Yazdır

Tarım Kredi - CarrefourSA Dev İşbirliği

0kapakCarrefourSA ile Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri arasında gerçekleştirilen işbirliği çerçevesinde "Yerli Tohum-Taze Mahsul" Projesi ilk yerli tohumların Bursa Yenişehir'de toprağa ekilmesiyle başladı.

Sabancı Holding ve Carrefour iştiraki CarrefourSA ile Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri arasında geliştirilen “Yerli Tohum Taze Mahsul” projesi, 18 Temmuz Salı günü Bursa Yenişehir’de gerçekleştirilen toplantı ile tanıtıldı.

Basın toplantısına; AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Ayhan Karayama,  CarrefourSA Genel Müdürü Z. Hakan Ergin, Merkez BirliğindenPazarlama Daire Başkanı Göktürk Hakan Şahin, Balıkesir Bölge Müdürü Vedat Altın, Sözleşmeli Üretim ve Ürün Geliştirme Müdürü Mehmet Erol, Tareks Genel Müdürü Burhanettin Topsakal ve CarrefourSA Gıda Kategori Direktörü Ayşin Işıkgece katıldı.

Toplantıda yaptığı konuşmada AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, bu gibi projelerin ekonomiyi canlandırıp hız verdiğini belirterek, “Hem üretici kazanacak hem ürünler en az maliyetle tüketiciye ulaştırılmış olacak. Tüketici aynı zamanda tarladan doğrudan kendisine ulaştırılmış ürünleri tüketecek. Son derece kaliteli ürünler yetiştirilen bu bölgelerimizde canlanma görülecek” dedi.

Bu çalışmanın CarrefourSA ile aslına uygun çalışmaya dönen Tarım Kredi Kooperatiflerinin büyük bir başarısı olduğunu ve bu nedenle her iki tarafın yetkililerini de yürekten kutladığını ifade eden Şahin, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Önceden Tarım Kredi Kooperatifleri; genel müdürün makam odasıyla, bindiği lüks makam aracıyla ve aldığı maaşla gündeme geliyordu. Şimdi Sayın Genel Müdür çizmelerini giymiş toprağa basıyor, ürünü eken ve elde eden insanlarla çalışıyor, Tarım Bakanımız ve Yönetim Kurulu Başkanımız da destekleriyle onun arkasında duruyor” dedi.

Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik ise üreticinin pazar sorununa çözüm getirmesinden ürününü değerinde satabilmesine kadar birçok alanda yararlı buldukları bu projeye katkı sağlayanlara teşekkür etti.

CarrefourSA'nın projesini çok önemsediklerini ifade eden Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü, göreve geldiklerinden bu yana ortak ürünlerinin değerlendirilmesi kapsamında çiftçi ortaklardan alınan ürün miktarının katlanarak arttığını söyledi. Ortaklardan aldıkları ürünü, üzerine hiç kar koymadan anlaştıkları firmalara verdiklerine dikkat çeken Külcü, bu konuda çalışmalarının ve desteklerinin her zaman süreceğini söyledi.

Türkiye'nin en büyük çiftçi ailesi olarak; tarımsal üretimin, değerini bularak, tüketiciye ulaştırılması için kurumsal işbirliklerine gittiklerini belirten Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Ayhan Karayama, “Bu çerçevede; şeftaliden karpuza, domatesten kabağa, patatesten marula kadar çiftçilerimizce üretilen yaklaşık 50 çeşit yaş meyve ve sebzenin ülke genelinde Üretici Örgütü Belgesi sahibi 344 kooperatifimiz vasıtasıyla alınarak nihai tüketiciye doğrudan ulaştırılması amacıyla ülkemizin yaygın market zincirlerinden biri olan CarrefourSA ile önemli bir işbirliğine imza attık. Bu proje sayesinde CarrefourSA'nın yaş meyve sebze ihtiyacının kurumumuz aracılığıyla karşılanmasını, bu sayede de üreticilerimizin ürettiği ürünlerin doğrudan tüketicimizle buluşmasını hedefledik. Bu işbirliği ile bir yandan özellikle küçük ölçekte üretim yapan çiftçi ve ortaklarımızın pazar kaygısı taşımadan pazara ulaşmasına katkı sağlarken, diğer yandan tüketicilerimizin de daha uygun koşullarda kaliteli ve ekonomik ürün tüketmelerine aracılık edeceğiz. Bu vesile ile böylesi önemli bir projeyi hayata geçirmemizde desteği olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ve CarrefourSA yetkililerine teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

CarrefourSA Genel Müdürü Z. Hakan Ergin de, Türkiye Tarım Kooperatifleri ile çok anlamlı bir işe başladıklarını belirterek, “Özellikle küçük üreticilerin sorunlarına çözüm getirerek, elleri ile büyüttükleri ürünlerine gözümüz gibi bakarak, taze taze marketlerimize ulaştıracağız. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın politikaları doğrultusunda Milli Tarım projesine destek sağlamaya devam edeceğiz”dedi.

Sertifikalı yerli tohumlar ile yetişecek ürünleri tüketici ile buluşturacakları için bu projenin kendilerini daha fazla motive ettiğine dikkat çeken Ergin, “Tüm paydaşların avantajına olacak bu projeyle beraber herkes kazanç sağlayacak. Ürünlerin henüz toplanma ve depolama aşamasında büyük bir kayba uğradığını biliyoruz. En uygun koşullarda reyonlarımıza taşınacak ürünlerde ürün kaybını da minimuma indireceğiz ve yaklaşık yüzde 40'ı bulan atıkların önüne geçeceğiz. Üreticiden tüketiciye olan süreçte yapılan iyileştirmeler ve düzenlemeler ile reyon satış fiyatlarımıza serbest piyasa koşulları elverdiği sürece en az yüzde 20 oranında bir indirim yansımasını hedefliyoruz” sözlerini kaydetti.

“Kooperatiflerimizce yaklaşık 2 aydır ürün değerlendirme kapsamında yaş sebze ve meyve alınarak CarrefourSA aracılığıyla nihai tüketiciye ulaştırılmaktadır.” diyen Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Pazarlama Daire Başkanı Göktürk Hakan Şahin; sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu işbirliği ile bir yandan üreticilerimizden alım fiyatları üzerinden yapılan kesintileri azaltarak üretici kazancını artırmayı, diğer yandan da tüketicilerimizin daha uygun fiyata meyve sebze tüketmelerine katkı sağlamayı hedeflemekteyiz. Geçtiğimiz yıl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ilan edilen Milli Tarım Projesi çerçevesinde Tarım Kredi Kooperatifleri olarak yürüttüğümüz Sözleşmeli Bakliyat Üretimi Projemizde de CarrefourSA ile işbirliği içerisinde olacağız. Sözleşmeli Bakliyat Üretimi Projesi çerçevesinde sahadaki tecrübeli personelimizin rehberliği ile üreticilerimize üretimini yaptıracağımız fasulye, nohut, mercimek, çeltik gibi ürünleri Tarım Kredi markasıyla ilerleyen günlerde CarrefourSA marketlerinde tüketicilerimiz ile buluşturacağız. Bu bakış açısı ile Tarım Kredi ile CarrefourSA olarak ortak üretici eğitimleri de planlanmaktadır. Tohumculuk şirketimiz Tareks ile öncelikli olarak yerli tohumda sözleşmeli üretim modelini yaygınlaştıracağımız bu birlikteliğin ülke üreticisine ve tüketicisine hayırlı olmasını temenni ederim.”

Proje ile küçük üreticilere sahip çıktıklarını vurgulayan CarrefourSA Gıda Kategori Direktörü Ayşin Işıkgece de “Küçük üreticiler, bin bir emekle yetiştirdikleri ürünleri, profesyonel olmayan koşullarda maliyetli bir şekilde sunuyorlardı. Uzun zaman uğraş verdikleri ve yetiştirdikleri ürünler daha ilk aşamada büyük bir kayba uğruyordu. Özellikle domates, salatalık, patlıcan ve yeşillik grubunda tüm süreci en başından itibaren kontrol edebileceğimiz bir model oluşturduk. Küçük üreticilerimizden aldığımız ürünleri, kendi personelimizle elleçliyor böylelikle atığı azaltıyoruz. Ürünlerin depoda elleçlenmesinde ve paketlenme aşamasında 140 kişiye istihdam sağlanmış olacak. Gözümüz gibi baktığımız bu ürünleri paketledikten sonra soğuk zinciri bozmadan marketlerimize getiriyoruz. Böylece reyonlardaki ürünlerin raf ömürlerini de artırıyoruz. Ayrıca üreticilere ve kendi marketlerimizdeki personelimize, üretim-gıda güvenliği ve muhafaza konusunda eğitimler veriyoruz” sözlerini kaydetti.

Işıkgece, Türkiye Tarım Kooperatifleri ile Antalya Kumluca ve Bursa Yenişehir'de başlattıkları projeyi Türkiye'nin farklı illerinde sürdüreceklerini ayrıca ilerleyen dönemde ekilecek ürünün lezzetini de tüketicilerin belirleyeceğini belirten Işıkgece, “Tohum şirketlerine tüketicilerimizden gelen istek doğrultusunda talepte bulunacağız. Üreticilerimize de bu doğrultuda yerli tohumlar vereceğiz. Yakın bir zamanda çocukluğumuzdan bildiğimiz lezzette domatese, bibere veya patlıcana kavuşabileceğiz” dedi.

CarrefourSA ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri işbirliği ile gerçekleştirilen projede, küçük çiftçilerin desteklenmesi amaçlanıyor. Yeni projeyle, ekimden hasada, muhafazadan lojistiğe kadar üretim aşamalarının kontrollü olarak yapıldığı taze mahsul ürünler, daha uygun fiyatlar ile raflardaki yerini alacak.