Yazdır

Gaziantep Bölge Kooperatifleri Kendilerini Değerlendirdi

0kapakGaziantep Bölge Birliği’ne bağlı Adıyaman, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa illerinde faaliyet gösteren 58 birim kooperatifin ilk altı aylık performansları Bölge Birliği yetkilileri ve bağlı kooperatiflerin tüm çalışanlarının katılımı ile değerlendirildi.

2015 yılı ilk altı aylık hedeflerinin gerçekleştiğini, yakalanan rakamların Gaziantep Bölge Birliği’nin gerçek değerleri olmadığını ifade eden Bölge Müdürü Mehmet Aksoy, bundan böyle yapılacak değerlendirme toplantılarında kooperatiflerin gerçekleşen rakamlarını kendilerinin değerlendireceğini belirtti. Aksoy, başarılı kooperatiflerin hangi kriterlere uyarak verilen hedeflere ulaştıklarına bakarken, başarısız olan kooperatiflerin ise rakamsal değerlerinin düşük olmasının sebepleri, bu kooperatiflerde neler yapılması gerektiği, personel politikası, ortak yapısı ve diğer kriterlerin değerlendirilmesini istedi.

Bir kısmına Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Terzi’nin de katıldığı toplantılarda her kooperatif çalışanının kooperatif performanslarını kendilerinin değerlendirmesi ve yılsonu hedeflerine ulaşabilmek için 3. ve 4. çeyrekte yapacakları çalışmaları deklare etmeleri sağlandı.  Ayrıca, Kooperatifte görev alan  her bir personele ayrı ayrı söz verilerek mevcut rakamları değerlendirme ve 3. çeyrekte yapmayı planladıkları çalışmaları paylaşma imkanı tanındı.

Başarılı kooperatifler, rakamsal hedeflere nasıl ulaştıklarını, satış kampanyaları düzenleyerek satış artışlarını gerçekleştirebildiklerini, ortak ziyaretlerini artırarak yeni ortak kaydı yaptıklarını belirttiler. Başarısız kooperatifler ise ilk altı aylık dönemde gerçekleştiremedikleri hedeflerini ikinci 6 aylık dönemde gerçekleştirmeleri için gerekli bütün çalışmaların yapılacağını belirttiler.

Toplantıların ramazan ayı içerisinde gerçekleşmesinden dolayı İl, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürleri, Ziraat Odası ve Ziraat Mühendisleri Oda Başkanları, tarım kuruluşları ve paydaşların katıldı iftar yemeğinde bölgenin tarımsal durumu konuşuldu.

Hikmet DEMİREL / GAZİANTEP