Yazdır

İnegöl Tarım Fuarı Açıldı

0kapakBursa'nın İnegöl ilçesinde bu yıl 6'ncısı düzenlenen İnegöl Tarım Fuarı (İNTARF) törenle açıldı.

İnegöl Belediyesi öncülüğünde MODEF Fuarcılık organizasyonu ile 6'ncısı düzenlenen İnegöl Tarım Fuarı kapılarını açtı. Merkez Pazaryerinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü’nün açılış kurdelesini kestiği İnegöl Tarım Fuarı 13 Eylül’e kadar açık kalacak.

Tarım Kredi Kooperatifleri Fuara 5 Şirketi ile Birlikte Katıldı

Tarım Kredi Kooperatifleri Balıkesir Bölge Birliği organizasyonunda iştirakler Gübretaş, Tarım Kredi Yem, Tareks, İmece Plastik ve Tarkim stand açarak ziyaretçilerine firma faaliyetleri hakkında bilgi verdiler.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, İnegöl Merkez Pazar Yerindeki fuarın açılış töreninde yaptığı konuşmada, toprağı, üretimi ve tarımı ihmal edemeyeceklerini belirtti.

“İnegöl’ün yazdığı bir tarih var”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, İnegöl'de 2016 yılında 24 tane tarımsal tesisi desteklediklerini belirterek, tarımın diğer sektörlere bakıldığında çok kolay olmayan, daha fazla uğraş isteyen, fedakarlık isteyen ve daha fazla riske maruz kalan alan olduğunu ifade etti. Daniş "İşte bunu sanayide görüyorsunuz, mobilyada görüyorsunuz; İnegöl'ün yazdığı bir tarih var. Ama hep ne diyoruz: ‘Topraktan geldik, toprağa gideceğiz.’ Toprağı ihmal edemeyiz. Üretimi ihmal edemeyiz, tarımı ihmal edemeyiz.” dedi.

Türkiye'nin 2016'da 11 milyar dolarlık tarımsal ithalat yaptığını, 16 milyar dolar da ihracat yaptığını ifade eden Daniş, "Bakıldığında tarım konusunda ihracatçı ülkeyiz. Aynı şeyi tohumda da görebilirsiniz. Aynı şeyi tarımın alt sektörlerinde de görebilirsiniz. Yine hem bitkisel üretimde hem hayvansal üretimde ciddi artışların olduğunu ifade edebilmemiz mümkün. Birçok üründe dünyada birinci sıradayız." şeklinde konuştu.

Daniş, Türkiye'de kişi başı yıllık 25 kilogram kırmızı et tüketildiğini vurgulayarak, "Kırmızı et tüketiminde Avrupa ortalamasını neredeyse yakaladık. Ülkeler zenginleştikçe, milli gelirleri arttıkça kırmızı et tüketimi artmaktadır. Bu bir gerçek. Dolayısıyla bizim coğrafyamız, iklim şartlarımız yeterli derecede büyükbaşı yetiştirmeye uygun olamadığı için bu konuda zorlandığımız bir gerçektir. Niçin? Hepimiz yiyoruz. Biz daha çok koyun ve keçi üreten ve bunu tüketen bir toplumduk." ifadelerini kullandı.

Hayvancılık alanında ciddi anlamda hibe destekleri verdiklerini belirten Daniş, şunları söyledi:

"Son döneme bakıldığında gerçi sanayileşmeyle toplu yemek tüketimi alışkanlıklarının ve ihtiyacının artmasıyla beraber daha fazla büyükbaşa yönelmiş durumdayız. Ancak bunun da tedbirlerini aldık. Bakanımız Sayın Fakıbaba, '3 yıl içinde biz canlı hayvan ithalatını minimuma indireceğiz' dedi. Bununla ilgili tedbirlerimizi aldık. Doğu Anadolu'yu yetiştirici bölgesi ilan ettik. Bursa'nın da içinde olduğu bölgeyi üretici bölgesi ilan ettik. Hem yetiştiricilik anlamında damızlığa her anlamda yüzde 30 destek, batıda da damızlık düve çiftliklerinin yüzde 50 hibe desteği verilmek üzere hayvancılık seferberliği başlattık. Yine hayvan hastalıklarıyla mücadele anlamında bir seferberlik başlattık. Buzağı ölümleriyle ilgili bir seferberlik başlattık. Allah nasip ederse 3 yıl içinde büyükbaş hayvancılığımızı daha verimli, kendi kendine yeterli hale getireceğiz."

Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş’den Tarım Kredi Stantlarına Ziyaret

Konuşmaların ardından bütün stantları ziyaret ederek üreticilerle görüşen Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş Tarım Kredi Kooperatiflerinin standını da ziyaret etti. Daniş’i Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü karşıladı. Külcü, ziyaret sonrası Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş’e plaket takdim etti.

Fuar açılışında, İnegöl Kaymakam Ali Akça, Doğubayazıt Kaymakamı Ulaş Akhan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, Tarım Kredi Kooperatifleri Balıkesir Bölge Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Pullu, Balıkesir Bölge Müdürü Vedat Altın, Bölge Birliği Müdür Yardımcıları İdris Ceylan ve Selçuk Yavuz, İmece Plastik Genel Müdürü Vedat Yenidünya, Gübretaş Genel Müdür Yardımcısı Metin Özyürek, Gübretaş Ankara Bölge Müdürü Fuat Kalkan, Tarım Kredi Kooperatifleri İştirak Yetkilileri, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, siyasi parti temsilcileri, oda ve dernek başkanları, çevre kooperatif yetkilileri ile vatandaşlar katıldı.

Tarım ürünleri, zirai alet ve mekanizasyonlar, sulama sistemleri ile fide-fidan konusunda 76 firmanın ürünlerinin tanıtıldığı fuar, 13 Eylül'de sona erecek.

Zekeriya SAYAR/BALIKESİR