Gübre Fabrikaları Türk Anonim Şirketi (GÜBRETAŞ)

GÜBRETAŞ (Gübre Fabrikaları Türk Anonim Şirketi), tarım sektörüne kimyevi gübre girdisi tedarik ederek ülke tarımındaki kalite ve verimliliği artırmak amacıyla 6 Kasım 1952 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla kuruldu.

Türkiye’nin ilk kimyevi gübre fabrikası olan İskenderun’daki tesisleriyle 1954 yılında üretime başladı. O tarihten bugüne sektöründe hep öncü rolünü üstlendi: Türkiye’nin ilk fosfatlı ve kompoze gübresini üretti, ilk toprak analiz laboratuvarlarını kurdu, 1986’da Borsa’da işlem gören ilk 15 şirketten biri oldu, sektör açısından çok önemli yatırımlara imza attı ve önemli sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirdi.

Şirketin %25’i Borsa İstanbul’da (BİST) işlem görürken, kalan hisseler 1993 yılından bu yana ana hissedarımız olan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğine aittir.

2006’dan itibaren geliştirdiği yeni stratejiyle yurtdışında yatırım arayışlarını başlatan GÜBRETAŞ, “Paydaşlarına katma değer sağlayan bir dünya firması olmak” vizyonuyla yoluna devam etmektedir. Bu hedefe ulaşmak için hammadde kaynaklarına sahip ülkelerde yatırım yapma stratejisi doğrultusunda, liderlik ettiği konsorsiyumla 2008 yılında İran’daki Razi Petrokimya tesislerini satın aldı. O dönem “Türkiye’nin yurtdışındaki en büyük sanayi yatırımı” olan bu girişim, GÜBRETAŞ’ın global oyunculuk yolunda attığı ilk adım olma özelliği taşımaktadır.

GÜBRETAŞ’ın misyonlarından biri de bilinçli tarımsal üretimi yaygınlaştırmaktır. GÜBRETAŞ bilimsel yöntemlere göre bitki besleme konusunda üreticilere rehberlik etmek amacıyla 1985 yılında ilk toprak analiz laboratuvarını kurdu. O günden beri ülkemizin tarım arazilerinin toprak yapısıyla ilgili veri toplayan GÜBRETAŞ, bu birikimden yararlanarak “bitkiye ve bölgeye özel gübreler” geliştirmektedir. GÜBRETAŞ bilinçli bitki beslemeyi yaygınlaştırmak amacıyla her yıl binlerce çiftçiye eğitim ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

Türkiye genelinde kendine ait 2 liman, 3 laboratuvar, 5 lojistik merkez ve 8 bölge müdürlüğü sayesinde çiftçiler, GÜBRETAŞ markalı ürünlere başta Tarım Kredi Kooperatifleri olmak üzere Türkiye genelindeki yaklaşık 2800 satış noktasından kolayca ulaşabilmektedir. 

http://www.gubretas.com.tr/

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…