordinasyon içerisinde çalışmaktadır.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…