Yazdır

Sırbistan-Türkiye Tarım Forumu Yapıldı

0kapakTürkiye ve Sırbistan arasında tarım sektöründe faaliyet gösteren iki ülke firmalarına diyalog imkânı sağlamak adına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın ilk yurtdışı ziyareti kapsamında Sırbistan-Türkiye Tarım Yürütme Komitesi Toplantısı ve İş Forumu düzenlendi. Foruma, Tarım Kredi Kooperatiflerini temsilen Genel Müdür Ayhan Karayama iştirak etti.

21-22 Ağustos 2017 tarihlerinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ali Recep Nazlı’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Türkiye-Sırbistan Tarım ve Gıda Ticaret Ortaklığının Geleceği” konulu panelde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve Sırbistan Tarım, Ormancılık ve Su Yönetimi Bakanı Branislav Nedımovıc’in açılış konuşmalarının ardından; Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Halkbank Sırbistan Genel Müdürü Kenan Bozkurt, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Faik Yavuz, Türkiye Gıda Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri İlknur Menlik, Sırbistan Kalkınma Ajansı’ndan Igor Novakovıc, Sırbistan Ticaret Odası’ndan Veljko Jovanovıc, Sırbistan Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Rade Ljubojevııc, DEİK Türkiye-Sırbistan İş Konseyi Başkanı Aleksandar Medjedovıc birer konuşma yaptı.

Sonrasında Türkiye’den 157 İş Adamı ve Birlik temsilcilerinin katılımlarıyla ikili iş görüşmelerine geçilerek; Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri olarak hazırlanan masada da ayrıca şirketlerden Gübretaş, İmece Plastik, Tarkim, Tareks ve TK Birlik temsil edildi.

Son olarak, gerçekleştirilen heyetler arası görüşmenin ardından iki Bakan eylem planı imzaladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, imza töreninin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Sırbistan'ın Türkiye için Balkanlardaki kilit ülkelerden biri konumunda olduğunu söyleyerek; Sırbistan'ın bölge barış ve istikrarı bakımından belirleyici aktör olduğunu ifade etti. Türkiye'nin, ortak sınırı olmamasına rağmen Sırbistan'ı komşusu olarak gördüğünü kaydeden Fakıbaba, "İlişkilerimizin başta ekonomi olmak üzere her alanda geliştirilmesine önem veriyoruz." dedi.

Bakan Branislav Nedımovıc ile tarım alanında ikili iş birliğini ve ticaret konularını görüşme imkânı bulduklarını aktaran Fakıbaba, Türk iş adamlarının Sırbistan'daki yatırımlarının sürekli arttığına işaret etti. Bakan Fakıbaba, Sırp tarafının da Türk şirketlerine yönelik teşviklerini artırmasını talep ederek; iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasının güncel hale getirilmesi için de çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Sırbistan Tarım Orman ve Su Yönetimi Bakanı Branislav Nedımovıc de iki ülkenin Cumhurbaşkanlarının, özellikle tarım ve gıda alanlarında "gol atmaları" için gerekli siyasi imkânları sunduğunu vurgulayarak; bu noktada Sırbistan tarafının sahip olduğu coğrafi konuma değindi. Sırbistan'ın lojistik bakımdan Avrupa'ya yakın, AB, Rusya, Çin ve Türkiye ile iyi ticari ilişkilere sahip bir ülke olduğunun altını çizen Nedimovic; bugün Türk mevkidaşı ile yaptığı görüşmede de iki ülkeyi de memnun edecek çözümler bulmak adına fikir alışverişinde bulunduklarının belirtti.

Türkiye'nin Sırbistan için doğuya açılmak adına önemli bir kapı olduğunu vurgulayan Nedimovic, bu imkânı değerlendirdikleri takdirde tek bir pazara bağlı kalmak zorunda olmayacaklarına da işaret etti.